за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Што мислите за кампување?
Outdoor
25.07.2023.
Outdoor

Што мислите за кампување?

25.07.2023.

Откако ќе одлучите да одите на кампување, пред вас се отвора сосема нов свет. За сите оние кои ја сакаат удобноста на хотелското сместување, ова ќе биде огромно отстапување од зоната на удобност. Без разлика дали сте почетник или искусен кампер, секогаш е добра идеја да ја започнете вашата нова авантура соодветно опремена. Списокот на основни работи за кампување варира од личност до личност. Сепак, без некои предмети, навистина нема смисла да излегувате во природа, без разлика колку сте авантуристи во срцето. Природата е дива и непредвидлива, затоа треба да понесете се што ќе ви го олесни престојот на отворено, ќе го направи пријатен и секако забавен.


ПОМАЛКУ Е ПОВЕЌЕ?

Можеби не сакате да носите премногу работи со себе, но мора да забележиме дека во овој случај изреката „помалку е повеќе“ не е баш точна. Од друга страна, не треба да претерувате според принципот „за секој случај“, туку да бидете умерени. Покрај специјализираната опрема за отворено, која треба да се прилагоди за престој во природа, вашата листа треба да вклучува практични и повеќенаменски предмети. Исто така, тој список зависи од тоа каде одите и колку денови престојувате. За да не изгубите нешто од вид, подолу е листа на работи што не треба да ги заборавите кога одите на кампување.
 

Шатор

Почетниците би помислиле дека купувањето шатор е лесно. Меѓутоа, кога ќе се дојде до тоа, се наметнуваат милион прашања. Она на што треба да останете фокусирани е целта (за која сезона и временски услови ви треба шаторот) и бројот на луѓе. Шаторот треба да биде лесен, лесен за превиткување и расклопување, а ако навистина сакате добар шатор кој често ќе го користите, не двоумете се да купите двослоен, за дождот да не ве изненади. Препорачливо е да понесете подлога за шатор.


√ Вреќа за спиење и подлога за вреќа

Веднаш до шаторот, вреќата за спиење е суштинска ставка на оваа листа. Овде е важно и за какви услови ја избирате чантата и секако да е лесна и компактна. Денешните модерни технологии овозможуваат чантата да биде лесна и во исто време одличен изолатор. Подлога за торба се подразбира. Има голем избор - од надувување до оние од разни материјали, се со цел да се омекнат нерамнините и да се одржи температурата на површината под вас.
 

√ Фенерче

Што се однесува до батериските ламби, изберете поквалитетни и имајте на ум дека би било одлично да имате такви што се носат на челото и на раката, за да ви бидат слободни рацете додека се движите во темница. Ставка што често ја забораваат сите се дополнителните батерии.
 

√ Алатки за природата

Ќе ви треба мал комплет алатки во природа, а неговата неопходност ќе ја сфатите откако ќе почнете да го поставувате шаторот, а потоа и во случај на лошо време, дожд итн.
 

√ Сет за горилник и трпезарија на отворено

Без разлика дали одите еден или повеќе дена, сетот за готвење и горилникот ќе ви помогнат. Можеби ќе имате спакуван сендвич за вашето патување, но топол пијалок и храна ќе бидат убави, особено по  напорна прошетка. Ако приборот за јадење лесно се витка и не зазема многу простор, тогаш дефинитивно треба да се наоѓа во вашиот ранец. 

√ Опрема за палење пожар

Има ли нешто поубаво од логорски оган во природата? Можеби не сте пешачеле доволно за да продолжите, а оваа опрема ќе ви се најде. Секако, тука не мора да споменуваме колку треба да бидете внимателни кога станува збор за пожар во природа.
 

√ Прва помош

Како што споменавме на почетокот, природата е непредвидлива. Поради недостаток на претпазливост, лесно може да дојде до повреда. Затоа е навистина неопходно да се има комплет за прва помош, но и да се знаат основните правила за негово обезбедување. Вклучува додатоци за заздравување на рани, нешто за болка, но и пробиотик. Антисептиците се дадени.
 

√ Комплет за лична хигиена

Освен сапун, четка за заби и паста за заби, влажни марамчиња и гел за дезинфекција, не заборавајте на средствата за борба против упорните инсекти. Исто така, без разлика дали сте на планина или на море, во секое време од годината, заштитата од сонцето е неопходна. Изберете маст со висок заштитен фактор и редовно нанесувајте ја.


ДОПОЛНИТЕЛНА УДОБНОСТ

Кога ќе ги проверите сите работи од оваа листа, можете да размислите и за опремата што не ви е потребна, но може да донесе дополнителна удобност и забава. Ако одите со автомобил и имате простор, можете да понесете маса и столчиња на преклопување. Исто така, за лежење на трева е добро да имате ќебе направено токму за таа намена, кое од едната страна е водоотпорно и лесно се брише. Вистинските хедонисти би можеле да помислат на импровизирана лежалка што можете да ја врзете меѓу две дрвја, зошто да не? За вистинско освежување во текот на летото, но и за храната што имате намера да ја подготвите за тие неколку дена во природа, идеално е да имате пренослив фрижидер. Термосот е тука за да ја одржува оптималната температура на вашиот пијалок. Денес има толку многу работи за човек да се доближи до природата и да научи да ужива во неа. Затоа, поминете ја оваа листа уште еднаш, подгответе се и тргнете на патување кое ќе ви донесе само позитивни искуства.


Sport Vision тим

Слични статии

28.
Nov.
Outdoor
Природата се движи, инспирира, прави да се чувствувате подобро - па зошто да не го земете ранецот и да тргнете во друга outdoor авантура?
31.
Oct.
Outdoor
Секоја hiking авантура е патување во непознатото – непредвидлива, предизвикувачка и, пред сè, забавна активност која ги инспирира вистинската љу...
19.
Oct.
Outdoor
Во ова упатство за избор на правилни обувки за спортови на отворено, ги споредуваме предностите на два вида обувки за такви прилики.
20.
Dec.
Outdoor
Нескротливата природа и удобноста изгледаат целосно некомпатибилни, сепак, Kander го овозможи тоа.