за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ПОЗДРАВ НА СОНЦЕТО: 5 ВЕЖБИ ЗА ИСТЕГНУВАЊЕ КОИ МОЖЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ СЕКОЈ ДЕН
Трендови
29.07.2020.
Трендови

ПОЗДРАВ НА СОНЦЕТО: 5 ВЕЖБИ ЗА ИСТЕГНУВАЊЕ КОИ МОЖЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ СЕКОЈ ДЕН

29.07.2020.

Доколку вежбате редовно, сигурно се истегнувате пред и после секој тренинг, во зависност од програмата која ја имате за тој ден. Меѓутоа, истегнувањето не треба да го практикувате само пред и после тренинг, туку секојдневно.

Причината е тоа што истегнувањето ја спречува слабоста на мускулите, која може да се случи поради повеќе-часовното седење и допринесува за флексибилност и поголемо движење. Истегнувањето допринесува и за зајакнување на телото.

Ви откриваме 5 вежби за истегнување кои можете да ги правите секојдневно, за убав почеток на летниот ден.

Вежба број 1 – Downward Facing Dog

Една од најпознатите јога положби за истегнување на цело тело е куче кое гледа надолу (Downward Facing Dog).

Почетната положба е потпирање на рацете и нозете, така што вашите дланки да бидат во ширина со рамената, а колената рамни со колковите.

Стапалата треба да бидат на подот, а колковите треба да бидат подигнати така што со телото да ја формирате латиничната буква V. Исправете го грбот и убаво стегнете го за целата тежина да се префрли на нозете.

Доколку не можете да допрете со петата на подот, не се форсирајте за да не се повредите. Благото свиткување на колената додека сте во таа положба може да допринесе на вашата флексибилност на кулковите и тетивите.

Вежба број 2 – Cat and Cow

Почетната положба на вежбата мачка и крава е на коленици, така што вашите раце да бидат потпрени на подот и рамни со рамената, а колената рамни со колковите.

Вдишете, така што ќе ја подигнете главата, а стомакот ќе го спуштате кон подот, додека сте во таа положба. Кога целосно ќе го издигнете грбот, значи дека сте во положбата на крава.

Додека издишувате, грбот извиткувајте го нагоре, така што ќе го вовлекувате стомакот кон кичмата, а главата и рамената полека ќе ги спуштате кон градите, се додека не завземете положба на мачка.

Истото повторете го повеќе пати.

Вежба број 3 – Истегнување во седечка положба

Седнете на подлогата за јога, така што нозете да ви бидат на подот, целосно исправени.

Вдишете, така што рацете ќе ги подигнете над глава и ќе ги пратите со поглед, а потоа издишете и префрлете го горниот дел напред колку повеќе можете, а со рацете ќе ги допрете прстите на нозете. Можете исто така, да користите пешкир или траки за вежбање за истегнувањето да биде целосно.

Останете 5 секунди во таа положба, а потоа полека враќајте се во почетната положба.

Вежба број 4 – Положба Мост

Мостот е одличен за зајакнување на стомачните мускули, но и за истегнување на телото. Направете го така што ќе легнете на грб, со рацете и нозете на подот, а потоа од таа положба ќе се потпрете на рацете и ќе ги подигнете колковите колку повеќе можете, додека колената ви се под прав агол.  

Држете ги колковите високо подигнати, додека нозете ви се оддалечени една од друга и затегнете го задникот. Истегнете ги рамената така што дланките ќе ги споите под грбот, а колковите ќе останат подигнати.

Вежба број 5 – Lord of the Fishes

Интересна и ефикасна, оваа вежба подразбира да седнете на подлога, така што десната нога ќе ви биде испружена, а левата над десната, стапалото да ви биде што поблиску до колкот..

Додека вдишувате, ставете ја десната рака позади колкот, при издишување, почнете торзото да го вртите кој левата страна, а левата рака ставете ја позади грбот, така што да биде целосно извиена. Останете така 5 секунди, па префрлете се на другата страна.

Вежбите за истегнување не се единствена активност која може да ја практикувате за убав почеток на денот. Еве уште неколку ефикасни предлози кои можете да ги внесете во својата утринска рутина.

Photo credit: popsugar.com

Тимот на Sport Vision

Слични статии

15.
Jan.
Трендови
Влегувањето во Новата година може да биде совршено време за поставување цели и донесување решенија кои ќе ве мотивираат да ги подобрите вашите атлетски вешти...
13.
Nov.
Трендови
Пронацијата на стапалото е неправедно запоставена тема, како кај рекреативците, така и кај луѓето кои спонтано и повремено се занимаваат со спортски активнос...
02.
Nov.
Трендови
Почетокот на ноември ни носи малку постудени денови, па доколку сè уште не сте ја пронашле вашата идеална зимска јакна, сега е вистинското време да го...
09.
Oct.
Трендови
Доколку одговорот е да и се гледате себеси во слична ситуација, во која неможноста да се контролира желбата за храна доведува до прејадување, вие сте на вист...
10.
Jul.
Трендови
Изборот на совршен костим за капење може да биде вистински предизвик, но со неколку совети и упатства секоја дама може да го пронајде моделот кој идеално ќе ...
05.
Jul.
Трендови
Новата летна колекција ја емитува радоста на животот преку модерен дизајн и лежерност која е секогаш во тренд.
22.
Dec.
Трендови
Зимата пристигна, а снегот и студеното време не престануваат да нѐ изненадуваат.
06.
Dec.
Трендови
Доаѓаат постудени денови. Дали ги извадивте топлите, зимски јакни?
12.
Nov.
Трендови
Comfy, cozy, classy – loungewear! Ви откриваме се што треба да знаете за новиот моден тренд кој за кратко време ги освои срцата на жените ширум светот....