за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ КОГА КУПУВАТЕ ПАТИКИ ЗА ТРЧАЊЕ
Трчање
28.10.2020.
Трчање

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ КОГА КУПУВАТЕ ПАТИКИ ЗА ТРЧАЊЕ

28.10.2020.

Да се ​​најде вистинскиот пар патики за трчање не е лесно. Понудата на познати брендови е разновидна, перформансите варираат од модел до модел, а покрај тоа, има уште неколку важни карактеристики на кои треба да обрнете внимание. Сепак, со соодветен совет, ова пребарување може да биде многу едноставно.

Иако овој текст е наменет првенствено за почетници во трчање, треба да го прочитаат и оние кои веќе пробале да трчаат, со цел да се потсетат на сите детали што треба да ги имаат предвид пред да тргнат во потрага по совршени патики за трчање.

Колку време треба да трае купувањето на патики за трчање?

Вие не можете само да ги пробате патиките за трчање и да излезете од продавницата. Планирајте да поминете најмалку половина час до 45 минути во неа. Не брзајте при изборот на патики. Ако купувате за прв пат, пробајте неколку различни модели, бидејќи патиките од познати брендови се разликуваат во дизајнот. Направете неколку чекори во продавницата, неколку скокови, видете како патиките „се однесуваат“ на ногата и само тогаш донесете конечна одлука.

На што е потребно да размислувате кога ги бирате патиките за трчање?

Со себе задолжително носите чорапи за трчање, кои ќе ги носите или веќе ги носите на тренинг. Ако носите погрешни чорапи, премногу тенки или премногу дебели, може да добиете погрешен впечаток за патиките, што создава проблеми подоцна, кога веќе ќе ги купите.

Ако носите анатомски (ортопедски) влошки, не заборавајте да ги понесете, бидејќи од тоа зависи и изборот на патики за трчање.

Треба да се чувствувате пријатно во патиките за трчање. Патиката треба да биде добра, односно стапалото треба добро да се вклопи во него, но сепак треба да има доволно простор за „дишење“. Многу е важно петата да биде фиксирана.

Исто така важно e патиките што ги носите да бидат со соодветна должина. Подобро е да купите патики што се половина број поголеми или дури еден број, отколку помали. Со други зборови, патиките за трчање не треба да бидат „таман“, бидејќи при трчањето, ногата се шири, така што треба да имате повеќе простор напред.

Ако купувате патики за прв пат, пробајте модели од различни брендови. Ова не значи дека еден бренд е полош од друг, туку вашите стапала можеби одговараат на други модели, кои се поразлични од моделите кои ги избрале вашите пријатели. И запомнете, ако патиките не ви се пријатни при одење, сигурно нема да ви бидат пријатни додека трчате.

Полесните патики ќе ви дадат поголема брзина при трчањето, додека истовремено апсорпцијата на ударот врз земјата е помала. Исто така, патиките за тренинг треба да бидат потешки од оние кои ги носите за време на трката/натпреварот, па ако резултатите не се клучни за вас, можете да се одлучите и за нив.

Горниот дел на патиката треба да биде изработен од неколку материјали. Мрежаст материјал од напред (mesh) кој овозможува вентилација на стапалата.

Ѓонот треба да биде малку заоблен одозгора и дебел на петата. Би било идеално да имате мешан состав (пена/гума), што придонесува за подобро амортизирање и апсорпција при удар. Предниот дел на ѓонот треба да биде флексибилен.

И уште една напомена. Ако не сте навикнати да избирате патики за трчање, консултирајте се со продавачот. Фактори како што се должината на трчањето, неделната километража, па дури и вашата телесна тежина и стилот на одење се од голема важност.

Патики за трчање можете да најдете во сите наши продавници како и на online shop. Во нашата понуда има многу привлечни модели од светски познатите брендови, а ваше е само да изберете модел кој совршено ви одговара и – правец кон патеката!

Тимот на Sport Vision

Слични статии

06.
Mar.
Трчање
Во овој текст ќе ги објасниме подобрувањата и придобивките од овие патики во споредба со претходните модели, и како и зошто ќе ви се допаднат.
15.
Jan.
Трчање
Иако можеби мислите дека кога ќе видите снег надвор од вашиот прозорец, побезбедно е да останете дома под ќебе и да ги оставите патиките за трчање до пролет,...
14.
Dec.
Трчање
Трките со пречки или OCR (трки на патека со пречки) се трки надвор од патот каде што покрај поминатите километри, треба да поминете и различни пречки долж па...
09.
Oct.
Трчање
Речиси секој тркач има свој совршен тајминг и причини зошто токму тоа време е најдобро за трчање.
13.
Jul.
Трчање
Ако трчањето е вашата редовна активност, тогаш правилната хидратација е важна лекција за вас.
15.
Jun.
Трчање
Најудобните патики за трчање конечно пристигнаа на глобалниот пазар.
12.
Jun.
Трчање
Клучот за успехот е во поставувањето реални цели, во добар план за обука и постојано охрабрување за таа навистина тешка задача.
12.
Jun.
Трчање
Ви предлагаме неколку начини да останете ментално ангажирани додека трчате.
16.
Jun.
Трчање
Asics Gel-Nimbus 24 патики со иновативна технологија која ќе ги промени перцепциите за трчањето.
07.
Jun.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....