за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
КОИ СЕ ВАШИТЕ НОВОГОДИШНИ РЕЗОЛУЦИИ?
Новости
11.01.2021.
Новости

КОИ СЕ ВАШИТЕ НОВОГОДИШНИ РЕЗОЛУЦИИ?

11.01.2021.

Годината што следеше нѐ подучи на многу работи. Сфативме колку е важно да се грижиме за себе и за другите, колку е бесценето времето што го посветуваме на најблиските луѓе, но и колку се важни редовните физички активности и здравиот начин на живот за нашето физичко и ментално здравје. По годината која постави многу предизвици, ве покануваме да ги запишете вашите новогодишни резолуции со кои ќе поставите нови успеси во спортот (и животот).

Доколку вашата новогодишна резолуција е да истрчате 5 км ...

Започнете ги подготовките веќе во јануари, прво со одење со брзо темпо, а потоа преминување на трчање на пократки растојанија. Благодарение на големиот број апликации наменети за почетници во трчање, нема да ви биде тешко брзо да влезете во форма. Важно е само да имате соодветна опрема за трчање што ќе ви го олесни трчањето и сигурно ќе ја постигнете оваа новогодишна цел.

За сите што имате желба да истрчате полумаратонска или маратонска трка, нашата порака е - не се откажувајте, бидејќи сѐ е можно! Тренирајте редовно, зголемувајте го темпото на трчање со секоја нова недела и уживајте во секој момент поминат спортувајќи, бидејќи чувството е посебно. И да, ќе има кризи, но брзо ќе ги заборавите во моментот кога ќе ја поминете целта.

Доколку вашата новогодишна резолуција е да пиете повеќе вода ...

Започнете со поставување аларм на вашиот телефон, што ќе ве потсети дека е време да се хидрирате. Друг ефикасен начин да го одржувате вашето тело хидрирано во секое време е секогаш да имате шише за вода со вас за да ве потсетува дека е време да се напиете.

За да може телото да биде целосно хидрирано, треба да пиете 8 чаши вода во текот на денот. Покрај тоа што ќе имате повеќе енергија, пиењето на вода ќе ви помогне и да намалите килажата.

Ако вашата новогодишна резолуција е да пешачите повеќе ...

Започнете уште од јануари. Пешачењето е одлична физичка активност, за која многумина велат дека е поефикасна од трчањето. Без разлика дали шетате со куче или сакате да шетате сами или во друштво, во природа или во град, зголемувајте го растојанието секој ден и сигурно ќе се чувствувате многу подобро.

Ако вашата новогодишна резолуција е да пробате некој нов тренинг ...

Нашата препорака е да изберете она што е целосно спротивно од тренингот што го практикувате во моментов. Ако сакате HIIT тренинзи, сега пробајте со јога и обратно. Сега можете да најдете голем број тренинзи online, затоа истражете малку YouTube или некоја од фитнес апликациите и уживајте во новото искуство со нови сили.

Ако вашата новогодишна резолуција е да спиете повеќе ...

Постојат многу начини да се постигне ова. За почеток, легнете порано, наместо да сурфате на интернет или да проверувате социјални мрежи, уживајте во некоја книга или едноставно во вашите мисли и со текот на времето започнете со вежбање и истегнување пред спиење, бидејќи оваа кратка активност ќе биде исто толку ефикасна и за вашиот сон.

Доколку вашата новогодишна резолуција е да тренирате поредовно ...

Предлагаме да тренирате наутро. Иако вечерните тренинзи се многу полесни, утринските се сепак многу поефикасни бидејќи ќе ви го забрзаат метаболизмот, ќе ви помогнат да бидете попродуктивни и ќе ви овозможат да уживате во текот на денот.

Не заборавајте уште една работа – слушајте го вашето тело во секое време, бидејќи самото ќе ви покаже како се чувствува најдобро. А резултатите? Резултатите исто така ќе се видат побрзо отколку што очекувате.

Ви посакуваме здрава и спортски инспирирана 2021 година!

Тимот на Sport Vision

Слични статии

01.
Sep.
Новости
Наскоро завршува летниот распуст, а набргу ќе заѕвони првото ѕвонче во новата учебна година.
01.
Jun.
Новости
Искористете некои од овие совети и ќе се видиме на патеката!
25.
Apr.
Новости
Ве покануваме на една поинаква дружба во Sport Vision продавницата во East Gate Mall од 12 часот до 15 часот овој петок и сабота.
15.
Feb.
Новости
Во Sport Vision продавницата во Скопје City Mall е отворен нов корнер за љубителите на outdoor авантурите.
09.
Dec.
Новости
Ве покануваме на отворањето на нашата продавница на новата локација во Штип City Mall оваа сабота, 10.12.2022.
03.
Nov.
Новости
Есента е идеално време за нови авантури на отворено, а оваа година време е и вие да тргнете во една од нив.
05.
Oct.
Новости
Маратон е најдолгата трка на олимписката програма, каде што натпреварувачите треба да истрчаат точно 42.195 километри.
28.
Sep.
Новости
Роденденска недела полна со попусти по повод 10-тиот роденден на Sport Vision во Македонија.
18.
May.
Новости
Подготовките за трчање на подолги делници се одвиваат постепено, а добро смислениот план за активности може да ви го олесни трчањето на најдолгата делница. О...
18.
Apr.
Новости
Пролетта пристигна, сите бои се засилија, воздухот мириса на нови почетоци, ракавите се скратија, очилата за сонце излегоа од чантите, а секој чекор стана по...