за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ СИЛНИТЕ ЖЕНИ КОИ ЌЕ ВЕ ИНСПИРИРААТ
Во фокус
07.03.2022.
Во фокус

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ СИЛНИТЕ ЖЕНИ КОИ ЌЕ ВЕ ИНСПИРИРААТ

07.03.2022.

Да се ​​биде силен значи да се биде подготвен во секојдневните работи, дури и кога твоите напори нема да бидат препознаени или наградени. Да се ​​биде силен значи да се сакаш себеси и да ги прифатиш своите маани и слабости, да донесеш правилна одлука во тешките ситуации и да знаеш да се откажеш на време. Да се ​​биде силен често значи да се сокријат емоциите зад широката насмевка и да се спакува силата и борбениот дух во женствен и навидум нежен изглед. Да се ​​биде силна жена не е лесно, но исто така е возможно. Погледнете ги приказните на жените кои секојдневно ги поместуваат границите и си докажуваат колку се силни на сите полиња.

СИЛНАТА ЖЕНА ЗНАЕ КАКО ДА СЕ СПРАВИ СО ПРЕДИЗВИЦИТЕ

Марија е жена која по студиите изградила успешна кариера цели 17 години во областа на маркетингот, но животот целосно и се променил од моментот кога дознала дека ќе роди тројка. Како што вели, тоа знаење не ја забавило, туку само додало гас и ја насочило кон уште подобра иднина. Денес, таа е сопственик на два старт-ап бренда и мајка која успешно балансира помеѓу деловниот и семејниот живот. Таа самата нема одговор на прашањето како успева да ги оствари сите обврски во еден ден, но смета дека клучот за успехот е во дисциплината и темелните подготовки.

Нејзиниот ден започнува рано, со „утрински тренинзи“ кои се сведуваат на подготвување на децата и брзање во градинка - „За среќа, носам спортска облека и сите брзо трчаме, па секогаш пристигнуваме на време“. Состаноци, мејлови, презентации - во продолжение на денот следуваат само деловни обврски, поради што таа добива дополнително забрзување за да биде што поефикасна. Понекогаш сè и оди добро, а признава дека има моменти кога е премногу уморна и немотивирана, но дека и покрај тоа ноќната смена е нејзиниот најдобар начин да ги прескокне скалите до целта. Секој слободен момент го користи за едукација и верува дека знаењето е најголемата предност и моќ што никој не може да ви ја одземе.

СИЛНА НА ПАТЕКАТА ЗНАЧИ ДА БИДЕТЕ СИЛНИ НА СИТЕ ТЕРЕНИ

Нела Бунчиќ, новинарка, инфлуенсер, фитнес ентузијаст и долгогодишен активен тркач, најдобро ќе ни каже како изгледа да се биде жена во светот на трчањето. Тој вели дека чувството е одлично, најмногу поради поддршката што ја добива за време на трката. Таа поддршка понекогаш може да биде толку силна што ѝ дава дополнителна сила и во наредните денови. Таа е посветена на трчањето, тоа е нејзиниот животен стил и е високо позиционирана на листата на приоритети, и - „Кога така ги поставуваш работите, тогаш не ти е тешко да бидеш посветен секој ден“.

Токму поради ваквите ставови Нела се осмели да оди чекор понатаму и да го истрча својот прв маратон. Сигурно не беше лесно да се скрши мразот, но и после тоа храбро продолжи да ги исполнува своите цели. Таа смета дека постигнатите цели ја зајакнуваат и позитивно влијаат на нејзината самодоверба, како и дека понекогаш е потребно да знаете дека можете да направите многу повеќе отколку што сте мислеле. Секоја тркачка криза што ќе ја надминете е зелено светло за идните животни предизвици и голем поттик во тешките ситуации. Жените треба да се охрабрат и да почнат да трчаат, бидејќи - „Секоја од нас заслужува дополнителен ветер во грб кој никој не може да ни го одземе“.

СИЛНАТА ЖЕНА Е ПОСВЕТЕНА НА СВОИТЕ ЦЕЛИ

Дуња е целосно посветена на спортот, не само затоа што тоа е нејзин академски и професионален избор, туку поради се што носи спортот. Поради долготрајни проблеми со дел од нејзиниот врат, таа одлучува да вежба јога, која набрзо станува нејзин начин на живот. Иако на почетокот беше тешко да се прилагоди и да вложи дополнителни напори, по две години интензивни тренинзи, нејзините напори се исплатеа. Таа сфатила дека јогата не е само физичка дисциплина, туку дека со себе носи сосема нова животна филозофија - исто како силната жена.

