за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
Од каучот до 21 км: 7 чекори во подготовка за вашиот прв полумаратон
Трчање
12.06.2023.
Трчање

Од каучот до 21 км: 7 чекори во подготовка за вашиот прв полумаратон

12.06.2023.

Трчањето е еден од ретките спортови што можете да ги практикувате без разлика на возраста и формата. Важно е само да сте во добра здравствена состојба, а до посакуваната состојба и планираните резултати можете да дојдете само доколку сте одлучни и дисциплинирани. Во овој спорт, не се натпреварувате со другите, туку со себе.

Полумаратонот е исцрпувачка трка која бара интензивна физичка и ментална издржливост. Ако сте некој кој никогаш во животот не истрчал повеќе од еден километар, идејата за трчање маратон може да изгледа застрашувачка. Но, не дозволувајте тоа да ве кочи. Со правилен план за обука и добра мотивација, секој може да ја помине таа цел. Овде, ќе ве водиме низ најважните чекори за да преминете од комплетен почетник до шампион на полумаратон. Можеби дури и маратони, зошто да не!?


Интересен факт: најстариот маратонец во светот е Fauja Singh која почна да трча на 63 години, а на 92 години маратонот во Торонто го истрча за 5 часа и 40 минути, поставувајќи рекорд во категоријата 90 години. и постари.


Чекор 1: Здравјето на прво место

Пред да започнете со тренирање, важно е да го процените вашето моментално ниво на фитнес. Погрижете се да сте доволно физички подготвени за да започнете ригорозна програма за тренинг. Ако поради некоја причина се сомневате, закажете состанок со вашиот лекар за да бидете сигурни за целиот процес. Вашиот лекар може да ве советува да земете одредени витамини или да препорача правилен план за исхрана.


Чекор 2: Поставете реални цели

Важно е да поставите реални цели кога започнувате програма за тренирање на долги растојанија. Ако никогаш во животот не сте трчале, не е реално да мислите дека ќе можете брзо да истрчате 21 км. Започнете со помала цел, како на пример завршување на трка од 5 или 10 километри. Откако ќе ја постигнете таа цел, можете да продолжите на полумаратон и на крајот на маратон. Сè зависи исклучиво од вас.


Чекор 3: Дизајнирајте план за обука

Откако ќе ја поставите вашата цел, време е добро да го испланирате вашиот тренинг и да се погрижите да не го прескокнете. Добриот план за подготовка за маратон постепено ќе ја зголеми вашата километража со текот на времето, дозволувајќи му на вашето тело да се прилагоди на зголемениот стрес. Постојат многу планови за обука и совети достапни на интернет и важно е да изберете оној кој одговара на вашата моментална форма и цели. Секогаш можете да се консултирате со професионални инструктори кои ќе ви дадат најсигурни насоки и совети.


Чекор 4: Инвестирајте во добри патики за трчање

Инвестирањето во добар пар патики за трчање е од суштинско значење кога ги започнувате вашите први сесии за трчање. Добро избраниот пар патики за трчање може да помогне да се спречат повредите, да се подобрат перформансите на патеката и вкупните перформанси. Посетете ја нашата специјализирана продавница Run’n More со опрема за трчање за да ги тестирате вашите стапала и стилот на трчање и, во консултација со нашите обучени продавачи, изберете ги патиките идеални за вас.


Чекор 5: Вкрстен тренинг

Иако трчањето е основата на маратонскиот тренинг, исто така е важно да ја надополните вашата спортска рутина со други атлетски дисциплини. Овој тип на тренинг може да помогне да се спречат повредите и да се подобри вашата целокупна форма. Вклучете пливање, возење велосипед, функционален тренинг и јога, кои ќе ви помогнат да ги истегнете и обновите мускулите, како и да постигнете внатрешна рамнотежа.


Чекор 6: Направете добар план за исхрана

Кога се подготвувате за полумаратон или маратон, исхраната игра подеднакво важна улога како и самиот физички тренинг. Осигурајте се дека го храните вашето тело со вистинската храна за поддршка на вашиот тренинг. Фокусирајте се на урамнотежена исхрана богата со влакна и протеини, не прескокнувајте оброци и посветете посебно внимание на вашето дневно ниво на хидратација. Совет е секогаш да носите шише со вода со вас.


Чекор 7: Останете мотивирани

Целиот процес на подготовка за трка може да биде предизвик и физички и психички, па затоа е важно да останете мотивирани. Тренирајте со партнер или придружете се на група за трчање за да добиете постојана поддршка и да ви помогне да ги надминете кризните моменти за време на тренингот. Прославете ги вашите мали победи на патот, бидејќи секој завршен тренинг создава чувство на задоволство, а секоја завршена трка ве мотивира следниот пат да поминете повеќе километри.

Трчањето полумаратон или маратон е неверојатно достигнување, но бара напорна работа и посветеност. Следејќи ги овие чекори, останете посветени на вашиот план за обука и верувајте дека можете да стигнете од каучот до освојување на долги патеки. Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача. Запомнете, ништо не е невозможно!

Слични статии

06.
Mar.
Трчање
Во овој текст ќе ги објасниме подобрувањата и придобивките од овие патики во споредба со претходните модели, и како и зошто ќе ви се допаднат.
15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
09.
Oct.
Трчање
Речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
15.
Jun.
Трчање
Најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар.
12.
Jun.
Трчање
Ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.