за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ЧОВЕКОТ КОЈ МОЖЕШЕ СЕ: ДИЕГО АРМАНДО МАРАДОНА
Фудбал
30.11.2020.
Фудбал

ЧОВЕКОТ КОЈ МОЖЕШЕ СЕ: ДИЕГО АРМАНДО МАРАДОНА

30.11.2020.

Спортскиот свет ќе ја памети оваа година, 2020 година, на многу начини, но нема сомнение дека најмногу ќе остане запаметена по загубата на двете легенди, луѓе кои со својата игра, храброст на теренот и неверојатни резултати се запишаа на списокот на бесмртни. На крајот на јануари, Коби Брајант, легендата на светската и НБА кошарка, не напушти, така што скоро пред крајот на оваа година останавме и без еден од најголемите фудбалери на сите времиња, а некои ќе кажат и најголем - Диего Армандо Марадона.

Малкумина фудбалери доживеале навивачите на ривалскиот тим да му аплаудираат од срце, по постигнатиот гол. Ова е токму она што му се случи на Марадона на мечот со Црвена Ѕвезда уште во 1982 година, што не е изненадувачки затоа што секој негов потег направен за време на натпреварите беше магија на теренот. Дури и голот што го даде со рака, на Светското првенство во 1986 година, го простија англиските навивачи. Тоа беше „Раката Божја“ (Hand of God), како што многумина го нарекоа потегот.

Photo credit: britannica.com

Марадона ја започна својата фудбалска кариера непосредно пред неговиот 16-ти роденден, во клубот Аргентинос Јуниорс, по што ќе потпише договор со Бока Јуниорс. Од рана возраст тој покажа вртоглава умешност со топката и неверојатни фудбалски вештини. Тој беше незапирлива машина што можеше да стори се и за ништо немаше пречки.

Во 1982 година тој стана најплатениот фудбалер на светот, бидејќи Барселона издвои 5 милиони фунти за неговиот ангажман. Со нив ги освои Кралскиот куп и Суперкупот на Шпанија, а по повредата со која се соочи се пресели во Наполи. Тој трансфер беше врв во кариерата на Марадона и најуспешниот период во историјата на клубот од Неапол. Марадона го предводеше Наполи до првата титула во Серија А и трофејот во Купот на УЕФА во 1989 година, а потоа и на вториот, една година подоцна.

Photo credit: barcablaugranes.com

Тој е играчот кој одигра најмногу натпревари во дресот на Аргентина. Jа водеше својата репрезентација на дури четири Светски првенства, во периодот од 1982 до 1994 година, додека како капитен во 1984 година, покрај трофејот на светски шампион, ја освои и Златната топка за најкорисен играч на турнирот. Одигра 91 натпревар во дресот на својата земја и постигна 34 погодоци.

И денес се раскажуваат неговите погодоци постигнати во полуфиналето на Светското првенство против Англија, од кои една e wondergoal, прогласена за „гол на векот“.

Photo credit: twitter.com/RiverPlate

Играше и живееше без одлагање - без да погледне назад и да обрне внимание на тоа што некој вели и мисли. Тој постигна многу и со право стана легенда каква што еднаш се раѓа. Фудбалскиот свет ќе го памети по титулата најдобар фудбалер на 20 век, што ја сподели со славниот Пеле, а многумина ќе речат дека Диего Армандо Марадона е најдобриот фудбалер што некогаш одел по планетата Земја.

Cover photo credit: newstalk.com

Тимот на Sport Vision

Слични статии

24.
Aug.
Фудбал
Кога острината на умот ќе се сретне со брзината на телото, вие станувате најбрзата верзија на себе.
04.
Feb.
Фудбал
Приказната за легендарните копачки adidas PREDATOR доби продолжение кое сите со нетрпение го очекуваа. Моделот PREDATOR FREAK пристигна во нашите продавници,...
15.
Sep.
Фудбал
Лидерот во производството на спортска опрема, adidas, ги претстави најновите X GHOSTED копачки, наменети за фудбалери кај кои брзината е најсилното оружје. М...
01.
Sep.
Фудбал
Новите Nike Phantom GT копачки побарајте ги во Sport Vision продавниците или пак на нашиот вебсајт.  
02.
Mar.
Фудбал
На трева, бетон или паркет – фудбалот е спорт за кој е потребна прецизност, брзина и креативност. Без оглед на тоа дали играте на голем или мал терен, ...
11.
Feb.
Фудбал
Кога станува збор за фудбалот, спортскиот бренд adidas во 2020 година влезе со стил, воведувајќи нов, редизајниран модел на своите легендарни копачки Predato...
14.
Aug.
Фудбал
Најновите модели од Hard Wired колекцијата на копачки достапни се во продавниците на Sport Vision како и на онлајн шоп.
19.
Feb.
Фудбал
Новата adidas Exhibit Pack колекција на копачки можете да ја најдете во продавниците на Sport Vision како и на Online shop.
13.
Aug.
Фудбал
Новите модели на аdidas копачки од Team mode колекцијата се достапни во продавницата на Sport Vision во Скопје Сити мол како и на Оnline Ѕhop
22.
Jun.
Фудбал
Издвојте се од останатите и покажете ја Вашата брзина со Mercurial Superfly VI Pro  копачките.