за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ПЕТ ПРИЧИНИ ЗОШТО ПАМУЧНАТА МАИЦА НЕ Е ОБЛЕКА ЗА ВЕЖБАЊЕ
Тренинг
11.11.2022.
Тренинг

ПЕТ ПРИЧИНИ ЗОШТО ПАМУЧНАТА МАИЦА НЕ Е ОБЛЕКА ЗА ВЕЖБАЊЕ

11.11.2022.

Решивте да го активирате вашето тело и да почнете да тренирате. Ја пакувате опремата за тренинг и посегнувате по најудобната памучна маичка од вашата гардероба. Ви даваме пет причини зошто памучната маичка никако не е добар избор за секаков вид спортска рекреација.

 

ТКАЕНИНИТЕ СО ВИСОК ПРОЦЕНТ НА ПАМУК ВЕ ПОПРЕЧУВААТ

 

Памукот, како природен материјал, најмногу одговара на вашата кожа, дише, мек е и идеален за секојдневно носење. Сепак, памучната опрема ве ограничува за време на вежбањето, го попречува вашето движење и прави да се чувствувате непријатно. За време на секој тренинг, дури и оној со полесен интензитет, телото се загрева и се поти. Памукот брзо ја впива потта и вашата маица станува влажна, тешка и непријатно студена. Кожата реагира на пот со црвенило или осип, особено во наборите.

Токму затоа постојат специјализирани маици за вежбање. Изработени се од материјали со иновативна технологија која ја елиминира потта од кожата, брзо се суши и прави да се чувствувате свежо и пријатно разладени, особено при кардио вежби со висок интензитет. Ако тренирате на отворено, специјализираната маица ќе го загрее вашето тело, а стратешки поставените панели ќе го контролираат дишењето.

Не е важно дали тренирате во теретана или на отворено, постојат специјализирани материјали за да се отстрани секоја пречка и да ви помогнат да се победите себеси од ден на ден.

 

СЛОБОДАТА НА ДВИЖЕЊЕ Е ВАЖНА

 

Памучна маичка се лепи за кожата и ја спречува слободата на движење. Справите на кои вежбате остануваат влажни после вас и создаваат дополнителна непријатност за другите вежбачи.

Спортските маички можат да изгледаат како класични маички во нивниот крој, можат да бидат целосно поставени, со или без ракави. Кој модел и да го изберете, тој е внимателно дизајниран да биде одлична поддршка за време на вашиот тренинг. Во нив е загарантирана слободата на движење, ве мотивираат да се победите и во нив гледате како вашето тело се менува и како мускулите стануваат видливи и вретенести. Маиците за вежбање ја нагласуваат вашата фигура и влијаат на самодовербата, што е многу важно за упорност и доследност во тренинзите.

 

СПЕЦИЈАЛИЗИРАНАТА СПОРТСКА ОПРЕМА Е ИЗГРАДЕНА ДА ТРАЕ

 

Lifestyle гардеробата не е соодветна за спортување бидејќи многу побрзо се троши и е многу посложена за одржување. Памучните предмети се перат на високи температури, се сушат побавно и бараат пеглање. Ако продолжите со други активности после тренинг, тоа значи дека цел ден ќе носите со себе натопена гардероба.

Специјализираните маици за тренинг може да се перат рачно или во машина за перење на пониски температури, ќе се исушат за еден час, без потреба од пеглање и зафаќаат минимален простор во вашата торба за тренинг. Овие маици се издржливи и можат да се користат со години без да се изгубат изгледот или функционалноста. Значи, уште една причина повеќе да земете предвид во што ќе дојдете на тренинг.

 

СПЕЦИЈАЛИЗИРАНАТА СПОРТСКА ОПРЕМА СЕ ГРИЖИ ЗА ВАШЕТО ТЕЛО

 

За разлика од памучните маици или тренерки кои лежерно паѓаат, опремата за тренинг има својства кои ви даваат поддршка, но и ги штитат мускулите од микроповреди. Ова се однесува пред се на својствата на компресија, а потоа и на држењето на телото при одредени вежби. И машките и женските модели се изработени со посебна грижа, со стратешка поддршка онаму каде што е најпотребно. На пример – маиците за трчање со долги ракави имаат отвор за прстот кој не дозволува несакано движење и навлегување на ладен воздух. Исто така, самиот материјал ја одржува топлината на телото и ги спречува налетите на ветерот и студот, па со современи технологии секоја сезона е вистинско време за тренирање.

 

ДУРИ И ЗА ВРЕМЕ НА ТРЕНИНГОТ МОЖЕТЕ ДА ИЗГЛЕДАТЕ ПРЕПОЗНАТЛИВО И ТРЕНДИ

 

Дизајнерите на спортска опрема не обрнуваа внимание само на високите перформанси за време на тренингот, туку и со иста страст се справуваат со изгледот и привлечноста на моделот. Можете целосно да се изразите себеси и вашиот стил преку спортска опрема. Може да си играте со бои, модели, намалени или поекстравагантни комбинации. За кој и да се одлучите, знајте дека ќе биде одличен партнер на патот кон постигнување на посакуваните резултати. Во спортската опрема имате поголема самодоверба, фигурата ви изгледа подобро и тоа е одличен поттик за добри спортски резултати.

Специјализираната спортска опрема на прв поглед е многу поголем финансиски трошок за почетник вежбач отколку посегнување по веќе носена маичка од гардеробата. Сепак, долгорочно, оваа инвестиција е исто така многу профитабилна. Спортската опрема е издржлива и долготрајна, па со повремени дополнувања многу брзо ќе имате завидна колекција која ќе ја носите со години. Многу неискусни вежбачи најмногу внимание посветуваат на патиките, но секое парче спортска опрема игра подеднакво важна улога за време на тренингот, а ова се резултатите со кои ќе се гордеете.

Запомнете, за секој тип на тренинзи или спорт има специјализирана опрема и таа е тука за вас, за да ви го направи тренингот полесен, порелаксиран и побезбеден.

Во нашата online продавница ќе најдете специјализирана спортска опрема за различни спортски активности.

 

Спортски поздрав, 

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
25.
Oct.
Тренинг
Флексибилноста е исто толку важна како и вашата сила. Флексибилноста и мобилноста им овозможуваат на вашите ткива и зглобови да се движат низ целиот опсег на...
19.
Oct.
Тренинг
Во денешно време, кога брзината се смета за приоритет, не е невообичаено за многумина да бараат брз и лесен пат до мускулесто тело.
09.
Oct.
Тренинг
Септември е тука и време е сите да се вратиме во рутината на работа, училиште, вежбање и секојдневните обврски.
05.
Sep.
Тренинг
Денот се познава по утрото е кажано со добра причина. Без разлика дали сте утринска птица или не, првите неколку работи што ги правите веднаш по станувањето ...
05.
Sep.
Тренинг
Во бескомпромисна потрага по успех, често одиме до крајните граници на издржливост за време на тренинзите.
16.
Jun.
Тренинг
Искористете го мудро секој момент во природата, активирајте го вашето тело и освежете го умот.
26.
Oct.
Тренинг
Спортските хеланки во светот на урбаните спортови полека го преземаат приматот и стануваат главен избор на машкиот дел од тимот. Иако многумина ги игнорираат...
22.
Nov.
Тренинг
Дознајте зошто закрепнувањето на мускулите после тренинг е исто толку важно како и самиот тренинг.