за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
НАУТРО, ПОПЛАДНЕ ИЛИ НАВЕЧЕР- КОГА Е НАЈДОБРО ВРЕМЕ ЗА ТРЧАЊЕ?
Трчање
09.10.2023.
Трчање

НАУТРО, ПОПЛАДНЕ ИЛИ НАВЕЧЕР- КОГА Е НАЈДОБРО ВРЕМЕ ЗА ТРЧАЊЕ?

09.10.2023.

Кога е најдобро време за трчање? Дали е подобро да трчате наутро или навечер? Што е со другите делови од денот? Некои тркачи избираат време за активност врз основа на нивната дневна рутина, која не им се допаѓа или не можат да ја променат. Други, пак, се заинтересирани за здравствените придобивки од трчањето во одредени периоди од денот. Иако вкусовите се разликуваат, речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.Во остатокот од текстот ги разгледуваме предностите и недостатоците на трчањето наутро, преку ден и навечер - кое време носи најмногу придобивки
. За сите ентузијасти за трчање, ова е прашање за кое често се дебатира. За да ги најдете одговорите и да ви помогнеме да го пронајдете совршеното време за трчање, ги истраживме добрите и лошите страни на трчањето наутро, во текот на денот и навечер.


Трчање наутро: Енергичен почеток на денот

Утринското џогирање има голем број на придобивки. Тркачите кои ја претпочитаат оваа опција истакнуваат дека утринската физичка активност им дава енергетски поттик за денот, додека за оние на кои им недостасува мотивација, утринското трчање може да помогне во формирањето здрава рутина. Ако се обидувате да изгубите тежина, трчањето рано во текот на денот го поттикнува вашето тело да согорува масти. Придобивките вклучуваат зголемена концентрација за време на часовите поминати на учење или на работа, понизок крвен притисок и подобро спиење. Дополнителна предност е поголемата содржина на кислород во утринскиот воздух, што го олеснува дишењето. Меѓутоа, ако изберете да трчате наутро кога вашите мускули не се доволно подготвени, може да почувствувате чувство на вкочанетост и напнатост што се јавува веднаш по будењето. Овој недостаток на утринското трчање подразбира недостаток на контрола и координација на движењата. Значи, ако одлучите да вежбате наутро, добро наспитесе однапред и правилно загрејте се за да ги избегнете овие непријатности.


Трчање во текот на денот: Борба со попладневниот замор

Ако сакате да го избегнете попладневниот пад на енергијата, трчањето во текот на денот може да биде најдобрата опција. Во овој период телото обично е по будно, а имате повеќе енергија после оброк. Средината на денот обезбедува најдобри услови за трчање со висок интензитет и може да ја подобри вашата продуктивност. Само половина час умерена физичка активност може да го елиминира заморот. Сепак, важно е да почекате соодветно време по оброкот за да избегнете гастроинтестинални проблеми додека трчате. Во зависност од тоа колку е тешка и богата вашата исхрана, за да избегнете дигестивни проблеми, пред да почнете да трчате, направете 30-минутна пауза по лесна ужина, а доколку сте имале обилен ручек, почекајте 1,5 до 2 часа. Ако имате доволно енергија пред ручек – вежбајте тогаш ако не сакате да трчате после јадење.


Трчање во вечерните часови: релаксација и мирен сон

За оние кои немаат време во текот на денот, вечерното трчање може да биде идеално. Ова е време кога можете да се ослободите од стресот и да се опуштите по напорниот работен ден. Вечерното џогирање исто така може да ви помогне да спиете подобро, под услов да го завршите тренингот најмалку два часа пред спиење. Иако претходно се веруваше дека вежбањето во вечерните часови може да го наруши сонот, неодамнешните истражувања покажуваат поинаку. Исто така, помала е веројатноста да се повредите, бидејќи по разни активности во текот на денот, мускулите навечер се релативно загреани.


Дали идеалното време за трчање е различно за жените и за мажите?

Некои студии покажуваат дека совршеното време од денот за трчање може да се разликува кај жените и мажите. Врз основа на резултатите, жените кои имаат за цел да ги намалат мастите во половината и крвниот притисок треба да вежбаат наутро, додека оние кои сакаат да ги зајакнат мускулите и да го подобрат целокупното расположение треба да вежбаат навечер. Мажите се помалку погодени од периодот од денот кога ќе вежбаат, но се покажа дека вечерта е идеално време за трчање доколку сакаат да го подобрат здравјето на срцето, метаболизмот и да постигнат емоционална благосостојба.

Најдете го совршеното време за вас

Не постои универзален одговор на прашањето кое е најдобро време за џогирање, бидејќи тоа зависи од вашите индивидуални цели, распоред и способности. Ако само сакате да го одржите нивото на вашата кондиција, можете да трчате во секое време од денот со соодветно загревање. Разгледајте ги вашите цели, дневниот распоред, шемите на спиење и личните преференци за да го изберете времето што најдобро одговара за вас. Важно е да најдете време кое ќе ви овозможи да уживате во трчањето и да ги постигнете вашите цели. Без разлика кога ќе одлучите да трчате, важно е да се чувствувате добро и да уживате во секој чекор, затоа облечете хеланки и маичка, облечете ги вашите омилени патики за трчање и трчајте по патеката.

Слични статии

15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
15.
Jun.
Трчање
Најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар.
12.
Jun.
Трчање
Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача.
12.
Jun.
Трчање
Ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.
26.
Apr.
Трчање
New Balance FuelCell Rebel v2 патиките за трчање ќе ви помогнат да го поставите вашиот личен рекорд при трчањето. Погледнете ги нивните перформанси.