за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ASICS GEL-NIMBUS™ 25 – ПРИСТИГНАА НАЈУДОБНИТЕ ПАТИКИ ЗА ТРЧАЊЕ!
Трчање
15.06.2023.
Трчање

ASICS GEL-NIMBUS™ 25 – ПРИСТИГНАА НАЈУДОБНИТЕ ПАТИКИ ЗА ТРЧАЊЕ!

15.06.2023.

Одличната вест која ни стигна на почетокот на годината од креативната работилница на брендот ASICS, ја најави иновативната и технолошки најнапредна ASICS патика досега. Gel – nimbus 25 е најновата верзија на моделот Gel-Nimbus кој ја понесе титулата апсолутен победник на тестот за удобност. По повеќе од една година истражување, развој и тестирање, најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар, освојувајќи ги тркачите ширум светот, а сега се достапни во продавниците на Sport Vision, како и online.


Тест за удобност

ASICS посветено работи на развојот на овој модел повеќе од 18 месеци, зајакнувајќи ја преку корисничка валидација и бројни тестови својата амбиција да ги направи GEL-NIMBUS™ 25 патиките што ќе ја променат перцепцијата за трчање и ќе му помогнат на секој тркач навистина да ја почувствува разликата. Дизајнот на овој модел е дизајниран да им помогне на сите да ја искусат моќта што ја има трчањето врз телото и умот. Оценет број 1 во удобност од тркачите во независен тест од Лабораторијата за биомеханика во Јужна Австралија, GEL-NIMBUS™ 25 нуди ненадмината удобност и мекост кога стапалото ја допира земјата. Клучот е технологијата PureGEL™, која е уште полесна и помека од претходните GEL™ технологии, не е видлива однадвор и стратешки е интегрирана во средниот ѓон за да ги апсорбира ударите и да обезбеди непречено возење.


Д-р Kris Bišop од Лабораторијата за биомеханика во Јужна Австралија дизајнираше независна студија за споредување на удобноста на патиките GEL-NIMBUS™ 25 со три водечки конкурентни модели, како и со неговиот претходник, моделот Gel-Nimbus 24. Студијата се заснова на три истражувачки прашања, вклучувајќи го и најважното: Дали GEL-NIMBUS™ 25, во споредба со конкурентните модели, е најудобна патика за трчање? Вкупно 100 учесници (52 мажи и 42 жени) беа регрутирани во ова истражување и тестирани во период од 8 недели. Учесниците имаа можност да трчаат во сите пет модели, прилагодени да не се гледа за кој модел се работи. Трчањето се одвиваше на специјализирана патека со брзина од 10 км/ч, во траење од 3 минути, по што од учесниците беше побарано да ја оценат удобноста на секој од овие модели. Врз основа на однапред одредени критериуми, вклучувајќи го нивото на потпора на петицата и прстите, стабилноста на патиката и флексибилноста на предното стапало, резултатите од тестот недвосмислено потврдија дека Gel-Nimbus 25 е официјално најудобната патика.


Технологии и иновации

Овие патики доаѓаат со надградено, ултралесно FF BLAST™ PLUS ECO полнење кое содржи 20% повеќе пена во споредба со претходните верзии, од кои најмалку 20% од материјалот е добиен од обновливи извори, како што е отпадот од преработка на шеќерна трска.


Сосема нов, флексибилен и јазик кој дише во комбинација со мека, плетена конструкција во пределот на глуждот овозможува полесно вклопување и прилагодување на стапалото, давајќи ви уште подобро чувство при трчање.

Патиките ASICS Gel-Nimbus 25 во машка и женска големина можете да ги најдете во нашите продавници или во online продавницата.

Тимот на Sport Vision

Слични статии

06.
Mar.
Трчање
Во овој текст ќе ги објасниме подобрувањата и придобивките од овие патики во споредба со претходните модели, и како и зошто ќе ви се допаднат.
15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
09.
Oct.
Трчање
Речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
12.
Jun.
Трчање
Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача.
12.
Jun.
Трчање
Ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.