за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ДОНЕСЕТЕ ЈА ВАШАТА УТРИНСКА РУТИНА НА НОВО НИВО
ДОНЕСЕТЕ ЈА ВАШАТА УТРИНСКА РУТИНА НА НОВО НИВО
Тренинг
05.09.2023.
Тренинг

ДОНЕСЕТЕ ЈА ВАШАТА УТРИНСКА РУТИНА НА НОВО НИВО

05.09.2023.

Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето имаат големо влијание врз остатокот од денот. Во следниот текст ќе наведам некои од грешките кои повеќето од нас свесно или несвесно ги правиме, како и неколку многу корисни совети како утринската рутина да ја подигнеме на повисоко ниво, а со тоа и остатокот од денот.

Најчеста грешка е да го кренеме телефонот веднаш штом ќе ги отвориме очите. Нашиот мозок не може да го обработи овој проток на информации, особено на социјалните мрежи веднаш по будењето. Ненамерно влегуваме во состојба на паника и збунетост и цел ден неуспешно се обидуваме да ги фокусираме мислите и да го подобриме вниманието, без да знаеме зошто.

Друга грешка е повторување на алармот на секои 5-10 минути. Ако по првото будење повторно заспиеме, кога повторно ќе заѕвони алармот, ќе се разбудиме уште поуморни од првиот пат. Причината за тоа е што во тие 10 минути започнавме нова фаза на спиење која трае неколку часа, а многу веројатно влеговме во длабок сон од кој тешко се будиме. Заморот и ниското ниво на енергија ќе не придружуваат во текот на целиот ден.

Колку и да е тешко, обидете се да ги промените овие две лоши навики неколку дена и ќе ја забележите разликата; следете ги вашите нивоа на енергија, поспаност и вашето расположение. Дополнително со „одложување“ на алармот и скролање низ социјалните мрежи веднаш по будењето, секако добивме дополнителни 30 минути време, а еве како можете да ги искористите:

- Читање на неколку страници од книга

- Пишување планови и идеи

- Подготовка на здрав појадок дома

- Хидратација (најмалку 2 чаши вода пред излегување од дома)

- Вежби за движење за подобра подвижност во текот на денот.

Ова се само дел од идеите за да ја подигнете вашата утринска рутина на следното ниво, а можете да бидете креативни и да додадете нешто друго. Во видеото подолу, ќе ги споделам со вас моите омилени вежби за подвижност кои сигурно ќе направат да се чувствувате добро и ќе го олеснат чувството на вкочанетост или болки во грбот по будењето.


Anica Radosavljević @anicateretanica

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.