за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ЗАДОЛЖИТЕЛНО ГЛЕДАЈТЕ: ДОКУМЕНТАРНА СЕРИЈА „ПОСЛЕДНИОТ ТАНЦ“
Занимливости
24.04.2020.
Занимливости

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ГЛЕДАЈТЕ: ДОКУМЕНТАРНА СЕРИЈА „ПОСЛЕДНИОТ ТАНЦ“

24.04.2020.

Документарците на Нетфликс се одлични за сите љубители на спортот, што е веќе докажано неколку пати претходно. Во тие спортски документарци, посветени на луѓето и тимови кои оставиле белег во различни дисциплини, може да се пронајдат важни животни пораки и мотивација без разлика на околностите.Тие пораки се за поразот да биде сфатен  како лекција, а не како неуспех и никогаш да не се откажуваме. Без разлика дали ја сакате кошарката и редовно ја следите, не треба да ја пропуштите приказната за најголемиот кошаркар на сите времиња во тимот на Chicago Bulls кој освои дури пет НБА титули! Серијата премиерно е претставена на Нетфликс во недела, на 19. Април, и е наша денешна препорака.

Photo credit: instagram.com/jasonmhehir

Зошто ,,Последниот танц’’ е документарец кој мора задолжително да го погледнете? Бидејќи овој ‘’режисерски бисер’’нa Jason Herir е единствениот спортски документарец, каков што немате видено. Срцето на приказната е НБА сезоната 1997-1998, раскажана од перспективата на легендарните Bulls. Во првите две епизоди, од вкупно 10 коишто ќе бидат емитувани до средина на месецот Мај, добивме шанса да ја видиме неоткриената страна на славниот тим, како и на Michael Jordan.

Последниот танц е вистинско богатство за сите кошаркари, меѓутоа и за фановите на Michael Jordan кој од страна на еден обожавател беше опишан како ‘’поезија во движење’’. Содржи дури 500 саати материјал кој успешно е сочуван на страна од очите на јавноста повеќе од 20 години. Во 1997. познатиот М.Џ. и дозволи на камерманската екипа да го следи целиот негов тим за време на целата сезона , меѓутоа под еден услов – материјалот да се користи само кога ќе биде дозволено. Таа дозвола пристина дури 20 години подоцна, 2016. Приказната за успехот на Chicago Bulls, спортот кој ги одбележа нивните животи и клубот со кој се стекнаа со слава,недоволно искажано со аплаузот на навивачите, приказната за Michael Jordan, Scotie Pippen, Phil Jackson и останатите големи имиња кои ја одбележаа неверојатната историја на тимот.

Photo credit: John Ruthroff/Agence France-Presse — Getty Images

Страст која може да се почувствува во секоја секунда, огромната енергија на луѓето кои играле кошарка за уште поголем поттик , преставена е во вистинскиот момент на светот.

Последниот танц е серија која можеби не е фокусирана исклучиво на спортот, меѓутоа е со сигурност потсетник за неговата моќност. Трагите на она што спортот го прави магичен присутни се во секој момент во документарецот. Неоткриени детали и приказни, снимки на одлучувачки поени, често постигнати во последните секунди, расправии на теренот и надвор од него – сето тоа може да се види во серијата за легендарните Bulls.

Последниот танц не е само кошарката и Jordan како негов најистакнат поединец! Последниот танц е приказна за убавината на играта, детскиот дух, љубовта која трае од детство, посветеноста, храброста и легендите. Вистинската за најдобрите!

Не ја пропуштајте оваа шанса да ја гледате.

Извор на фотографиите од насловната страница: NUCCIO DINUZZO/CHICAGO TRIBUNE/TNS

Тимот на Sport Vision

Слични статии

08.
Oct.
Занимливости
Еве неколку најчести причини поради кои можете да чувствувате константен замор, како и корисни совети како да ја повратите својата енергија.
16.
Apr.
Занимливости
„Само да сме здрави“ е реченица што ја слушавме сѐ повеќе изминатава година. За да го постигнеме тоа, треба (да научиме) да се грижиме за себе. Е...
02.
Feb.
Занимливости
Деновите кои ги поминувате дома, освен за тренинг, можете да ги искористите и за уживање со документарци кои го носат епитетот за најдобри на сите времиња. О...
27.
Jul.
Занимливости
„По утрото, денот се познава“, затоа треба да ги воведете овие пет активности во вашата утринска рутина за да имате добар почеток на денот
02.
Apr.
Занимливости
Не мора да сте спортисти, доволно е да го сакате спортот и ќе уживате во документарците кои денес ви ги препорачуваме