Пребарај ја страната
БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

за сите нарачки чија вредност е поголема од 2490 ден.

Контактирајте не на : 02/3055-222
ИСПОРАКА ВО РОК ОД 5 РАБОТНИ ДЕНА

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ

- во готово или со електронска платежна картичка.

Тренинг
13.09.2021.

ДАЛИ КАРДИО ТРЕНИНГОТ ТРЕБА ДА Е СЕКОЈДНЕВНА РУТИНА ЗА ДА СЕ ИЗГУБАТ КИЛОГРАМИТЕ?

На секој од нас, првата асоцијација за губење на тежината е тренинг со висок интензитет и долготраен кардио тренинг, напор и силна волја за постигнување на посакуваните резултати. Сепак, фитнес експертите и лекарите предупредуваат да не паднеме во стапицата на бескрајни кардио тренинзи бидејќи нема да ни го донесат резултатот што го очекуваме. Кардио тренингот е важен дел од планот за вежбање, но треба да внимавате. Тренинзите не мора да траат со часови, ниту пак треба да ја трошиме целата енергија на нив. Напротив. Тренинзите треба да бидат редовни, треба да траат оптимално и да нѐ „ полнат “ од ден на ден со добра енергија и чувство на леснотија.

ДАЛИ ТРЕБА ДА ВЕЖБАТЕ КАРДИО ВЕЖБИ СЕКОЈ ДЕН ЗА ДА ИЗГУБИТЕ ТЕЖИНА?

Според експертите, одговорот на ова прашање е едноставен и гласи НЕ. Долго трчање на патека, нордиско скијање, возење велосипед или брзо одење можат да бидат одлични сојузници во топењето на маснотиите, но само доколку се направени според добро осмислен план за вежбање. Експертите инсистираат, за да го добиете најдобриот ефект, потребно е да комбинирате вежби за сила и кардио тренинг. Внимателно избраната опрема за тренинг може да биде одличен сојузник во постигнувањето на вашите цели. Благодарение на хеланките за тренинг со својства за компресија, маици и удобни патики за тренинг или за трчање кои ја враќаат енергијата при секој допир со површината, ќе го направите вашиот план за вежбање уште полесен за спроведување.

Познато е дека кардио тренингот во моментов води до најдобро согорување калории, што не е случај со тренинзите за сила. Кардио тренинзите даваат брзи резултати на почетокот, но подоцна настанува стагнација, додека тренингот со тегови или сопствена тежина го става вашето тело во состојба на „борба“ со вишокот маснотии и калории што ги внесувате во телото. Тренингот за сила е моќно оружје во борбата против вишокот килограми на долг рок. Еве ја тајната. Вежбањето со тегови ги гради вашите мускули, а растењето на мускулите го забрзува метаболизмот, што значи дека вашето тело согорува калории дури и кога се одмарате. Звучи добро, нели?

Тренингот за сила е подинамичен од кардио тренингот, а борбата со себе е посебен предизвик. Ставете ракавици за тренинг и земете ги своите тегови. Уживајте во секојдневните мали победи.

КОЛКУ ДОЛГО ТРЕБА ДА ТРАЕ ЕФЕКТИВЕН КАРДИО ТРЕНИНГ?

Кардио тренингот може да се спроведе на неколку начини, за да биде ефективен и да ги добиете сите придобивки што ги нуди. Секој тренинг може да го започнете со кардио програма во траење од 20 минути, а потоа да се посветите на вежби за сила, со тегови за обликување на телото, а потоа и со вежби за истегнување.

Вториот предлог е да вежбате 45 минути кардио тренинг еднаш или двапати неделно и да издвоите други вежби кои се прилагодени на вашите потреби, способности и цели.

Кардио тренингот, покрај класичниот тренинг во салата, може да вклучува и пливање, веслање, бокс или брзо одење. Бидејќи тренинзите честопати можат да бидат монотони, комбинирајте ги, пронајдете некој што е во слична форма како вас и вежбајте во друштво. Тоа е добар начин да се мотивирате едни со други и да не се откажувате од тренинзите.

