за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
КАКО ДА БИДЕТЕ ПОЗДРАВИ СЕКОЈ НОВ ДЕН?
Занимливости
16.04.2021.
Занимливости

КАКО ДА БИДЕТЕ ПОЗДРАВИ СЕКОЈ НОВ ДЕН?

16.04.2021.

„Само да сме здрави“ е реченица што се слушаше и се повторуваше сѐ почесто во изминатата година. Слушавме и порано, но никогаш толку често и од толку многу различни луѓе. За да успееме во тоа, потребно е (да научиме) да се грижиме за себе, што, за жал, честопати го занемаруваме и го ставаме во втор план - зад работата, секојдневните обврски, стресот...

Анксиозноста е сѐ почеста појава во модерното време. Со секој нов ден, тој станува сѐ позастапен меѓу луѓето кои поради моменталната состојба, не знаат како да го избегнат. Со него доаѓаат и некои други проблеми, како што се несоница, болки во стомакот, напади на паника, чувство на гушење... Затоа, време е за промена! Време е да направиме нешто добро за себе и да научиме како да бидеме сѐ поздрави со секој нов ден. Тоа може да се постигне со вежби за истегнување на почеток на денот или нова утринска рутина - овој блог е тука за да ви помогне да успеете!

Одморете се од социјалните мрежи за да живеете поздраво

Социјалните мрежи се честа причина за вознемиреност кај луѓето. Фотографиите за совршен живот и совршено тело, како и употребата на мобилни телефони неколку пати во текот на денот, во голема мера влијаат на менталното и физичкото здравје.

Поминуваме многу часови слободно време скролајќи по новостите на телефонот, наместо да го користиме тоа време попаметно. Затоа, вашиот прв чекор на патот кон поздрав живот треба да биде пауза од социјалните мрежи и телефоните. Почнете полека и поставете си цел да најдете многу поздрави начини за уживање во слободното време.

Поставете (нови) фитнес цели на патот кон поздрав живот

Ние веруваме дека веќе сте поставиле фитнес цели, но дека во меѓувреме сте престанале да се придржувате до нив. Време е да се вратите на таа листа на приоритети и да најдете нови начини за подобрување на односот што го имате со себе и вашето тело. Фокусирајте се да бидете посилни наместо послаби и ќе забележите колку позитивни ефекти ќе има овој став врз вашата самодоверба и мотивација за тренинг.

Почнете да подготвувате храна сами за да живеете поздраво

Исхраната е клучот за здрав начин на живот! Можете да направите сè, но ако јадете нездраво, и тренингот, и редовната активност не даваат ефект. Наш совет? Почнете да ги подготвувате оброците сами, бидејќи точно ќе знаете што и колку сте внеле во вашето тело. Храната ќе биде повкусна, а вашето тело ќе биде повеќе благодарно затоа што одбравте поздрав животен стил.

Разговарајте со себе и ослободете се од негативните мисли

Во последно време се „бориме“ со толку лоши и негативни вести и информации што повеќе не знаеме како да ги избегнеме. Значи, вистинско време е да започнете да зборувате самите со себе! Не, нема да бидете луди, туку послободни.

Друг совет - започнете да водите дневник, но на почетокот на денот. Пред да започнете, запишете сè што ве мачи и извлечете ја негативната енергија од вас. Ќе приметите како веднаш ќе се чувствувате подобро.

 Медитирајте за да се чувствувате подобро и за да бидете поздрави 

Јогата придружена со медитација е еден од најдобрите начини да се ослободите од напнатоста и секојдневниот стрес. Започнете да вежбате, бидејќи тоа ќе ви помогне да се ослободите од напнатото секојдневие.

Најдете активности во кои навистина уживате

Вежбањето или која било друга физичка активност не треба да се гледа како физички напор, туку како уживање. Затоа, најдете активности во кои навистина уживате. Овие можат да бидат, на пример, пешачење, возење велосипед, трчање, веќе споменатата јога или кој било друг интензивен тренинг за стабилност.

Наспијте се добро

Спиењето е клучно за сите аспекти на вашиот живот, а најмногу за вашето психофизичко здравје. Затоа, не го потценувајте спиењето и овозможете си седум часа квалитетен сон секоја вечер. На почетокот нема да биде така лесно, но со текот на времето, тој аспект ќе се подобри и ќе биде уште подобар.

Пешачете повеќе

Пешачењето е една од најдобрите активности што може да си ги дозволите!  Пешачете колку што можете повеќе, секогаш кога имате слободно време или кога ви треба освежување. Сè што ви треба за тоа се удобни патики, а ефектите сами ќе се покажат.

Вашето здравје секогаш треба да биде на прво место! Ако го заборавите тоа, само застанете и поставете ги вашите приоритети повторно. Ова е најдобриот начин да го подобрите вашето здравје.

Тимот на Sport Vision