за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
КАКО ВАШИОТ СПОРТСКИ ГРАДНИК ДА ТРАЕ ПОДОЛГО
Тренинг
14.12.2023.
Тренинг

КАКО ВАШИОТ СПОРТСКИ ГРАДНИК ДА ТРАЕ ПОДОЛГО

14.12.2023.

Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка и удобност за време на тренингот и со тоа ги зголемува спортските перформанси. Меѓутоа, за да се осигурате дека вашиот спортски градник ќе остане во добра состојба, важно е да внимавате при изборот на вистинскиот модел, како и да ги следите  одредените упатства за одржување.


Зошто е важно да носите спортски градник?

Никој не сака да тренира во облека која создава плускавци, затегнува и создава непријатно чувство. Спортските градници се специјално дизајнирани да обезбедат дополнителна поддршка за време на тренингот, да обезбедат максимална удобност и да ја намалат непријатноста. Со создавање на компресија, тие помагаат да се зачува обликот на градите, да се намали триењето и иритацијата на кожата, што е особено важно за време на трчање и други интензивни активности.

Што е важно при изборот на спортски градник?

Спортската облека често се пере и затоа е важно да биде изработена од квалитетни материјали, со силни и издржливи шавови за што подолго да ја задржи формата. Покрај квалитетот, спортскиот градник мора целосно да одговара на женската анатомија.


Како правилно да го одржувате спортскиот градник?

Кога ќе го пронајдете и купите совршениот спортски градник, ќе сакате да го носите засекогаш. Правилното одржување, како и квалитетот на материјалот од кој е направен, играат клучна улога во продолжувањето на неговиот животен век. Со неколку корисни совети, можете да влијаете на тоа колку долго вашиот омилен спортски градник ќе остане како нов.


Начин на перење

Препорачуваме рачно перење на спортскиот градник со неагресивни сапуни, шампони или благи детергенти. Ако е можно, користете ладна вода за плакнење, бидејќи топлата вода може да предизвика растегнување на еластичните делови или губење на формата. Ако претпочитате да перете во машина за перење, ви препорачуваме да го третирате вашиот спортски градник како и другите деликатни предмети - ставете го во мека кеса за перење и дури потоа во барабанот на машината. Ова ќе помогне да се зачува еластичноста на материјалот и да се намали абењето. Не користете пластификатори, бидејќи тие исто така може да ја ослабат еластичноста на материјалот и да ја намалат неговата способност да обезбеди поддршка.


Сушење

Како и со другите нежни предмети, не го сушете спортскиот градник. Ова може да ги истегне и оштети влакната и еластинот. дури и промени во големината. Наместо тоа, оставете го да се исуши на воздух, избегнувајќи директна сончева светлина. Закачувањето на ремени може да ги истегне, затоа обидете се да го поставите на рамна површина или користете решетка за сушење. Пеглањето не е ниту препорачливо ниту потребно.

Дополнителен совет

Соблечете го спортскиот градник веднаш по тренингот и не го одложувајте перењето премногу долго, бидејќи потта и бактериите можат да ја истегнат ткаенината. Погрижете се да имате повеќе спортски градници за да можете да ги користите наизменично за да го намалите абењето на секој од нив. Спортската облека се пере многу често, а ако имате неколку парчиња во ротација додека тренирате, тоа значи дека секое парче ќе го користите и перете поретко, што ќе придонесе за зачувување на вашата форма. Исто така, добро е да имате неколку опции во зависност од видот на активност што ги планирате. Спречете ја деформацијата со чување на вашите спортски градници во фиоки или на места каде што нема да бидат изложени на тежината на другите алишта.


Кога е време за нов спортски градник?

Иако сите сакаме нашата омилена гардероба да трае засекогаш, покрај целиот труд и грижа што е потребно, таа има и рок на траење. Ова особено се однесува на спортските парчиња каде што функцијата е многу важна. Колку долго ќе трае вашиот држач за спортска четка зависи од неговиот квалитет, колку често вежбате и како се грижите за него. Ако се носи редовно, ќе почне да покажува знаци на старост по околу една година, но дефинитивно треба да го користите сопственото проценување кога проверувате дали има абење. Ако забележите дека градите не стојат цврсто за време на движењето, или чувствувате болка за време или по тренингот, можеби е време за замена. Ако ви се чини дека ремените се лабави и при најтесното прицврстување, паѓаат од рамото или бараат редовно местење, стануваат груби и почнуваат да ве нервираат, тоа е знак дека материјалот се расипал. Избледените бои или непријатниот мирис, дури и по перењето, се очигледен знак дека е време да набавите нов држач за спортска четка.

Изберете квалитет

Соодветното одржување на спортските градници обезбедува нивна издржливост и ви обезбедува поддршка и удобност за време на активностите. Инвестирањето во квалитетни спортски градници и соодветна грижа за нив ќе ве прави повеќе самоуверени во текот на вашите напори. Ако се прашувате каде можете да ги најдете најдобрите спортски градници, вие сте на вистинското место. На нашата online продавница може да најдете спортска облека изработена од врвни материјали кои обезбедуваат максимална удобност и во исто време посакуваната поддршка.


Sport Vision tim

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.