Ако мислевте дека секогаш е мотивирана и расположена за вежбање, Дуња на стартот ќе ви го каже спротивното. Има моменти кога и недостасува енергија и ентузијазам, но се труди да биде дисциплинирана и повторно да создава добри навики, не само спортски, туку и животни навики. Таа не крие дека јогата е најзаслужна за нејзиниот изглед после 40-тата година. Омилени ѝ се позициите за обратна јога, бидејќи, како што нагласува, ја поттикнуваат циркулацијата, го зголемуваат протокот на кислород и го забрзуваат метаболизмот - поради што се нарекуваат и пози за подмладување. Тој вели дека пред се е важно секоја силна жена да се грижи за своето физичко, но и за менталното здравје. Таа им препорачува на зафатените и активни жени, кои не можат да ги избегнат последиците од брзото темпо на живот, во својата рутина да вклучат јога вежби за дишење, бидејќи ја отстрануваат напнатоста и го намалуваат стресот.

СИЛНАТА ЖЕНА МОЖЕ ДА ГИ ПОМЕСТИ ГРАНИЦИТЕ

Веројатно се прашувате како некои жени покрај бременоста успеваат да се справат и со секојдневните предизвици, а сепак да изгледаат добро - ќе ги сподели своите одговори со вас Марија Благојевиќ, стоматолог и фитнес инструкторка, која изгледа одлично во 37-та недела од бременоста. Тајната на нејзиниот успех лежи во секојдневните тренинзи, кои никогаш не ги прескокнува, дури и кога е уморна или нерасположена. Тренингот е нејзиниот пат до завидна линија во бременоста, благодарение на која и понатаму без проблем го поминува секој работен ден во канцеларија. Свесна е дека тоа ги поместува границите и ги урива предрасудите.

Со својот пример сака да ги поттикне жените да не се плашат од вежбање за време на бременоста, бидејќи како што вели - „Вежбањето влијае не само на изгледот и подобрата физичка подвижност, туку и на психичката состојба, особено на хормоните кои во овој период можат да бидат надвор од рамнотежа.“ Но, како експерт нагласува дека не се препорачува да се прават сите видови тренинзи во текот на бременоста, особено без претходна консултација со лекар. Таа смета дека жената мора да ја пронајде својата сила во себе, но и дека поддршката однадвор е исклучително важна - „Иако ние жените сме силни и независни, мојата најголема мотивација и поддршка ја наоѓам во мојот животен партнер и љубовта кон работата.“

Сигурни сме дека силните жени се насекаде околу нас. Ќе ги препознаете по секојдневните напори што ги прават да бидат најдобрата верзија од себе. Не заборавајте дека вие сте една од нив. Движете се и остварете ги вашите соништа - секогаш бидете бестрашни, силни и различни. Бидете жени.

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

07.
Aug.
Во фокус
Како патници мора да бидеме подготвени за сите предизвици со кои може да се соочиме; неочекувани доцнења, потенцијално долги редици на граница или седење со ...
19.
Jan.
Во фокус
Веројатно нема подобро време за поставување на нови планови и цели кои сакаме да ги постигнеме од Новата година.
22.
Dec.
Во фокус
Ако не сте сигурни како да изберете спортски подарок, не грижете се.
21.
Dec.
Во фокус
Причините за да се впуштите во авантурата наречена планинарење се бесконечни.
07.
Nov.
Во фокус
Дали знаевте дека органскиот памук има бројни предности во однос на традиционалниот памук?
14.
Jul.
Во фокус
Доколку вежбањето е составен дел од вашата рутина, веруваме дека ова лето нема да ја пропуштите можноста да ги искористите сите предности од престојот на отв...
18.
May.
Во фокус
И оваа пролет ги послушавме Вашите потреби и светските трендови и за Вас подготвивме микс од удобност, модерен дизајн, интензивни бои и квалитет.
24.
Feb.
Во фокус
Време е да излезете на теренот, да ги искористите шансите и да го свртите натпреварот во своја корист со копачките за фудбал adidas Predator Edge.
04.
Feb.
Во фокус
Доколку не сте сигурни како да се спакувате за престој во планина, погледнете што никогаш не треба да заборавите да понесете со себе.
20.
Jan.
Во фокус
Донесовте новогодишни одлуки, но сè уште не сте почнале со нивна реализација? Не чекајте вистински момент, почнете веднаш!