за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ПОДГОТОВКА ЗА НАЈТЕШКАТА ТРКА СО ПРЕЧКИ - СПАРТАНСКА ТРКА
Трчање
14.12.2023.
Трчање

ПОДГОТОВКА ЗА НАЈТЕШКАТА ТРКА СО ПРЕЧКИ - СПАРТАНСКА ТРКА

14.12.2023.

Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж патеката. Пречките се главно прескокнување преку ѕидови, греди, разни повлекувања, качување, носење, качување со јаже и многу други. Она што е добро во подготовката за овој тип на трка е тоа што никогаш не можете да бидете целосно подготвени, бидејќи не знаете што точно ве чека. Секоја трка е различна, различна должина на патеката, површина, искачување, број на пречки и тип на пречки. Дури и кога ќе одите двапати на иста трка, ќе биде поинаку, за да го задржите тој момент на изненадување.

Една од најтешките трки во светот со пречки е Спартанската трка, основана во 2007 година од Американец по име Joe de Sena. Неговиот главен мотив е да го извлече максимумот од тркачот, да ги доведе телото и умот до точка на откажување, бидејќи на тој начин влегувањето во финишот по тешка борба со себе е голема победа сама по себе, без разлика на пласманот.


Некои од најтешките пречки се наоѓаат во Spartan Races, различните висечки пречки, кои се многу предизвикувачки за подлактиците и рацете. Голем број на носечки пречки како тешки синџири, камења, кофи полни со песок, вреќи полни со песок, бетонски топчиња и друго. За ваква трка, како што можете да заклучите, покрај трчањето, многу е потребна и сила. Прашање кое често се поставува е како да се подготвите?

Како учесник на светскиот шампионат Spartan Race, кој се одржа во Грција, во античка Спарта, ќе споделам со вас неколку важни точки кои ми помогнаа успешно да ја завршам таа трка на 12-та позиција. Светското првенство траеше 3 дена и се состоеше од 3 трки. Прв ден 8,5 км со 20 пречки, втор ден 13 км со 30 пречки и последен ден 27 км со 40 пречки. Покрај силата и трчањето, за овој предизвик се важни и издржливоста на телото и брзото закрепнување помеѓу трките.

Подготовката на телото за тој тип на тренинг не можеше да се постигне за краток временски период, тој план за тренинг траеше преку 6 месеци, имајќи предвид дека веќе бев во добра форма и долги години се занимавав со спорт. Програмата се состоеше од 3 тренинзи за сила и 2 до 3 тренинзи со трчање неделно. За време на тренингот за сила беше многу важно да се внимава на зајакнувањето на подлактиците, рамената и нозете, се разбира. Различни варијанти на носење, трчање со товар и кревање на алки и шипки беа составен дел од подготовките. Што се однесува до трчањето, едниот тренинг беше посветен на издржливоста на долги патеки, а другиот беше насочен кон прекинување на брзината, односно интервално трчање.

Покрај тренинзите, многу се важни и исхраната, закрепнувањето и опремата. Исхраната ви помага брзо да ги надополните исцрпените резерви и му дава на вашето тело шанса да го извлече максимумот од тоа. Со лоша исхрана, отпорноста на телото на напор е многу послаба, а закрепнувањето е многу побавно.


За закрепнување, покрај исхраната, многу е важен и добриот сон и одмор, кои се посветени на истегнување, масажи или подолги прошетки, кои се корисни за секого.


Имајќи ги предвид сите овие ставки, она што прави голема разлика во вашето тркачко искуство е добрата опрема. Ако имате лоши обувки или опрема, сè ќе ви биде многу потешко. Ако вашата опрема полека се суши или не е блиску до вашето тело, може да ви биде многу ладно, што доведува до слабост, а понекогаш и грчеви. Лошите патики се ризик од повреда, болки во стапалата, зглобовите, лизгање и слично. Опремата што ја користев беа синтетички маици, велосипедски шорцеви, а за патики го избрав Nike Pegasus Trail бидејќи се покажаа како многу добри на многу трки.

Не заборавајте дека сето ова е рекреативен спорт за повеќето, дека треба да се забавувате и да уживате во поместувањето на сопствените граници. Секој има свои причини да се предизвикува на овој начин, а овие трки се идеални за мали победи кои многу значат. Тоа е шармот на OCR и Спартанските трки.


Бидете внимателни, бидете паметни, тренирајте напорно и уживајте во предизвиците!


Anica Radosavljević @anicateretanica

Слични статии

06.
Mar.
Трчање
Во овој текст ќе ги објасниме подобрувањата и придобивките од овие патики во споредба со претходните модели, и како и зошто ќе ви се допаднат.
15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
09.
Oct.
Трчање
Речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
15.
Jun.
Трчање
Најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар.
12.
Jun.
Трчање
Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача.
12.
Jun.
Трчање
Ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.