за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
Спортски новогодишни одлуки кои ќе ги постигнете во 2023 година
Во фокус
19.01.2023.
Во фокус

Спортски новогодишни одлуки кои ќе ги постигнете во 2023 година

19.01.2023.

Веројатно нема подобро време за поставување на нови планови и цели кои сакаме да ги постигнеме од Новата година. Тоа нè поттикнува да прекинеме со лошото и да воспоставиме нови навики, како еден вид нов почеток. Спортските одлуки често се меѓу поставените цели. Некој сака да ослабне, некој сака да влезе во форма, нова рутина и начин на живот, а некој едноставно сака да се чувствува подобро и физички и психички.

Спортот е еден од начините да се подигне целокупното ментално и физичко здравје на повисоко ниво. Исто така, ако не сте претежно спортски тип, тие новогодишни одлуки лесно можат да паднат на страна. И сите се прашуваат што треба да направат за да добијат нова спортска рутина.

 

Реални планови

Запрашајте се за почеток, што е тоа што навистина го сакате и бидете реални. Ако сте погледнале некоја од многуте интернет ѕвезди, сакајќи да изгледате исто, запомнете дека социјалните мрежи често прикажуваат нереална слика. Дури и ако некој изгледа навистина фит, зад тоа стојат часови и денови на тренинг, пожртвуваност и дисциплина. Дали и вие сте подготвени за тоа? Ако поголемиот дел од денот го поминувате на работа или сте зафатена мајка, навистина не е реално да можете да го поминете цел ден во теретана. Исто така, запрашајте се кои се вашите цели. Дали ви е важно само да изгубите тежина? Или да се затегнете, да стекнете подобро држење на телото, да престанете со болките во грбот? Дали ви е важно да се дисциплинирате, бидејќи рутината носи мир во вашиот живот? Можеби сакате само да запознавате нови луѓе или да научите да функционирате во тим. Што и да одберете, важно е тоа да е нешто што го сакате, а не некој друг.

 

Мали чекори

Не треба да очекувате резултати преку ноќ. За да постигнете некоја од спортските цели што си ги поставивте, потребно е време. И што е важно, вашата спортска одлука не мора да биде значајна промена. Може да биде и одлука да се движите малку повеќе, да го замените возењето автомобил или јавен превоз со пешачење, наместо качување со лифт одење по скалите, замена на попладневните часови во град со екскурзија во природа, на чист воздух. Ако имате бебе и не можете многу да излегувате, постојат вежби кои можете да ги правите дома. Денес, има толку многу избори кога станува збор за физичката активност што сакате да ја правите, што можеби ќе заборавите на некои. Тоа не мора да биде само тренинг во фитнес центар, тимски спортови и вежби со лични тренери. Дали сте размислувале колку придобивки може да донесе велосипедот, трчањето во природа, пливањето, планинарењето, скијањето, лизгањето, брзото одење, јогата за вашето тело и дух... Не мора сè да биде напорно. Понекогаш уживањето е поголемо од напорот на мускулите, а резултатите се подеднакво исти. Сè е важно.

 

Мотивација

Како да најдете мотивација ако сте решиле дека на пр. станувате рано и трчате одредена рута пред да одите на работа? Или вашата цел е да поминете еден час во теретана после работа, да одите на јога наутро за време на викендите или да одите на планинарење на еден ден како бегство од градот, а повеќе би сакале да бидете во кревет, дома и пред телевизорот. Научниците тврдат дека на нашиот мозок му требаат 21 ден да усвои нова навика. Затоа е важно да се истрае. Поставете си цел за пократок временски период, пофалете се за секој, дури и најмал успех, сето тоа се мали победи. Кога ќе се чувствувате малку подобро, кога веќе не ве боли грбот и кога ќе имате подобро држење на телото, ќе сфатите дека сте на вистинскиот пат. Да не зборуваме за слабеењето, затегнатите мускули, мирот што го носи новата рутина. Тогаш ќе биде потешко да паднете во замката на враќање на старите и нездрави навики.

