за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
САКАТЕ ДА ЗАПОЧНЕТЕ СО ТРЕНИНГ, НО НЕ ЗНАЕТЕ КАКО? Ви нудиме неколку совети.
Тренинг
22.03.2021.
Тренинг

САКАТЕ ДА ЗАПОЧНЕТЕ СО ТРЕНИНГ, НО НЕ ЗНАЕТЕ КАКО? Ви нудиме неколку совети.

22.03.2021.

Повеќето од нас беа прилично мрзливи во текот на зимата, што резултираше со неколку килограми вишок, но и необјаснив замор. Ако сакате да ставите крај на неактивните денови и да го придвижите вашето тело - ова е вистинското време! На вас е да одлучите дали ќе вежбате дома или на отворено. Ние ви нудиме неколку практични совети.

Credits: runtastic.com

 

НАЈДЕТЕ ИНСПИРАЦИЈА ЗА ТРЕНИНГ И ПОСТАВЕТЕ ЦЕЛИ

Колку пати сте размислувале да започнете со вежбање за да ги изгубите оние познати 5 килограми вишок? Признајте, колку брзо се откажавте од таа идеја? Најчесто сите наоѓаме изговори поврзани со недостаток на слободно време, голем број обврски или, едноставно, губиме мотивација.

Најважно е да го промените овој начин на размислување. Наместо да размислувате за слабеење, размислете што всушност сакате да постигнете со тоа - дали е тоа подобра фигура, поголема енергија, поголема продуктивност на работа или подобра физичка флексибилност, тоа зависи од вас.

Побарајте инспирација во и околу вас, поставете долгорочни и краткорочни цели и најдете нова опрема за тренинг за да добиете поголема мотивација.

ПОЧНЕТЕ ПОЛЕКА И ПРАТЕТЕ ГО СВОЈОТ НАПРЕДОК НА ТРЕНИНГ

Фокусирајте се на краткорочни цели. Направете план за тренинг за една недела и следете го тој план. Следната недела, чекор понапред - воведете уште еден тренинг, дополнителна серија повторувања на одредени вежби или дополнителни 5 минути кардио тренинг.

Следете го вашиот напредок од самиот почеток. Запишете ги резултатите на хартија или следете со помош на една од популарните фитнес апликации. Бидете горди на секоја минута што ја додавате на распоредот за вежбање.

Ако сте почетник, погледнете како можете да го креирате вашиот план за тренинг:

СЕКОГАШ ИМАЈТЕ „ПЛАН Б“

Прескокнување тренинг од која било причина не треба да ве дестабилизира. Важно е да не се откажувате.

Еве неколку совети за тоа како да се надминат т.н. „кризи на тренинг“:

  1. Дали сте планирале тренинг, но немате енергија? Одморете се од редовното вежбање. Ако се чувствувате премногу уморни, не дозволувајте тоа да ве обесхрабри, туку одвојте најмалку 10 минути за брз и лесен тренинг кој ќе го придвижи вашето тело или размислете да воведете утрински рутини за подобар почеток на денот.
  2. Дали чувствувате стрес или изгубена мотивација за тренинг? Ова е нормална појава и многу луѓе наидуваат на таков проблем во одреден момент. Дозволете си „слободен ден“ и наспијте се квалитетно.
  3. Дали сте пропуштиле неколку тренинзи и се чувствувате лошо поради тоа? Размислете што го предизвикува тоа - дали е тоа пребукиран распоред, напорен ден или не се чувствувате добро? Обидете се да научите лекција од тоа, бидејќи ваквите ситуации ќе се повторат. Одморете се и подгответе се да продолжите од таму каде што застанавте. За време на паузата, можете да добиете нови заклучоци, нови цели или дури да бидете дополнително мотивирани да продолжите понатаму.

Credits: runtastic.com

 

И, на крај, најважно е вежбите да станат ваша секојдневна рутина и да одржувате континуитет - затоа што тоа е поважно од времетраењето и видот на тренингот. Покрај тоа, целта е вежбањето да биде задоволство и потреба, а не обврска.

Ако одлучите да тренирате на отворено или дома, тоа нека биде во квалитетна опрема за тренинг што може да ја најдете во продавниците на Sport Vision или online.

Слични статии

19.
Mar.
Тренинг
Познатиот спортски и lifestyle бренд Reebok го претстави долгоочекуваниот модел Nano X1.
17.
Mar.
Тренинг
Барате стабилност, максимална удобност и подвижност за време на секој тренинг со висок интензитет (HIIT)? Ви ги репорачуваме патиките Nike Air Zoom SuperRep ...
02.
Mar.
Тренинг
Горниот дел од телото - рацете, рамената и грбот се проблематични кај повеќето луѓе, дури и кај оние кои редовно тренираат. Овие вежби најчесто ги занемарува...
26.
Jan.
Тренинг
Ако стомакот е ваша проблематична зона, не само кога зборуваме за слабеење и вишок маснотии, туку и за дефинирање на стомакот, треба да знаете дека не сте са...
14.
Jan.
Тренинг
И покрај тоа што празниците сè уште не се завршени, време е да почнеме да вежбаме со цел да ги согориме сите вишок калории. Ви претставуваме 30-минуте...
18.
Dec.
Тренинг
Plank е една од најдобрите вежби за целото тело. Погледнете кои динамични вежби можете да ги направите дома.
03.
Dec.
Тренинг
За брендот Under Armour, единствениот начин да се надмине секој проблем во спортувањето е да се справите со истиот.