за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
Ментална игра: Како да останете фокусирани за време на маратон
Трчање
12.06.2023.
Трчање

Ментална игра: Како да останете фокусирани за време на маратон

12.06.2023.

Трчањето маратон е тест за физички и ментален стрес на многу нивоа. За време на трчање кое трае подолго отколку што сте навикнати, вашата ефикасност почнува да опаѓа, што може да доведе до асиметрија, нерамнотежа, па дури и повреда. Одржувањето на менталната стабилност не само што ве одржува безбедни и здрави, туку ќе го олесни трчањето на долг рок. Затоа подолу ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.


Направете план

Важно е да имате доверба во вашиот план за обука и подеднакво е важно да имате доверба во личноста или тренерот кој го дизајнирал планот за обука. Ако можете да бидете сигурни дека вашиот план за обука и тренерот зад него можат да ве одведат до таа маратонска цел, тогаш ќе направите голем чекор кон тоа да го направите реалност. Затоа, најдете тренер кој го знае вашиот стил на трчање и ви ја дава потребната поддршка.


Однесувајте се како да уживате

Трчањето понекогаш може да биде тешко, но никој не ве тера да го правите тоа, нели? Веројатно трчате затоа што го сакате, па кога ќе почувствувате дека сте уморни, насмевнете се на лицето. Тркачите кои се смеат трошат помалку кислород, трчаат поекономично и пријавуваат помала стапка на напор во споредба со оние кои се намуртени додека удираат со нозете на патеката. Колку повеќе изгледате како навистина да уживате, толку е поголема веројатноста дека ќе инспирирате некој друг што ќе го пренесете во вашето бегство. А таквата позитивна енергија е дефинитивно заразна!


Поставете мета во движење

Без разлика дали трчате од точка А до точка Б, до одредена точка и назад, или во круг, големи се шансите дека не можете секогаш да ја видите целната линија. Но, ако некогаш сте си рекле дека само треба да стигнете до тоа или она дрво или да се потпишете во далечина, тогаш сте на нешто. Фокусирањето на вашето внимание на целта што се движи може да ви помогне да се движите побрзо и да ја намалите стапката на воочен напор. Не е важно ако всушност не застанете таму; разделувањето на вашата километража на помали делови го мами вашиот ум да верува дека не е толку тешко да трчате толку долго.


Проверете колку сте фит

Ова може да ве држи зафатени, но исто така може да ви помогне да ја обновите енергијата. Проверете, дали дишете доволно длабоко? Какво е вашето држење? Што е со вашиот чекор? Пребројте ги вашите чекори за да го одредите вашето темпо и работете на подобрување на тој број на идните трчања.


Создадете своја мантра

За да останете брзи и опуштени низ тешките фази на трчањето, кои се оние моменти кога можете само да размислите колку останува до крајот, користете мантра која ве носи до сегашниот момент. Она што е важно е тоа да биде ваша мантра, а не нешто што некој ве советувал да си го повторите. Нешто смирувачко, како ментална листа за проверка за да ве потсети да не се напнувате, да ја стегнете вилицата или да не се грчите. Најдете фраза што навистина ве опишува вас и начинот на кој трчате.


Разговарајте со себе

Можеби на почетокот звучи лудо, но ако мантрата е она на што не можете да се фокусирате, добриот мотивациски само-разговор ќе ја зголеми вашата издржливост. Истражувањата покажаа дека тркачите имаат многу поголема веројатност да ја достигнат таа состојба на „проток“. тркач е високо кога користат мотивациски само-разговор. Исто така, спортистите кои си зборувале во второ лице биле побрзи и генерирале поголема моќ.

Покрај горенаведените стратегии, некои мали трикови ќе ви го олеснат и трчањето. Еден од нив е да обрнете внимание на околината, навистина да се фокусирате на глетките и звуците околу вас наместо на вашите мускули. Слушањето музика додека трчате може да ви помогне да ја разбиете монотонијата и да ве мотивира да трчате подолго, а истовремено да не гледате во часовникот.


Можеби да се фокусирате на сериозна задача што претстои или проблем што го имате во моментов, а нема врска со трчањето. Освен што ќе ви го окупира вниманието, трчањето може да ви го расчисти умот, па решението ќе изгледа многу полесно отколку што би изгледало во редовни услови.

Долгата километража предизвикува стрес на вашиот мускулно-скелетен систем, па затоа секое трчање на долги патеки започнува со истиот чекор: наоѓање на најдобриот пар патики за трчање што ќе го олеснат оптоварувањето на вашите стапала, мускули и зглобови. Сепак, намалувањето или ослободувањето од стресот за време на тие долги и тешки милји е исто толку важно како и изборот на вистинските патики за трчање. И затоа обрнете внимание на двата аспекта и достигнете го вашето лично најдобро.

 

Слични статии

06.
Mar.
Трчање
Во овој текст ќе ги објасниме подобрувањата и придобивките од овие патики во споредба со претходните модели, и како и зошто ќе ви се допаднат.
15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
09.
Oct.
Трчање
Речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
15.
Jun.
Трчање
Најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар.
12.
Jun.
Трчање
Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.