 

Откажувањето не е опција

Откажувањето е вообичаено, но овој пат обидете се да го прифатите како нешто привремено. Фактот дека денес сте пропуштиле тренинг или сте јаделе нешто нездраво, не е причина да се откажете. Прифатете ги вашите несовршености како нормални и продолжете со вашиот план. Ќе се цените повеќе ако паднете, а потоа повторно станете. Исто така, многумина од нас лесно се откажуваат пред да започнат, поради повеќе причини. На пр. сакате да се вклучите во некоја активност, но немате услови или опрема. За почеток, важно е да ја набавите основната опрема, а потоа да се „изградите“ додека влегувате во рутината. Одлично е да се трча во полна опрема, но потребни ви се само добри патики за трчање за да започнете. Не ви треба членство во фитнес клуб за трчање, брзо одење и планинарење. Можете да вежбате јога и пилатес, како и други вежби дома. Една простирка, удобни хеланки и добра волја. Кога станува збор за членарина, постојат поволности кои ги нудат многу фитнес центри и кои можете да ги искористите. Ако вашиот изговор е дека немате време, размислете кои непотребни активности во текот на неделата ви одземаат време и заменете ги со спортски активности. Ако вашиот изговор е дека немате време, размислете кои непотребни активности во текот на неделата ви одземаат време и заменете ги со спортски активности.

 

Резултати како поттик да се истрае

Како и во сè, дури и во новите спортски рутини, резултатите се важни. Поставете си неделни и месечни цели. Резултатите се лесно да се измерат ако вашата цел е да изгубите тежина и да го зголемите тонот. Меѓутоа, ако вашите цели се различни и потешки за мерење, поставете си прашање после еден месец - дали се чувствувам подобро, дали спијам подобро, дали имам повеќе сила, здрав апетит... Секој потврден одговор е знак дека сте успеале. И што е најважно - подобро долгорочна здрава навика, отколку целосен и принуден пресврт, кој не трае долго.

Денешното темпо на живот ни дава многу малку слободно време, па изборот како да го искористиме е тежок. Но, кога ќе ги видите сите придобивки што ви ги носи спортот, ќе го вклучите во вашата рутина. Оваа година нека биде онаа во која одлучивте дека спортската активност ќе биде дел од вашиот живот, на долг рок.

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

07.
Aug.
Во фокус
Како патници мора да бидеме подготвени за сите предизвици со кои може да се соочиме; неочекувани доцнења, потенцијално долги редици на граница или седење со ...
22.
Dec.
Во фокус
Ако не сте сигурни како да изберете спортски подарок, не грижете се.
21.
Dec.
Во фокус
Причините за да се впуштите во авантурата наречена планинарење се бесконечни.
07.
Nov.
Во фокус
Дали знаевте дека органскиот памук има бројни предности во однос на традиционалниот памук?
14.
Jul.
Во фокус
Доколку вежбањето е составен дел од вашата рутина, веруваме дека ова лето нема да ја пропуштите можноста да ги искористите сите предности од престојот на отв...
18.
May.
Во фокус
И оваа пролет ги послушавме Вашите потреби и светските трендови и за Вас подготвивме микс од удобност, модерен дизајн, интензивни бои и квалитет.
07.
Mar.
Во фокус
Како силните жени се справуваат со секојдневните предизвици и што ги инспирира, прочитајте во приказните што следат во продолжение.
24.
Feb.
Во фокус
Време е да излезете на теренот, да ги искористите шансите и да го свртите натпреварот во своја корист со копачките за фудбал adidas Predator Edge.
04.
Feb.
Во фокус
Доколку не сте сигурни како да се спакувате за престој во планина, погледнете што никогаш не треба да заборавите да понесете со себе.
20.
Jan.
Во фокус
Донесовте новогодишни одлуки, но сè уште не сте почнале со нивна реализација? Не чекајте вистински момент, почнете веднаш!