за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
CHAMPION ORGANIC КОЛЕКЦИЈА – БАЛАНС НА УДОБНОСТ И НЕВОЗМОЖЕН СПОРТСКИ СТИЛ
Во фокус
07.11.2022.
Во фокус

CHAMPION ORGANIC КОЛЕКЦИЈА – БАЛАНС НА УДОБНОСТ И НЕВОЗМОЖЕН СПОРТСКИ СТИЛ

07.11.2022.

Дали знаевте дека органскиот памук има бројни предности во однос на традиционалниот памук? Како најбрзо растечки дел од непрехранбената органска индустрија, органскиот памук е во фокусот на водечките модни брендови во последниве години. Се одгледува на начин што го намалува влијанието врз животната средина, вклучително и рационално користење на водата и минималната количина на пестициди. Затоа ткаенината направена од овој тип на памук е воздушна, мека и исклучително пријатна на допир, па не е реткост многу колекции да имаат модели означени со сертификат кој гарантира дека производот е изработен од 100% органски памук.

 

Органскиот памук како дел од одржливото производство

 

Fast fashion или брза мода е термин создаден во средината на деведесеттите кога модните брендови почнаа да го освојуваат светскиот пазар и да го зголемуваат обемот на производство. Како што малопродажните синџири стануваа се поголеми и поважни, така се зголемуваше и потребата за подобрување и забрзување на процесот на правење модели. Лансирањето на нови колекции зачести, полиестерот ги замени природните материјали, а од година во година се зголемуваше количеството отпад што го оставаше модната индустрија. Добрата вест е што се повеќе производители на брза мода, покрај рециклираните и биоразградливите материјали, се одлучуваат за органски памук.

Кога станува збор за спортската индустрија, ставките за изведба продолжуваат да се фокусираат на технолошки напредни материјали дизајнирани да ги поддржуваат спортистите за време на тешки физички активности. Од друга страна, спортската облека за рекреативни активности и релаксација по напорните тренинзи е изработена претежно од природни материјали, меѓу кои памукот е на самиот врв на листата.

 

Champion Organic колекција како прва асоцијација за органски памук

 

Новата колекција на легендарниот италијански бренд Champion штотуку лансираше мини колекција на lifestyle модели изработени од 100% органски памук и обоени со природни бои. Дуксери и долни делови тренерки од најновата линија Organic претставуваат совршена рамнотежа на удобност и стил, што ги прави одличен избор за сите релаксирачки моменти. Лежерните и урбани кроеви со примеси на безвременски спортски класици и внимателно одбрани детали за дизајн ќе ве воодушеват на прв поглед. Извезеното 3D лого и внатрешната етикета изработена од рециклиран материјал оставаат впечаток на врвна изработка, а посебно внимание е посветено на секој сегмент.

Пастелните бои и дезени кои доминираат кај овие модели се одличен вовед во есенската и зимската сезона. Во овие модели веќе можеме да замислиме долги прошетки во парк или релаксирачки моменти поминати во нашата омилена фотелја. Колекцијата Champion Organic е нашата прва асоцијација на постудените денови сместени во топлината и мекоста на органскиот памук.

 

Доколку сте љубители на одржлива мода и облека која е и удобна и совршено стилизирана, ова се моделите кои не треба да ги пропуштите. Тие се достапни во продавниците на Sport Vision, како и online.

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

07.
Aug.
Во фокус
Како патници мора да бидеме подготвени за сите предизвици со кои може да се соочиме; неочекувани доцнења, потенцијално долги редици на граница или седење со ...
19.
Jan.
Во фокус
Веројатно нема подобро време за поставување на нови планови и цели кои сакаме да ги постигнеме од Новата година.
22.
Dec.
Во фокус
Ако не сте сигурни како да изберете спортски подарок, не грижете се.
21.
Dec.
Во фокус
Причините за да се впуштите во авантурата наречена планинарење се бесконечни.
14.
Jul.
Во фокус
Доколку вежбањето е составен дел од вашата рутина, веруваме дека ова лето нема да ја пропуштите можноста да ги искористите сите предности од престојот на отв...
18.
May.
Во фокус
И оваа пролет ги послушавме Вашите потреби и светските трендови и за Вас подготвивме микс од удобност, модерен дизајн, интензивни бои и квалитет.
07.
Mar.
Во фокус
Како силните жени се справуваат со секојдневните предизвици и што ги инспирира, прочитајте во приказните што следат во продолжение.
24.
Feb.
Во фокус
Време е да излезете на теренот, да ги искористите шансите и да го свртите натпреварот во своја корист со копачките за фудбал adidas Predator Edge.
04.
Feb.
Во фокус
Доколку не сте сигурни како да се спакувате за престој во планина, погледнете што никогаш не треба да заборавите да понесете со себе.
20.
Jan.
Во фокус
Донесовте новогодишни одлуки, но сè уште не сте почнале со нивна реализација? Не чекајте вистински момент, почнете веднаш!