за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ВРАТЕТЕ ГО ВАШИОТ УЧИЛИШЕН РАНЕЦ ВО СТАРИОТ СЈАЈ: СОВЕТИ ЗА ПРАВИЛНО ОДРЖУВАЊЕ НА РАНЕЦОТ
ВРАТЕТЕ ГО ВАШИОТ УЧИЛИШЕН РАНЕЦ ВО СТАРИОТ СЈАЈ: СОВЕТИ ЗА ПРАВИЛНО ОДРЖУВАЊЕ НА РАНЕЦОТ
Трендови
05.09.2023.
Трендови

ВРАТЕТЕ ГО ВАШИОТ УЧИЛИШЕН РАНЕЦ ВО СТАРИОТ СЈАЈ: СОВЕТИ ЗА ПРАВИЛНО ОДРЖУВАЊЕ НА РАНЕЦОТ

05.09.2023.

Ако имате висококвалитетен училишен ранец, ќе го користите од година во година, додека не го надраснете и не го предадете на помлад ученик. За време на секојдневните активности, ранецот лесно се валка, особено кога е постојано во контакт со различни површини и предмети што се носат во него. Прашината се задржува на надворешната површина, додека нечистотијата се акумулира внатре, па затоа е многу важно редовно да го одржувате ранецот за да го зачувате вашето здравје. Ова е особено точно по неговото носење во текот на целата година, и во пресрет на новата учебна година и сезоната на вежбање. Подолу ви даваме неколку совети како правилно да го исперете ранецот или училишната чанта и да блескате на првиот септемвриски ден.

ИЗБЕРЕТЕ НАЧИН НА ПЕРЕЊЕ НА РАНЕЦОТ БЕЗ ОШТЕТУВАЊЕ

Постојат два начини на перење; можете да користите машина за перење или да го перете рачно. Пред да тргнете во акција, проверете ги упатствата за одржување, кои обично се наоѓаат на внатрешната етикета и опишуваат како да го одржувате ранецот за да изгледа секогаш чисто и уредно. Многу е важно да се избере соодветен метод на перење во зависност од материјалот и да се следат упатствата на производителот со цел да се продолжи, а не да се скрати неговиот век. Ако на етикетата пишува да не се намокри предметот, користете влажна крпа и малку благ детергент за миење садови за да ги истриете валканите места. Ако ранецот нема етикета, прво исчистете ја малата површина и внатрешноста пред да го исперете целиот ранец. Во машината за перење на пониски температури користејќи циклуси за чувствителни материјали, можете да ги перете повеќето ранци: платно, полиестер и најлон. Ако ранецот е направен од кожа или со чувствителни украси и додатоци, треба да се мие исклучиво рачно.

ПОДГОТОВКА И ПОТРЕБНИ СРЕДСТВА ЗА ЧИСТЕЊЕ

Кога избирате начин на перење, од клучно значење е да имате се што ви треба за правилно да ја завршите работата. Производите што ќе ви требаат може да се разликуваат во зависност од тоа дали ќе изберете да се пере во машина или рачно. Основни предмети што треба да ги имате за двата методи: сунѓер или ткаенина, четка со меки влакна, отстранувач на дамки, благ детергент што не содржи белило. Дополнително, за машинско перење потребна ви е заштитна мрежа или бела навлака за перница за да го ставите ранецот пред перење за да не се оштети во машината. Ако сте избрале рачно перење, ќе ви треба и поголем сад за полнење со млака вода и крпа за сушење. Многу е важно да го подготвите ранецот пред самиот процес на перење со тоа што ќе извадите сè од него и ќе ги отстраните сите делови што може да се одвојат, како што се ремените и џебовите, бидејќи тие може поефикасно да се перат одделно. Процесот на подготовка вклучува и чистење на прашина и трошки од внатрешноста на ранецот. Протресете го ранецот над корпата за отпадоци и можете да користите рачна правосмукалка или четка ако има остатоци во наборите и рабовите што не можат лесно да се отстранат.

ТРЕТМАН НА ДАМКИ

Ако има видливи дамки на ранецот, најдобро би било да ги третирате посебно пред перење за да се осигурате дека тие ќе бидат ефикасно отстранети. Нанесете го отстранувачот на дамки на крпа или сунѓер и впијте ги сите дамки на ранецот. Оставете го растворот да делува 30 минути, а потоа нежно исчистете ги. Ако користите посилно средство, пронајдете ги упатствата на производот и следете ги информациите за тоа колку време е потребно за да работи за да не ја оштетите ткаенината.

