за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ЛЕТОТО ЗАВРШИ – ВРАТИ СЕ ВО ФОРМА БРЗО И ЛЕСНО
Тренинг
09.10.2023.
Тренинг

ЛЕТОТО ЗАВРШИ – ВРАТИ СЕ ВО ФОРМА БРЗО И ЛЕСНО

09.10.2023.

Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски. Враќањето на работа е најтешко после летниот одмор. Ќе споделам неколку совети за полесно да се вратите на вашата нормална работна рутина и вежбање.

Најважно е да не се оптоварувате со многу работи одеднаш, туку постепено да започнете. Она што може да помогне во тоа е пишувањето планови и обврски, како и нивното постепено правење. За жал, физичката активност е една од најтешките работи на луѓето и луѓето се откажуваат кога имаат премногу обврски. За да го избегнеме ова и да ги олесниме останатите обврски, се препорачува секојдневна прошетка.


Лесната едночасовна прошетка, освен што има голем број здравствени придобивки, многу помага и во ослободувањето од стресот. Пешачењето е исто така најлесниот начин да се вратите на редовната физичка активност. Кога ќе бидете подготвени да се вратите во теретана, треба да го следите истиот принцип. Постепено воведувајте вежби за цело тело без тегови, потоа воведувајте лесни тегови и само кога ќе бидете сигурни дека се чувствувате силни, како пред одмор, можете да го зголемите обемот и интензитетот на тренингот.

Посветете го вашето враќање на вежбањето на некои рутини што сте ги запоставиле, како што се истегнување, ролери за вежбање и масажери или вежби за подвижност. Пробајте нешто ново што не сте го направиле досега, на пример: започнете го денот со однапред испланирана утринска рутина. Исто така, посветете се на подготовка за тренинг, оставете го загревањето да трае подолго отколку пред паузата, ова исто така ќе биде значајно за вашето враќање.


Најважно е да не ја избегнувате физичката активност, напротив, нека биде првата работа на која со задоволство се враќате, бидејќи ќе ви помогне полесно и побрзо да се вратите на сите други обврски.


Среќно вежбање!


Anica Radosavljević @anicateretanica

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.