за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ДАЛИ ГИ РАЗЛИКУВАТЕ OUTDOOR ОБУВКИТЕ ЗА РАЗЛИЧНИ НАМЕНИ? ТРЧАЊЕ VS. ПЛАНИНАРЕЊЕ
Outdoor
19.10.2023.
Outdoor

ДАЛИ ГИ РАЗЛИКУВАТЕ OUTDOOR ОБУВКИТЕ ЗА РАЗЛИЧНИ НАМЕНИ? ТРЧАЊЕ VS. ПЛАНИНАРЕЊЕ

19.10.2023.

Во ова упатство за избор на правилни обувки за спортови на отворено, ги споредуваме предностите на два вида обувки за такви прилики. Секоја патека има свои специфични барања, исто како што секој тип на обувки има своја намена. Без разлика дали сте страствен љубител на природата или штотуку започнувате во светот на активностите на патеките, од суштинско значење е да ги имате вистинските обувки. Прашањето за тоа кој тип да се избере зависи од природата на вашата авантура, но секогаш е важно внимателно да се разгледаат опциите за да се обезбеди удобност и безбедност за време на вашите активности. Тука сме да ви дадеме недвосмислени одговори дали ви требаат патики за трчање по патека или патики за качување.

Патики за трчање

Како што лесната опрема станува попопуларна за сите спортови на отворено, патиките за трчање доаѓаат во центарот на вниманието. Овие модели се добиени со комбинирање на дизајнот на планинарски патики и класични патики за трчање. Тие се тип на патики што се носат на отворено, а планинарите често ги избираат кога сакаат брзо и лесно да се движат, но со дополнителна заштита и поддршка, добар стисок, што во основа е се што е потребно за движење надвор од патот. Тие се дизајнирани да обезбедат дополнителна поддршка на карпестиот и поагресивен терен во споредба со класичните патики за трчање. Патиките за трчање можат да се користат од локални градски патеки до планински патеки, за кратко и лесно трчање или подолги издржливи авантури, со еден збор, овие патики се исклучително прилагодливи. Со изборот на лесни патики, ги заштитувате нозете и стапалата од напорот во текот на целиот ден поминат на патеката. Тие се направени со издржлив ѓон, густ и поцврст среден ѓон. Тие се лесни и обезбедуваат дополнителна потпора на терени со поголем обем и штитат од лизгање на кал или лабави површини. Ѓонот на патики за трчање обично има многу поголема флексибилност и затоа придонесува за многу поголема удобност при трчање во споредба со патиките наменети за планинарење. Многу искусни планинари и пешаци претпочитаат поголема слобода на движење и зголемена чувствителност на патиките за трчање, иако е потребно извесно време за да се изгради сила, рамнотежа и самодоверба на долги растојанија и на променлив терен. Поради оваа причина, ако сте почетник планинар, ви препорачуваме потврд ѓон за безбедност. За трчање во летните месеци или во области каде што преминувањето на реките е неизбежно, пожелно е добра вентилација и брзо сушење мрежести материјали. Патиките за трчање се полесни и пофлексибилни од оние за планинарење. Иако можете да трчате со патики, тие не ја нудат истата издржливост, поддршка и заштита како наменските патики за планинарење, но нудат поголема брзина и агилност на сметка на заштитата и поддршката за да останат флексибилни и лесни.

Планинарски патики

Планинарските патики се направени за да бидат цврсти и издржливи, дизајнирани за спортови кои не бараат голема брзина на движење, како и за поддршка на планинарите и љубителите на природата на кои им е потребна дополнителна заштита на патеката. Планинарските патеки се по напорни, непристапни, наклонети и бараат многу поголема претпазливост во споредба со патеките. Горниот дел на патиките за планинарење често е изработен од кожа или издржлива најлонска мрежа и обично има карактеристики кои се отпорни на вода и студ. Иако е можно да трчате во овие патики, ние тоа не го препорачуваме. Вкочанетоста на планинарските патики ќе ја намали вашата брзина и агилност. Ниските врвни модели ќе обезбедат поголема флексибилност, брзина и агилност на патеката, додека средните врвни патики ќе обезбедат поголема заштита на глуждовите и поддршка на груб терен. Двете опции се одлични за секаков вид на прошетка. Сè се сведува на личните преференци и на тоа како сакате да се чувствуваат вашите стапала додека пешачите.


Општо земено, патиките за трчање и з апланинарење значително се разликуваат во однос на шарите, гумените соединенија и цврстината. Ѓонот на планинарските патики обично е прилично цврст за да обезбеди дополнителна поддршка за движење на нерамен и потенцијално опасен терен и има поголеми дерези за да се обезбеди подобро држење на калливите, песочните патеки, кога патеките се лизгави од дрвја и снег.

За трчање надвор од сезоната или во зима, предност треба да се даде на поцврсти горен дел и патики со водоотпорна мембрана. Иако има некои водоотпорни патики на располагање, ќе најдете многу повеќе водоотпорни опции ако изберете планинарски патики што може да ги зголемат вашите шанси да најдете модел кој е соодветен за вас. Значи, ако барате вистинска водоотпорна заштита, чизмите за планинарење ќе бидат најдобрата опција од сите, бидејќи конструкцијата со среден дел ќе задржува значително повеќе вода. Хидроизолацијата значи нарушена дишливост, што може да резултира со тоа што стапалата немаат добра вентилација, особено за време на топли, суви денови и со значителен напор.


Вистинските обувки за вашите експедиции

Не можеме да кажеме дека патики за трчање се подобри од оние за планинарење, или обратно, тие само служат за различни потреби. Она што ќе го изберете зависи во голема мера од авантурата во која се впуштате, теренот што треба да го надминете, растојанието што го поминувате и колку тежина носите. Патики за трчање се за вас доколку сакате да бидете по агилни. Ако планирате да пешачите по екстремно напорна патека и да поминете долги растојанија, или сте подготвени за искачувања со тежок ранец, планинарските патики се она што ви треба.

Подготвени, стабилни, одиме!

Откако ќе ја дознаете разликата помеѓу патиките за патека и планинарење, стапете во акција! Без оглед на тоа за кои патики ќе се одлучите, важно е да се напомене дека подготовката и дополнителните информации за предностите и недостатоците на секоја опција се клучот за уживање на отворено. На крајот, одлуката зависи од вас, а во нашата online продавница сигурно ќе го најдете идеалниот модел за вашите „off road“ авантури.


Sport Vision Team

 

Слични статии

28.
Nov.
Outdoor
Природата се движи, инспирира, прави да се чувствувате подобро - па зошто да не го земете ранецот и да тргнете во друга outdoor авантура?
31.
Oct.
Outdoor
Секоја hiking авантура е патување во непознатото – непредвидлива, предизвикувачка и, пред сè, забавна активност која ги инспирира вистинската љу...
25.
Jul.
Outdoor
За сите оние кои ја сакаат удобноста на хотелското сместување, ова ќе биде огромно отстапување од зоната на удобност.
20.
Dec.
Outdoor
Нескротливата природа и удобноста изгледаат целосно некомпатибилни, сепак, Kander го овозможи тоа.