за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНО ТРЧАЊЕ ВО ЗИМА
Трчање
15.01.2024.
Трчање

СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНО ТРЧАЊЕ ВО ЗИМА

15.01.2024.

Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет, тоа навистина не мора да биде така. Трчањето во студено време има свои предности доколку следиме неколку важни чекори за да го зачуваме здравјето и имунитетот.

ПРИДОБИВКИ ОД ТРЧАЊЕТО ВО СТУДЕНО ВРЕМЕ

• Аеробикот е вид на активност која е исклучително важна за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Брзо одење, трчање, возење велосипед или нешто слично 150 минути неделно значително го зголемува капацитетот на белите дробови и срцето. Без разлика што е ладно, не треба да прекинувате со овој вид на активност, само треба да се подготвите правилно.

• Ладното време може дополнително да го подобри нашиот метаболизам, бидејќи активностите на пониски температури согоруваат дополнителни калории за да се постигне оптимална телесна температура.

• Приспособувањето на телото на активност на студ може да го зајакне нашиот имунолошки систем и да спречи чести настинки во текот на зимата.

• Не треба да се занемари ниту менталното здравје, кое е многу почувствително во зимските денови, особено кога нема сонце. Повеќе сме склони да се затвораме внатре, да лежиме подолго и да избегнуваме физички активности. Неколку долги прошетки неделно на снег или лесно трчање ќе не зајакне физички и психички и значително ќе го подигне нивото на хормоните на среќата.

• Размислете колку ќе бидете побрзи и посилни на пролет ако продолжите да тренирате во зима, наспроти болното враќање на трчањето по неколкумесечна пауза.

ВАЖНИ СОВЕТИ ЗА ТРЧАЊЕ ВО ЗИМА

• Пред да излезете од дома на трчање, задолжително проверете ја временската прогноза. Ако видите дека ќе има невреме од снег или дожд, можеби е попаметно да го замените трчањето тој ден со некои вежби во затворен простор или трчање на лента за трчање.

• Правилната облека е особено важен елемент бидејќи може да го направи трчањето многу полесно и поубаво, а што е уште поважно да го зачува нашето здравје. Слоевитата облека со добро избрани материјали, топли чорапи, ракавици, капа или лента за глава, како и водоотпорни патики се основна опрема без која не треба да трчате во зима.

• Знаете дека ќе ви треба многу подолго време за да ги загреете мускулите и да постигнете оптимална телесна температура на ладно време, затоа погрижете се да одите побавно од вообичаеното и оставете го тоа побавно темпо да трае подолго, додека не се почувствувате загреани и подготвени.

• Бидејќи денот е пократок и можно е да ве фати темница, имајте на ум дека видливоста е помала и за возачите, особено ако ве фати дожд на пат. Поради овие причини, добра идеја е да носите рефлектирачки или светкави бои во темно. На зимска облека за трчање на многу поладно време има делови на облеката кои се гледаат во темница токму од тие причини, па ако видите такво парче во продавница, дефинитивно треба да го купите. Ако не трчате во град, туку во природа, тогаш рачната светилка  е изборот за вас. Секако, најбезболна опција е да трчате преку ден.


Се надевам дека овие совети ќе ви помогнат. Уживајте во трчањето!


Anica Radosavljević @anicateretanica

Слични статии

14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
09.
Oct.
Трчање
Речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
15.
Jun.
Трчање
Најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар.
12.
Jun.
Трчање
Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача.
12.
Jun.
Трчање
Ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.
26.
Apr.
Трчање
New Balance FuelCell Rebel v2 патиките за трчање ќе ви помогнат да го поставите вашиот личен рекорд при трчањето. Погледнете ги нивните перформанси.