за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ШТО Е ИСЦРПЕНОСТ И КАКО ДА ЈА ИЗБЕГНЕТЕ
ШТО Е ИСЦРПЕНОСТ И КАКО ДА ЈА ИЗБЕГНЕТЕ
Тренинг
05.09.2023.
Тренинг

ШТО Е ИСЦРПЕНОСТ И КАКО ДА ЈА ИЗБЕГНЕТЕ

05.09.2023.

Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите. Стремежот за совршен физички изглед и здравје во комбинација со сите барања на модерниот живот доведува до исцрпеност од вежбање. Овој феномен е одамна познат во спортот и ги погодува луѓето од различни области. Исцрпувањето со вежбање, познато и како синдром на претренирање, е состојба на физичка, ментална и емоционална исцрпеност предизвикана од прекумерен и интензивен тренинг. Тоа се случува кога телото и умот се подложени на незапирлив стрес без соодветно време за одмор и закрепнување. Она што се смета за посветеност и упорност може брзо да доведе до синдром на преоптоварување.

Тренинг со висок интензитет и неговите последици

Преголемата желба да постигнеме одредени цели за време на вежбањето често нè наведува да ги поместиме нашите граници без да внимаваме на исцрпеноста што се појавува како предупредувачки знак. Со текот на времето, способноста на телото да се прилагоди и закрепне е сè повеќе компромитирана, што доведува до низа физички и психолошки симптоми.

Физички симптоми и закрепнување од исцрпеност

Исцрпеноста од вежбање се манифестира на различни начини. Се јавува хроничен замор и исцрпеност, кои често се придружени со долготрајна вкочанетост на мускулите и постојана болка. Намалените перформанси за вежбање стануваат очигледни, и покрај постојаните напори за обука. Можни се нарушувања на спиењето и апетитот, кои дополнително го влошуваат проблемот, создавајќи маѓепсан круг кој го попречува и вежбањето и расположението. Ако почувствувате симптоми како што се силна болка и секојдневна исцрпеност, дозволете му на вашето тело доволно време да се опорави. Сите имаме моменти кога се чувствуваме болно или уморно после напорниот тренинг, но ако тоа се случува речиси секој ден или станува неподносливо, тогаш вашето тело ви кажува да направите пауза. Почестете се со еден или два дена опуштање со вашиот омилен филм или масирајте ги болните мускули и не чувствувајте вина поради тоа. Вашето тело ќе ви се заблагодари кога ќе дојде време повторно да ги облечете чевлите за вежбање. Ако едноставно не се чувствувате удобно со помислата на редовно напорно вежбање или малку болно од претходниот тренинг, можеби нема да биде неопходно да го поминете целиот ден на каучот. Оваа ситуација е одлична можност да се посвети еден ден на активен одмор. Изберете активност што го надополнува вашиот вообичаен тренинг. Јогата, планинарењето или возењето велосипед се само дел од начините да бидете активни додека се одморите од вашата вообичаена рутина.

Вообичаени психолошки симптоми од исцрпеност од вежбање

Психолошките и емоционалните влијанија ги следат физичките ефекти. Луѓето кои доживуваат исцрпеност од вежбање може да доживеат чувство на раздразливост, депресија и анксиозност. Опаѓа мотивацијата и се губи интересот за активностите во кои некогаш уживале. Чувството на разочарување и губење на самодовербата ја разнишуваат вербата во себе и дополнително придонесуваат за ПОГОЛЕМА исцрпеност. Ако сте незаинтересирани или ви е досадно за време на тренингот, време е да направите промена и да пробате нешто ново. Рутината и доследноста не се непријатели, но повремено е потребно да пробувате нови работи кои ќе генерираат возбуда и ќе ви овозможат стекнување нови вештини. Излезете од вашата комфорна зона и истражете и пробајте спорт што отсекогаш ви изгледал примамливо. Поставете си нов предизвик и тој ќе ви го расчисти умот и ќе ви ја врати потребата да започнете од почеток. Ако сте соочени со фактот дека тренинзите повеќе не ви се доволни како вентил за релаксација после стресни ситуации, имате чести промени во расположението, раздразливост, фрустрација или тага бидејќи вежбањето не прави да се чувствувате подобро, ова може да биде еден од симптомите на психичко исцрпување. Во тој случај, препорачуваме да се почестите со масажа или релаксирачки третмани во спа центар. Забавувајте се и направете нешто што ви причинува задоволство во моментот за да го расчистите умот. Ви предлагаме да одморите и да се дружите со пријателите и семејството кои можат да ви го подигнат расположението.

Како да ја избегнете исцрпеноста од вежбање

За да се избегне или да се надмине исцрпеноста за време на вежбањето, важно е да се земе холистички пристап. Препознавањето на знаците и симптомите е клучно, бидејќи може да спречи долгорочни последици. Поттикнувањето на отворена комуникација и обезбедувањето поддршка е од витално значење, а тренерите и исто така играат клучна улога во креирањето на програми за вежбање кои вклучуваат периоди на активно закрепнување и одмор. Едукацијата за важноста на балансирање на интензивниот тренинг со правилен одмор треба да биде приоритет. Таквиот пристап развива здрави навики и одржливи режими на вежбање. Слушајте го вашето тело и внесете неколку интересни иновации во вашата облека за вежбање за да ја разбиете монотонијата.

Sport Vision Team

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.