за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
СЀ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА БРЕНДОТ ASICS
Новости
08.06.2021.
Новости

СЀ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА БРЕНДОТ ASICS

08.06.2021.

Брендот ASICS е еден од најголемите новитети во нашата понуда оваа сезона. Ги откриваме деталите што треба да ги знаете за овој бренд, но исто така и за моделите што можете да ги најдете во нашите продавници и online shop.

Приказната за брендот ASICS е долга повеќе од 70 години. Започна во Јапонија по Втората светска војна благодарение на човекот по име Kihachiro Onitsuka, кој желбата да дизајнира квалитетни спортски обувки за млади ја претвори во бизнис и бренд што денес се смета за еден од најбараните и најпопуларните во спортските кругови, особено во тркачкиот свет.

ASICS е акроним за познатата латинска поговорка Anima Sana in Corpore Sano („Здрав ум во здраво тело“) и најдобро ја претставува идејата што Onitsuka ја имаше на почетокот на својата дизајнерска кариера.

Првиот спортски модел на брендот ASICS е создаден во 1950 година. Тоа беа кошаркарски патики, кои во тоа време беа вистински дизајнерски предизвик.

Првите маратонски патики со потпис на овој бренд се создадени во 1958 година. Тоа беше маратонски почеток во секоја смисла на зборот, благодарение на што тркачките колекции ќе бидат препознатливи и ќе бидат во групата на најбарани во годините кои доаѓаат.

Конструкцијата и материјалите од кои се направени тркачките модели од брендот ASICS се менувале со текот на времето, но суштината остана иста - патиките се дизајнирани да обезбедат максимална удобност, подвижност и стабилност кај секој тркач што ги носи.

Кои модели на брендот ASICS можете да ги најдете во нашата понуда?

Покрај добро познатите тркачки модели на патики - ASICS GEL-LYTE, GEL-QUANTUM, GEL-TRABUCO и други, во нашата понуда можете да најдете и патики наменети за секојдневни активности, кои ќе бидат одличен придружник во текот на пролетта и летото.

Со препознатливи одлики на ASICS, впечатливи бои и конструкција што гарантира удобност, lifestyle патиките од брендот ASICS се одличен избор за сите ваши дневни активности, бидејќи тие лесно можат да се комбинираат со спортска и casual облека.

Покрај моделите за трчање и lifestyle моделите, во нашата понуда можете да најдете и патики за одбојка, тенис и indoor спортови. Целата понуда погледнете ја на овој линк.

Eco-friendly приказна за брендот ASICS

За да имаме здраво тело и здрав дух, треба да имаме и здрава планета – тоа е филозофијата со која овој бренд ја започна својата sustainability приказна.

Нивната цел е едноставна: да ги намалат емисиите на јаглерод диоксид преку производство на биоразградливи модели, кои се направени од рециклирани материјали, со цел да придонесат за зачувување на планетата Земја и заштита на животната средина.

Моделите од sustainable колекциите на брендот ASICS наскоро ќе бидат достапни во нашата понуда, како дел од нашиот проект ECOVISION.

До тогаш, можете да ги најдете сите достапни модели и големини во нашите продавници и online shop.

Слични статии

01.
Sep.
Новости
Наскоро завршува летниот распуст, а набргу ќе заѕвони првото ѕвонче во новата учебна година.
01.
Jun.
Новости
Искористете некои од овие совети и ќе се видиме на патеката!
25.
Apr.
Новости
Ве покануваме на една поинаква дружба во Sport Vision продавницата во East Gate Mall од 12 часот до 15 часот овој петок и сабота.
15.
Feb.
Новости
Во Sport Vision продавницата во Скопје City Mall е отворен нов корнер за љубителите на outdoor авантурите.
09.
Dec.
Новости
Ве покануваме на отворањето на нашата продавница на новата локација во Штип City Mall оваа сабота, 10.12.2022.
03.
Nov.
Новости
Есента е идеално време за нови авантури на отворено, а оваа година време е и вие да тргнете во една од нив.
05.
Oct.
Новости
Маратон е најдолгата трка на олимписката програма, каде што натпреварувачите треба да истрчаат точно 42.195 километри.
28.
Sep.
Новости
Роденденска недела полна со попусти по повод 10-тиот роденден на Sport Vision во Македонија.
18.
May.
Новости
Подготовките за трчање на подолги делници се одвиваат постепено, а добро смислениот план за активности може да ви го олесни трчањето на најдолгата делница. О...
18.
Apr.
Новости
Пролетта пристигна, сите бои се засилија, воздухот мириса на нови почетоци, ракавите се скратија, очилата за сонце излегоа од чантите, а секој чекор стана по...