за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ДАЛИ КАРДИОТО Е НАЈДОБАР НАЧИН ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТА?
ДАЛИ КАРДИОТО Е НАЈДОБАР НАЧИН ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТА?
Тренинг
25.03.2024.
Тренинг

ДАЛИ КАРДИОТО Е НАЈДОБАР НАЧИН ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТА?

25.03.2024.

Една од темите за која често се дебатира во фитнес индустријата е кардио и слабеење. Луѓето најмногу ги интересира дали кардиото е неопходно за губење на маснотии или за побрзо губење на тежината. Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.


АЕРОБНИ И АНАЕРОБНИ ВЕЖБИ

Постојат два основни типа на физичка активност: аеробна и анаеробна. За да разберете како нашите тела согоруваат маснотии за време на вежбањето и подобро да им го објасниме ова на рекреативците, корисно е да знаете што значат овие поими.


Аеробната активност бара кислород и првенствено делува на мускулните влакна од типот I (влакна со бавно грчење). Аеробните активности помагаат во издржливоста и имаат поголемо влијание врз кардиоваскуларното здравје со тоа што му помагаат на срцевиот мускул поефикасно да пумпа крв. Овие активности се прават со темпо што можете да го издржите долго време. За време на такви активности како што се брзо одење, пливање, возење велосипед или трчање со низок интензитет, пулсот е помеѓу 120 и 150 во минута.

Анаеробната активност е спротивна на аеробната активност. Тоа вклучува вежби за кои не е потребен кислород. Фокусот е на мускулните влакна од типот II (брзо-грчливи влакна), што доведува до зголемена мускулна маса (хипертрофија) и сила. Примери за овој вид на активност се спринтови или вежбање со тегови.


Ако вашата цел е губење на тежината, типот на вежбање препорачан од науката може да ве изненади: анаеробни. Истражувањата покажуваат дека анаеробното вежбање има тенденција да предизвика повеќе губење на маснотии од аеробните вежби, главно затоа што го одржува вашиот метаболизам покачен многу подолго по самата вежба.


ДАЛИ КАРДИОТО Е ПОТРЕБНО ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТА?

Едноставниот одговор е НЕ. Не треба да правите кардио вежби за да изгубите тежина и вишок маснотии. Сепак, тоа не е сосема бескорисно. Истражувањата покажуваат дека кардиото може да помогне при губење на тежината, но тоа не треба да биде единствениот вид на активност.

Само затоа што кардиото не е неопходно за губење тежината, не значи дека воопшто не треба да го правите тоа. Кардио вежбањето има бројни здравствени придобивки. На пример, заштита на мозокот од когнитивно стареење, здравје на зглобовите, подобрување на здравјето на кожата, намалување на ефектите од стресот, обновување на мускулите, стимулирање на варењето, зголемување на енергијата, расположението, квалитетот на спиењето, посилен имунитет и многу други.


Накратко, кардиоваскуларните вежби придонесуваат за оптимално здравје, а истовремено помагаат во губењето на мастите и тежината.


НАЈЕФИКАСНИ НАЧИНИ ЗА СОГОРУВАЊЕ МАСТИ

Еден од водечките фактори за губење маснотии е намалениот внес на калории, таканаречениот калориски дефицит. Кога трошиме помалку калории отколку што ни се потребни, телесните масти се метаболизираат во енергија. Клучно е да се задржи тој калориски дефицит разумен, а не претеран. Доколку постепено не влегувате во дефицитот, создавате дополнителен стрес на телото, што може да доведе до целосен контра ефект.


Почнете да кревате тегови! Тренингот за сила е еден од најдобрите начини за постигнување резултати. Со вежбање со тегови, градиме мускули, а со тоа ја зголемуваме потрошувачката на енергија за одмор (REE). Ова е бројот на калории што ги согорувате само седејќи мирно.

На мускулното ткиво му требаат повеќе калории за да функционира од масното ткиво, дури и кога одмараме. Колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории согорувате дневно. Со текот на времето, тоа ќе доведе до губење на тежината, поздраво тело, подобро држење на телото, а како бонус, добро обликувано тело.

Најдобриот совет за секој кој има за цел да изгуби тежина на здрав начин е комбинација од сите три методи споменати погоре. Фокусот на тренингот за сила, со благ калориски дефицит со повремени кардио е добитна комбинација. Запомнете дека самодисциплината и упорноста се единствениот начин да успеете во ова.


Ви посакувам успех во тренингот!

Anica Radosavljević @anicateretanica

Слични статии

14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.