за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
Спортски хеланки за мажи и зошто мора да ги имате доколку тренирате
Тренинг
26.10.2022.
Тренинг

Спортски хеланки за мажи и зошто мора да ги имате доколку тренирате

26.10.2022.

Машките хеланки или како што популарно се нарекуваат meggings (мали хеланки) привлекуваат големо внимание во модниот свет. Некои луѓе ги сакаат и среќно ги носат, иако повеќето мажи тврдат дека чувството на затегнатост им прави непријатно.

Како и да е, машките хеланки како важен дел од опремата за вежбање доживеаја огромна популарност меѓу професионалците и рекреативците. Тие масовно навлегоа во светот на спортот, а еден од првите навестувања беше појавата на тесни велосипедски шорцеви кои имаа улога да овозможат поголема слобода на движење додека се вози. Наскоро, велосипедските шорцеви ја добија својата подолга верзија, за да можат да ги заштитат велосипедистите во постудени услови. Истото се случи и со капачите - костимите за капење добија екстензија во форма на нозе, најпрво до колена, а подоцна ја достигнаа целосната должина. Денес не е реткост да се видат тркачи, кошаркари или, на пример, одбојкарите тренираат во спортски хеланки, а еве зошто тие треба да бидат меѓу вашата опрема за тренинг.

Спортските хеланки обезбедуваат исклучителна поддршка на мускулите

Во светот на спортот, компресијата зазема важно место, не од естетски причини, туку за подобрување на перформансите на тренингот. Оваа иновативна технологија обезбедува одлична поддршка на мускулите за време на вежби со висок интензитет. Приближното сечење не ги попречува движењата, а спортистот се чувствува лесен и мотивиран додека тренира во нив. Компресивните хеланки се дизајнирани да ја поддржат природната линија на телото, да спречат можни повреди, да ја зголемат удобноста и ефикасноста на тренингот. Физиотерапевтите и лекарите по спортска медицина се согласуваат дека облеката за компресија го спречува воспалението на мускулите и штити од секојдневни микро-повреди.

 

Тие се направени од материјали специјализирани за спорт

Професионалната опрема е дизајнирана со технологии кои ја отстрануваат потта од кожата, правејќи да останете свежи за време на сите делови од тренингот. Оваа технологија е интегрирана во ткаенината и има способност да ја неутрализира потта. Во спортските хеланки, нема натопување, нема чувство на влага или тежина. Значи нема пречки на патот до целта.

Тие обезбедуваат оптимален баланс на топлина и удобност

Во спортските хеланки, можете да ја почувствувате топлината што се создава кога кожата се трие со материјалот. Сепак, благодарение на специјалната конструкција, оваа топлина е изедначена и избалансирана. Некои модели имаат мрежести панели кои овозможуваат постојан проток на воздух, што придонесува за уште поинтензивно чувство на удобност. Доколку тренингот се прави надвор, на постудено време, спортските хеланки постојано ве загреваат и не дозволуваат навлегување на ветер и студ што може да ве вознемири. Значи, неповолните временски услови веќе не се изговор за прескокнување на тренинзите!

 

КАКО ДА ГО ОДБЕРЕТЕ ВИСТИНСКИОТ МОДЕЛ НА СПОРТСКИ ХЕЛАНКИ?

Дефинитивно мора да пробате хеланки за да најдете модел кој одговара на вашата фигура. Тие не треба да ве задржуваат, да бидат премногу стегнати или стеснети. Повеќето специјализирани спортски хеланки имаат еластични панели на страните што им овозможуваат да се прилагодат на вашето тело. На декларацијата, задолжително проверете за каков вид на спорт се наменети, бидејќи само така ќе извлечете максимум од нив. Внимавајте на должината на нозете. Најдобрата должина е онаа што ги покрива глуждовите.

Ако ви е непријатно да носите хеланки сами, секогаш постои опција да ги носите под шорцеви, за да не се чувствувате непријатно. Познатиот НБА играч Леброн Џејмс е најдобриот промотор на машки хеланки и еден од првите спортисти кои ги прифатиле како составен дел од опремата. Секогаш ги носи под шорцевите, на теренот и надвор од него, тврдејќи дека ја одржуваат совршената телесна температура и дека компресијата му ласка на мускулите цел ден.

Спортските хеланки за мажи се одличен ветер во грбот за време на сите спортски активности, затоа – големо ДА! Дизајнерите ги создаваат во различни бои, за да можете да играте кога ги комбинирате и да им дадете личен печат на вашите тренинзи. Тие често имаат рефлектирачки детали што ве прават лесно видливи ако тренирате на отворено. Некои модели имаат џеб на ременот каде што можете да го ставите телефонот, клучевите или картичките, што е дополнителна придобивка, особено за тркачите кои трчаат на подолги растојанија.

На нашата веб страница можете да најдете голем избор на машки хеланки за различни спортски активности. Изберете го вашиот модел и почувствувајте сосема нова димензија на удобност за време на тренингот.

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
11.
Nov.
Тренинг
Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење.
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.