за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ПОДОБРЕТЕ ЈА ВАШАТА ФЛЕКСИБИЛНОСТ СО ОВИЕ НЕКОЛКУ ЧЕКОРИ
Тренинг
25.10.2023.
Тренинг

ПОДОБРЕТЕ ЈА ВАШАТА ФЛЕКСИБИЛНОСТ СО ОВИЕ НЕКОЛКУ ЧЕКОРИ

25.10.2023.

Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на движења. Покрај тоа што се чувствувате добро и подобро ги изведувате движењата со подобра флексибилност, исто така имате помал ризик од повреда.

За да го искористите целиот опсег на движење и оптимално да го искористите вашето тело, обидете се со овие неколку чекори кон подобра мобилност:
 

1.Ролер

Веројатно сте виделе ролер во теретани каде што вежбате, но можеби не сте сигурни за што служи. Ролерот е одличен реквизит за загревање пред тренинг за сила или трчање. Преминувајќи преку мускулите, ја стимулирате циркулацијата и затоа ја загревате областа што ја масирате. Со нежно и бавно движење по мускулите, масирате, ги прегрупирате мускулните влакна и ги релаксирате од можна напнатост. Возете ги сите главни мускулни групи помеѓу 30 секунди и една минута, а ако имате повеќе време, тоа може да биде и подолго.
 

2. Динамично или статичко истегнување

Секогаш се поставува прашањето кој тип на истегнување е подобар и кој дава подобри резултати. Неспорно е дека статичкото истегнување е пријатно, дава ефект до одреден степен и треба да се практикува. Се препорачува главно по одредена физичка активност. Сепак, динамичното истегнување преку тренинг за сила (со тежина) се покажало дека е многу поефикасно и дава побрзи резултати. Овој тип на истегнување треба да се прави како загревање пред некоја активност со поголема физичка потреба.

3. Редовност

Како и со се што правите, регуларноста и упорноста се многу важни при истегнување. Флексибилноста е дефинитивно една од оние работи кои полека напредува и треба да бидете упорни и трпеливи. Обидете се да воведете вежби за истегнување и подвижност најмалку 15 минути во текот на денот, а динамичното истегнување како задолжителен чекор пред тренингот.


Бидете упорни и тренирајте паметно.


Anica Radosavljević @anicateretanica

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.