ЗА ОНИЕ КОИ НЕ СЕ ЉУБИТЕЛИ НА САЛАТА И ФИКСНИ ТЕРМИНИ ЗА ВЕЖБАЊЕ

Ако не сте љубители на салата и не сакате тренинг во затворен простор, или не сакате да одвоите секој ден по еден час за тренинг, можете да направите свој план за тренинг во текот на денот. Три пати на ден за десет минути брзо одење со други дневни активности ќе согорите доволно калории и ќе направи да се чувствувате подобро. Практикувајте брзо одење од автобуската станица до канцеларијата, качете се по скали наместо по лифт или едноставно одете со ранец на грб. За ова не ви треба специјална опрема. Изберете ранец со специјален дел за патики и секогаш кога ќе ви се потребни, тие ќе ви се на дофат на рака.

Брзото темпо на живот диктира нови правила, затоа мораме да се прилагодиме и никогаш да не се откажуваме од активности што ни носат многу придобивки.

Неодамнешните истражувања го поддржуваат таканаречениот интервален тренинг, кој вклучува серија вежби во интервали неколку пати на ден. Покрај класичниот тренинг во сала со интервали, може добри резултати да даде и брзото одење, пливањето, брзото возење велосипед со искачувања и оптоварувања. Овој тип на тренинг не оптоварува, добар е долгорочно, може да се применува секој ден и дава видливи резултати кои се рефлектираат во завидна форма, добро здравје и изглед.

Да заклучиме. Експертите се согласуваат за една работа - добар тренинг е оној што вклучува кардио и тренинг со тегови. Тоа доведува до најдобри и брзо видливи резултати, го движи вашето тело и со здрава и урамнотежена исхрана формира здрав начин на живот на долг рок. Тоа треба да биде целта на секој од нас!

Мускулите растат и стануваат вретенести, маснотиите константно се топат, а вие станувате позадоволни и помотивирани да тренирате.

Не се обесхрабрувајте од есенските денови што се пред нас! Во нашите продавници и online shop ќе најдете одличен избор на опрема за тренинг, што е вистинска мотивација за секој ден и за сите временски услови. Нема оправдувања, здравјето е секогаш на прво место!

 

Тимот на Sport Vision

Остави коментар

Trenutno nema komentara

Слични статии

21.
Oct.
2021.
Тренинг
Што е подобро – трчање или прескокнување на јаже? Одговорите се кријат во текстот кој следува.
14.
Sep.
2021.
Тренинг
Просторот за тренинг е насекаде околу нас. Искористете ги можностите што ви ги нуди издржливиот и стабилен Reebok Nano X1 Adventure модел.
24.
Jun.
2021.
Тренинг
Напорниот тренинг бара неверојатна посветеност, мотивација и издржливост, не само кога станува збор за физичка и ментална сила, туку и за опремата што ја изб...
05.
May.
2021.
Тренинг
Само 15 минути тренинг се доволни за да почувствувате како вашиот core гори. Ви претставуваме пилатес тренинг со кој може да имате силни и совршено обликуван...
22.
Mar.
2021.
Тренинг
Со доаѓањето на пролетта, се буди нашата желба за физичка активност. Подгответе се да продолжите понатаму со нашите совети.
19.
Mar.
2021.
Тренинг
Познатиот спортски и lifestyle бренд Reebok го претстави долгоочекуваниот модел Nano X1.
17.
Mar.
2021.
Тренинг
Барате стабилност, максимална удобност и подвижност за време на секој тренинг со висок интензитет (HIIT)? Ви ги репорачуваме патиките Nike Air Zoom SuperRep ...
02.
Mar.
2021.
Тренинг
Горниот дел од телото - рацете, рамената и грбот се проблематични кај повеќето луѓе, дури и кај оние кои редовно тренираат. Овие вежби најчесто ги занемарува...
26.
Jan.
2021.
Тренинг
Ако стомакот е ваша проблематична зона, не само кога зборуваме за слабеење и вишок маснотии, туку и за дефинирање на стомакот, треба да знаете дека не сте са...
14.
Jan.
2021.
Тренинг
И покрај тоа што празниците сè уште не се завршени, време е да почнеме да вежбаме со цел да ги согориме сите вишок калории. Ви претставуваме 30-минуте...