за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
BACK TO GYM: 5 СОВЕТИ КАКО ДА СЕ ВРАТИТЕ НА ТРЕНИНГ ПОСЛЕ ДОЛГА ПАУЗА
МАГАЗИН
20.09.2019.
МАГАЗИН

BACK TO GYM: 5 СОВЕТИ КАКО ДА СЕ ВРАТИТЕ НА ТРЕНИНГ ПОСЛЕ ДОЛГА ПАУЗА

20.09.2019.

Многу е полесно да се откажете од теретана отколку да се вратите назад, нели? Доколку ова лето правевте подолга пауза и сте заборавиле како изгледа јак тренинг или сте се здобиле со повреда поради која сте биле приморани да паузирате, сега е вистинското време за Back To Gym. Како? Тако што вежбањето ќе го направите интересно преку овие 5 совети за враќање назад во теретана.

НЕ ОЧЕКУВАЈТЕ ДЕКА ТРЕНИНГОТ ЌЕ БИДЕ ИСТ КАКО ТОЈ ПРЕД ДА НАПРАВИТЕ ПАУЗА

Без разлика на тоа дали трчате на трака, кревате тегови или се работи за Crossfit, големата пауза во тренингот може многу да влијае на вашата сила и агилност.  Но, не грижете се, тоа не значи дека не можете да се вратите во вашата првобитна форма или пак да ја унапредите истата. Тоа значи само дека за враќањeто во теретана, прво треба да ја намалите тежината, да трчате на трака пократок временски период и да правите малку подолги паузи. Тоа е сосема нормално и не треба да ве плаши или пак обесхрабрува.

Добрата вест овој пат е тоа што вашите мускули брзо ќе се вратат во првобитната состојба, бидејќи телото памти, па до совршената форма ќе стигнете многу побрзо за разлика од првиот пат кога сте тргнале во теретана.

БИДЕТЕ ТРПЕЛИВИ ВО МОМЕНТОТ КОГА ЌЕ ОДЛУЧИТЕ ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ ВРАТИТЕ НА ТРЕНИНГ

Сите знаеме дека сознанието дека не може да подигнете иста тежина како претходно или дека не можете да трчате со истата брзина како порано може да ве обесхрабри, но доколку сте правеле подолга пауза, трпеливоста е клучот за вашиот успех. Максимално искористете ја енергијата и силата која ја имате во вас и верувајте во себе, бидејќи трпеливоста и континуитетот ќе ве доведат во форма. Еднаш кога ќе го постигнете посакуваното, само ви останува вашата форма да ја подигнете на повисоко ниво.

НЕ ПРЕТЕРУВАЈТЕ НА ТРЕНИНГ

Никако не пробувајте да ги направите сите вежби кои ќе ви паднат на памет во еден замав. Држете се до неколку вежби за одредени делови на телото и постепено зголемувајте го бројот на серии и повторувања.

ОЧЕКУВАЈТЕ ДЕКА ЌЕ ВЕ СОВЛАДА УМОР

Болката и уморот се неизоставен дел при враќањето во теретана. Поради ова не треба да се форсирате себеси до крајни граници. Секако, ни болката, ни уморот нема да траат засекогаш, па после една или две недели ќе приметите напредок и вежбите кои претходно сте ги правеле со многу напор сега ќе ви одат лесно од рака. Многу е важно после секој тренинг добро да се истегнете и да внесувате многу витамини.

АНГАЖИРАЈТЕ ПРОФЕСИОНАЛЕН ТРЕНЕР

Добро е доколку во текот на првиот месец при враќањето во теретана после долго време, да ангажирате професионален тренер кој би ви давал совети и вежби кои постепено ќе ве вратат во форма. Иако тоа ќе ве чини малку повеќе од што сте спремни да вложите, овој влог секако ќе вреди бидејќи професионалниот тренер ќе ви го олесни секој тренинг.

И во оваа ваша мисија сме ваши поддржувачи, затоа не пропуштајте прилика да ја погледнете нашата понуда на машка и женска облека, обувки, опрема и аксесоари од најдобрте брендови Nike, Adidas, Champion, Under Armour за враќање во теретана.

Слични статии

22.
Apr.
Ecovision
Оваа година, заедно со вас, Sport Vision го одбележува месец април како месец на екологијата и заштитата на животната средина, а преку проектот Eco Vision да...
25.
Mar.
Тренинг
Добрата вест е дека има прилично силно истражување кое може да одговори на ова прашање и да ја расчисти повеќегодишната дилема.
06.
Mar.
Трчање
Во овој текст ќе ги објасниме подобрувањата и придобивките од овие патики во споредба со претходните модели, и како и зошто ќе ви се допаднат.
15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
15.
Jan.
Трендови
Влегувањето во Новата година може да биде совршено време за поставување цели и донесување решенија кои ќе ве мотивираат да ги подобрите вашите атлетски вешти...
14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
14.
Dec.
Тренинг
Без разлика дали трчате, тренирате, возите велосипед или правите која било друга спортска активност, овој составен дел од женската облека обезбедува поддршка...
28.
Nov.
Outdoor
Природата се движи, инспирира, прави да се чувствувате подобро - па зошто да не го земете ранецот и да тргнете во друга outdoor авантура?
13.
Nov.
Трендови
Пронацијата на стапалото е неправедно запоставена тема, како кај рекреативците, така и кај луѓето кои спонтано и повремено се занимаваат со спортски активнос...
02.
Nov.
Трендови
Почетокот на ноември ни носи малку постудени денови, па доколку сè уште не сте ја пронашле вашата идеална зимска јакна, сега е вистинското време да го...