за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ШТО ТРЕБА ДА СПАКУВАТЕ ЗА АКТИВЕН ЛЕТЕН ОДМОР?
Во фокус
14.07.2022.
Во фокус

ШТО ТРЕБА ДА СПАКУВАТЕ ЗА АКТИВЕН ЛЕТЕН ОДМОР?

14.07.2022.

Активен одмор - омилен термин на повеќето луѓе кои спортуваат на кој било начин и не можат да замислат годишниот одмор да го поминат подалеку од теретана. Доколку вежбањето е составен дел од вашата рутина, веруваме дека ова лето нема да ја пропуштите можноста да ги искористите сите предности од престојот на отворено, за да ја одржите формата на високо ниво. Теретаните се составен дел на многу хотели денес, а опремата за вежбање често може да се најде во парковите и другите јавни површини. Ако сте еден од оние вежбачи кои претпочитаат да тренираат сами, на омилената плажа или додека кампувате на планина, не грижете се - производителите на спортска опрема се потрудија да ви овозможат безброј различни можности за самостоен тренинг. Па ајде да видиме што дефинитивно треба да спакувате и понесете ова лето доколку сакате вашиот одмор да биде навистина активен.

Никој не сака да гледа премногу работи во својот куфер, затоа размислете двапати пред да завршите со пакувањето - дали ви се потребни сите работи. Фокусирајте се само на најосновните и најпрактичните потреби. Ова важи и при пакување спортска опрема - држете се до правилото помалку е повеќе.

Утринското истегнување или медитација на звукот на океанските бранови звучи како одлична активност за почеток на денот. Затоа, не заборавајте на вашата омилена јога подлога - таа ќе ви послужи како удобна подлога за вежбање на помалку од идеални површини на отворено, а може да биде и составен дел од вашиот асортиман на плажа. Тегови од 1 до 2 кг и самолепливи тегови за нозе исполнети со песок се задолжителни на списокот за пакување на секој што сака вежбање со тегови. Денес на пазарот можете да ги најдете овие реквизити специјално дизајнирани за патување, кои можете сами да ги наполните, најчесто со вода или песок, непосредно пред вежбање и уредно да ги составите по вежбањето. Нешто како гума или топче на надувување, што е најдобра опција кога немате многу простор во куферот. Еластичните ленти за вежбање се нешто што можете лесно да го спакувате насекаде и дефинитивно треба да се најде на вашата листа - ако сте ги користеле, тогаш знаете колку е поефикасно и попредизвикувачки да се изврши секое движење. Комплет TRX ленти за истегнување е уште една одлична опција - едноставно пронајдете цврсто и стабилно дрво на кое ќе ги инсталирате и потпирајте се на сопствената тежина како товар додека се истегнувате или работите на вашето држење.

Доколку сакате малку подинамичен тренинг кој вклучува кардио, тогаш реквизитите дизајнирани за различни спортски активности на отворено се најдобриот избор за вас. Јажето за скокање не е нешто што го паметите само од вашето детство. Тоа е многу корисен реквизит за вежбање, често занемарен и потценет, но дефинитивно еден од подобрите начини за квалитетно кардио тренинг. Фризби, опрема за бадминтон или која било топка која ќе ве натера да трчате преку плажата неколку пати е одличен начин да го направите вашиот тренинг без да сфатите, а и да се забавувате играјќи со пријателите. Бидејќи морето е една од најчестите опции кога се во прашање одморите, зошто да не ги искористите сите придобивки од престојот таму. Пливај, пливај и само пливај! Отпорот што го создава солената и густа морска вода влијае на активирање на сите мускулни групи во телото, поради што пливањето може да се класифицира како една од задолжителните активности во текот на целата година. Доколку имате услови, искористете ги максимално затворените и надворешните базени. Вашите мускули ќе ви се заблагодарат. Пливањето е најдобрата анти-стрес терапија, го опушта телото и благотворно делува на воспаление на мускулите, па затоа ви препорачуваме да поминувате што повеќе време во вода. Реквизитите кои ќе го направат престојот уште поефективен се перки, очила за нуркање и капа за пливање. Не заборавајте ги кога се пакувате за на море.

Во куферот задолжително додајте удобна маица и омилени хеланки за тренирање, а препорачливо е да спакувате и дуксер што ќе ви се најде за време на раните утрински тренинзи и наглите временски промени. Патики за трчање или “trail” патики се веројатно најдобрата опција за патување, бидејќи се најудобни и доволно стабилни за непознат терен. Трчањето во природа, со звуците на брановите и мирисот на морето е искуство кое не смеете да го пропуштите. Меѓу останатата опрема, мора да ја споменеме чантата за тренинг, која може да послужи и како багаж или чанта за плажа, бидејќи е доволно пространа да носи се што ви треба за активен ден. Не заборавајте да ги наполните слушалките и да го подесите омилениот паметен часовник, така што ќе бидете добро организирани во секое време. И конечно, ниту една спортска активност не е целосна без шише со вода. За оптимална хидратација, одберете практично и убаво дизајнирано шише кое секогаш лесно ќе го носите во рака. Се претпочита да биде од пластика која не содржи БПА, бидејќи високите температури можат да влијаат на ослободувањето на овие честички во водата.

Ако штотуку додадовте некои од горенаведените ставки во вашата патна торба, се што треба да направите е да се опуштите и да уживате во вашиот активен одмор. Летото започна, сезоната на пливање и одмори е во тек - искористете го максимално!

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

07.
Aug.
Во фокус
Како патници мора да бидеме подготвени за сите предизвици со кои може да се соочиме; неочекувани доцнења, потенцијално долги редици на граница или седење со ...
19.
Jan.
Во фокус
Веројатно нема подобро време за поставување на нови планови и цели кои сакаме да ги постигнеме од Новата година.
22.
Dec.
Во фокус
Ако не сте сигурни како да изберете спортски подарок, не грижете се.
21.
Dec.
Во фокус
Причините за да се впуштите во авантурата наречена планинарење се бесконечни.
07.
Nov.
Во фокус
Дали знаевте дека органскиот памук има бројни предности во однос на традиционалниот памук?
18.
May.
Во фокус
И оваа пролет ги послушавме Вашите потреби и светските трендови и за Вас подготвивме микс од удобност, модерен дизајн, интензивни бои и квалитет.
07.
Mar.
Во фокус
Како силните жени се справуваат со секојдневните предизвици и што ги инспирира, прочитајте во приказните што следат во продолжение.
24.
Feb.
Во фокус
Време е да излезете на теренот, да ги искористите шансите и да го свртите натпреварот во своја корист со копачките за фудбал adidas Predator Edge.
04.
Feb.
Во фокус
Доколку не сте сигурни како да се спакувате за престој во планина, погледнете што никогаш не треба да заборавите да понесете со себе.
20.
Jan.
Во фокус
Донесовте новогодишни одлуки, но сè уште не сте почнале со нивна реализација? Не чекајте вистински момент, почнете веднаш!