за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
MUST WATCH: Најдобрите спортски документарци на сите времиња
Занимливости
02.02.2021.
Занимливости

MUST WATCH: Најдобрите спортски документарци на сите времиња

02.02.2021.

Ние веруваме дека, како и сите други, седењето дома во овие зимски денови стана неизбежно, освен во потоплите денови кога може да излезете на прошетка или да имете тренинг.

Тогаш, зошто да не го искористите времето поминато дома на корисен начин? Денес, ние ја надополнуваме нашата листа на документарни филмови кои треба да ги гледате ако сте љубители на спортот. Време е да ви откриеме што има на нашата must watch листа.

„Kicking & Screaming“ (1995) – најдобро раскажана приказна досега за англискиот фудбал

Документарниот филм на BBC за англискиот фудбал, низ 6 неверојатни епизоди, ја раскажува приказната за една земја каде оваа игра е во нивните гени. Тешко е да се најде целиот докуметарец на YouTube (последен пат беше емитуван во 1998 година). Може да се каже дека најдобро го претставува патот кој ја донесе Англија до Премиер лигата.

Photo credit: esquire.com

Зборувајќи за славната 1966 година и Светското првенство, поранешниот шкотски фудбалер Denis Law на крајот од една епизода кажува: „Играв голф во Манчестер и, целосно нетипично за Манчестер, врнеше дожд. Двајца бевме на теренот. Како што се свртевме, сите луѓе таму присутни стоеја пред прозорците. Англија победи со 4-2. Мислев дека тоа е крајот на светот “.

„Tyson“ (2008) - документарец за еден од најголемите и најконтроверзните боксери на сите времиња

Во овој спортски документарец се раскажува само за еден човек. Тој има Маори тетоважа на левата страна и иако изгледа грубо, зборовите кои ги изговара се одмерени и убаво искажани. Тоа е, секако, Mike Tyson - боксер кој длабоко и искрено раскажа како се искачи на врвот и стана светскиот шампион во тешка категорија.

Photo credit: esquire.com

Тој е еден од најголемите боксери на сите времиња. Сè уште предизвикува неверојатна почит кај многумина и е препознатлив по неговата моќ, брзина и вештина во рингот.

„Hoop Dreams“ (1994) – приказна за кошарката и соништата

Овој филм е еден од најдобрите во категоријата на спортски документарци.

Скоро сите луѓе кои учествуваа во неговото создавање, денес се дел од една легенда. И, навистина, во времето кога е создаден, претставувал вистинска иновација, и во форма, и во содржина.

Филмската екипа помина пет години во Чикаго следејќи ги двајцата надежни средношколци и нивните семејства, на начин што не беше виден порано. И, пред тоа, имаше многу приказни за деца кои се извлекоа од лошо друштво и од улицата благодарение на спортот, но никоја друга приказна не беше раскажана толку длабоко.

Hoop Dreams содржи не само емотивна, туку и драматична содржина. Тоа е приказна за големи соништа, пожртвуваност и љубов кон кошарката, што денес не се гледа толку често.

„Senna“ (2010) – одличен документарец за најбрзиот човек на Формула 1

Режисерот Asif Kapadia ја помести границата во продукцијата на доку-биографии, и тоа не само на спортски. Користејќи само снимен материјал, без дополнителни сведоштва и интервјуа, тој ја внесува публиката директно во приватните и јавните моменти на овој Формула 1 возач.

Во исто време, посебен и трагичен, животот на Ayrton Senna го прави овој филм извонреден од почеток до крај. Обавезно погледајте го.

„Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks“

Што се случува кога мега популарниот режисер и страствен љубител на кошарката (Spike Lee) започнува „војна“ со суперѕвездата на NBA, Reggie Miller? Фановите на Knicks се вознемирени! Ова е приказна за кошаркар кој постигна 8 поени за 8,9 секунди на крајот на последниот натпревар од плејоф серијата и, во тоа, ќе се согласите, тој нема ривал!

„I Am Bolt“ (2016) - приказна за светски обожаваната легенда

Неговото име им е познато на сите луѓе ширум светот. Тој е единствен - Usain Bolt. Ова не е само приказна за него, туку и за спортот во кој остави трајна трага, за својата татковина, за инспирацијата и мотивацијата која ја споделува на секој чекор. Затоа, документарниот филм „I Am Bolt“  е на нашата must watch листа.

На оваа листа го додаваме и „The Last Dance“, документарец кој сигурно сте го гледале не еднаш, туку најмалку пет пати. Но, никогаш не е доцна да се потсетиме и да уживаме во инспиративната содржина на секој од овие документарци.

Cover photo credit: equire.com

Тимот на Sport Vision

Слични статии

08.
Oct.
Занимливости
Еве неколку најчести причини поради кои можете да чувствувате константен замор, како и корисни совети како да ја повратите својата енергија.
16.
Apr.
Занимливости
„Само да сме здрави“ е реченица што ја слушавме сѐ повеќе изминатава година. За да го постигнеме тоа, треба (да научиме) да се грижиме за себе. Е...
27.
Jul.
Занимливости
„По утрото, денот се познава“, затоа треба да ги воведете овие пет активности во вашата утринска рутина за да имате добар почеток на денот
24.
Apr.
Занимливости
Љубитељите на кошарката со нетрпение ја очекуваат документарната серија ,,Последен танц’’, која говори за најреќниот играч на сите времиња кој ос...
02.
Apr.
Занимливости
Не мора да сте спортисти, доволно е да го сакате спортот и ќе уживате во документарците кои денес ви ги препорачуваме