МАШИНСКО ПЕРЕЊЕ

Следете ги чекорите наведени подолу ако сте решиле да го исперете ранецот во машина за перење:

  • Отпакувајте ги сите патенти на ранецот, свртете го навнатре и ставете го во мрежеста торба или навлака за перница за да не се заглават ремените и деловите од ранецот во барабанот и да се оштетат.
  • Ставете го ранецот во машината.
  • Додадете благ детергент без избелувачи и вклучете го на нежно миење на ниски температури.


РАЧНО МИЕЊЕ

Ако етикетата за одржување на ранецот советува да не го ставате во машината за перење, ќе треба да го исперете рачно.

  • Наполнете голем сад со млака вода (жешката вода може да ги оштети бојата и ткаенината). Додадете малку детергент.
  • Исчистете ја надворешноста со мека четка или крпа, фокусирајќи се особено на валканите места и дамки. Свртете го ранецот одвнатре и измијте ја внатрешноста.
  • Фрлете ја нечистата вода и наполнете го садот со ладна вода. Исплакнете темелно и исцедете го.
  • Замотајте го ранецот во крпа за да го впие вишокот вода.


СУШЕЊЕ - ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО ДА СЕ СУШИ РАНЕЦ ВО МАШИНА?

По перењето, без оглед на методот што ќе го изберете, најдобро е да го оставите ранецот да се исуши на воздух. Избегнувајте директна сончева светлина или користење машина за сушење, бидејќи топлината може да ги оштети материјалите, а сонцето може да ги избледи боите. Оставете ги сите џебови отворени, а ранецот закачете го да се исуши на место каде што циркулира воздухот. Ова ќе помогне влагата целосно и побрзо да испари од сите делови, што обично трае 24-36 часа.

Да заклучиме, редовното миење на ранецот придонесува за неговиот свеж и уреден изглед, а многу е важно тоа да го правите правилно за вашите постапки да не го забрзаат абењето и кинењето на ткаенината, да не придонесат за избледени бои или искинати шавови и други оштетувања. Внимавајте да трае што е можно подолго. Нема потреба да купувате нов училишен ранец секоја година бидејќи производителите постојано работат на тоа материјалите да бидат што поиздржливи, и перформансите на највисоко ниво во текот на сите години на употреба. Изберете мудро, користете го долго време!

Слични статии

15.
Jan.
Трендови
Влегувањето во Новата година може да биде совршено време за поставување цели и донесување решенија кои ќе ве мотивираат да ги подобрите вашите атлетски вешти...
13.
Nov.
Трендови
Пронацијата на стапалото е неправедно запоставена тема, како кај рекреативците, така и кај луѓето кои спонтано и повремено се занимаваат со спортски активнос...
02.
Nov.
Трендови
Почетокот на ноември ни носи малку постудени денови, па доколку сè уште не сте ја пронашле вашата идеална зимска јакна, сега е вистинското време да го...
09.
Oct.
Трендови
Доколку одговорот е да и се гледате себеси во слична ситуација, во која неможноста да се контролира желбата за храна доведува до прејадување, вие сте на вист...
10.
Jul.
Трендови
Изборот на совршен костим за капење може да биде вистински предизвик, но со неколку совети и упатства секоја дама може да го пронајде моделот кој идеално ќе ...
05.
Jul.
Трендови
Новата летна колекција ја емитува радоста на животот преку модерен дизајн и лежерност која е секогаш во тренд.
22.
Dec.
Трендови
Зимата пристигна, а снегот и студеното време не престануваат да нѐ изненадуваат.
06.
Dec.
Трендови
Доаѓаат постудени денови. Дали ги извадивте топлите, зимски јакни?
12.
Nov.
Трендови
Comfy, cozy, classy – loungewear! Ви откриваме се што треба да знаете за новиот моден тренд кој за кратко време ги освои срцата на жените ширум светот....
12.
Nov.
Трендови
RE: START. RE: MOVE. RE: BORN. MONT. Окријте сѐ што треба да знаете за новиот бренд во нашата понуда.