за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ЗА ДОБАР СТАРТ НА ДЕНОТ: 5 активности што треба да ги воведете во вашата утринска рутина
Занимливости
27.07.2020.
Занимливости

ЗА ДОБАР СТАРТ НА ДЕНОТ: 5 активности што треба да ги воведете во вашата утринска рутина

27.07.2020.

Дали имате проблем да станете од кревет наутро затоа што топлината ви прави вртоглавица? Или едноставно сакате да спиете подолго време или едноставно не сте „утринска личност“? Ова е сосема во ред, затоа што сите не можеме да бидеме ранобудни, но со помош на неколку трикови можеме да ја подобриме нашата утринска рутина и да го започнеме денот на најдобар можен начин. Ние откриваме 5 активности што треба да ги воведете во вашата утринска рутина, што сигурно ќе придонесе за поздрав живот.

Истегнете се пред да зачекорите во новиот ден

Колку е да е удобен вашиот кревет, истегнувањето треба да биде неопходен дел од вашата утринска рутина. Неколку лесни вежби, кои ќе ги направите веднаш штом ќе станете од кревет, ќе го раздвижат целото тело, ќе ја подобрат циркулацијата и ќе придонесат за многу подобро чувство во текот на целиот денот.

Не прескокнувајте го појадокот

Утрото е совршено време од денот за здрав и вкусен оброк, затоа не го прескокнувајте. Некои студии покажале дека 18% од мажите и 13% од жените на возраст од 35 до 54 години го прескокнуваат појадок. Станете рано и направете си здрав и квалитетен оброк за да имате сила во текот на целиот ден.

Оставете го телефонот на страна

Истражувањата велат дека 30% од луѓето, веднаш штом се разбудат, прво гледаат на својот мобилен телефон. Тргнете ја оваа навика од вашата утринска рутина, затоа што гледањето во мобилен телефон го зголемува нивото на стрес и навистина тоа не ви е потребно на почетокот од денот.

Нека сонцето влезе во вашата соба

Ако спиете со спуштени ролетни, подигнете ги веднаш штом ќе станете и оставете го сонцето и свежиот воздух да влезат во вашата соба. Светлината испраќа сигнали до мозокот дека е време да се разбудите и вашиот организам да престане да лачи мелатонин, хормон што придонесува за поквалитетен сон.

Издвоите пет минути само за себе

Издвоите пет минути наутро само за себе и поминете ги во мир, со чаша од вашиот омилен чај или кафе. Не размислувајте за ништо стресно, туку затворете ги очите и опуштете се. Нема подобар начин да го започнете денот!

Дополнителен совет: утрински тренинг

Не е важно дали од раните утрински часови ќе почнете со мал интензивен тренинг или HIIT тренинг - важно е да започнете! Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

  • Многу ќе ви биде полесно да се одлучите за утрински тренинг отколку на тренинг подоцна во денот. Затоа, пред појадокот додадете неколку добри вежби во вашиот список на активности што треба да се направат.
  • Тренингот на празен стомак допринесува за побрзо согорување на мастите – до 20%. Благодарејќи со него, ќе го забрзате својот метаболизам и ќе согорите повеќе калории во текот на денот.
  • Ве очекува напорен ден? Нема проблем – тренингот е тука да придонесе за вашата продуктивност и енергичност.

Внесете здрава промена во животот – променете ја утринската рутина и уживајте во бенефитите кои ќе ви донесат промена. .

Photo credit: runtastic.com

Тимот на Sport Vision

Слични статии

08.
Oct.
Занимливости
Еве неколку најчести причини поради кои можете да чувствувате константен замор, како и корисни совети како да ја повратите својата енергија.
16.
Apr.
Занимливости
„Само да сме здрави“ е реченица што ја слушавме сѐ повеќе изминатава година. За да го постигнеме тоа, треба (да научиме) да се грижиме за себе. Е...
02.
Feb.
Занимливости
Деновите кои ги поминувате дома, освен за тренинг, можете да ги искористите и за уживање со документарци кои го носат епитетот за најдобри на сите времиња. О...
24.
Apr.
Занимливости
Љубитељите на кошарката со нетрпение ја очекуваат документарната серија ,,Последен танц’’, која говори за најреќниот играч на сите времиња кој ос...
02.
Apr.
Занимливости
Не мора да сте спортисти, доволно е да го сакате спортот и ќе уживате во документарците кои денес ви ги препорачуваме