за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ВОДИЧ ЗА ПОЧЕТНИЦИ: ШТО И КАКО ДА СПАКУВАТЕ ВО РАНЦОТ ЗА АКТИВНОСТИ НА ОДВОРЕН
Outdoor
19.12.2022.
Outdoor

ВОДИЧ ЗА ПОЧЕТНИЦИ: ШТО И КАКО ДА СПАКУВАТЕ ВО РАНЦОТ ЗА АКТИВНОСТИ НА ОДВОРЕН

19.12.2022.

Кога ќе одлучите да излезете од вашата комфорна зона и да ја запознаете природата во нејзиниот полн сјај, се појавуваат практични прашања. Еден од нив е – Што да спакувате во ранец на отворено? Покрај тоа, важно е не само што да се спакува, туку и како. На неискусните планинари овој дел од работата ќе им биде прилично едноставен, па на почетокот може да направат грешки што може да ја комплицираат нивната авантура. Затоа подолу ќе ви објасниме што треба да спакувате и по кој редослед, за да имате се што ви треба при рака, но без непотребен товар.

 

ЗА ПОЧЕТОК, ОДБЕРЕТЕ ГО ВИСТИНСКИОТ РАНЕЦ

Изберете Outdoor ранец во зависност од тоа дали одите на полудневна прошетка, еднодневно пешачење или повеќедневно пешачење. Покрај квалитетот, важна е големината на ранецот и неговиот капацитет. Ако е пократок пат, на пр. за полудневна прошетка ќе ви биде доволен ранец со капацитет од 15-20 литри. За целодневна прошетка идеален е ранец со капацитет до 35 литри, додека за повеќедневно планинарење потребен е поголем ранец, со капацитет помеѓу 35 и 60 литри.

 

ПАКУВАЈТЕ СПОРЕД ТЕЖИНАТА И ФРЕКВЕНЦИЈАТА НА УПОТРЕБА

Безгрижното пакување на ранецот може да го направи непријатно и да ја отфрли вашата рамнотежа, а вие дефинитивно не го сакате тоа. Правилото е да се спакува ранецот според тежината на предметите и фреквенцијата на нивната употреба. Така, она што планирате да го извадите од вашиот ранец често треба да биде на врвот. Исто така, одозгора треба да се ставаат полесни предмети, додека потешките предмети е добро да бидат во средината, покрај грбот, бидејќи тежината се пренесува на колковите, што создава добра рамнотежа. Треба да се внимава тежината на самиот ранец да не надминува 1/4 до 1/3 од вашата телесна тежина.

 

СЕГА НАПРАВЕТЕ ЈА ВАШАТА ЛИСТА ЗА ПАКУВАЊЕ

Во зависност од тоа дали планирате да ја поминете ноќта на отворено или само да одите на дневно пешачење, следните ставки треба да бидат на вашата листа:

Шатор, вреќа за спиење и перниче за спиење - ако планирате да спиете под отворено небо, ова се неопходни предмети кои треба да се наоѓаат на дното на ранецот, бидејќи дефинитивно нема да ви бидат потребни пред да стигнете до целта. Можете исто така да ја носите подлогата закачена на ранец, во тој случај мора да е спакувана и да се постави хоризонтално.

Залихи за храна и вода - овие предмети се спакувани во средината на ранецот. Секогаш е добро да имате резерви на храна и вода, дури и ако тоа е само за еден ден. Доколку планирате да преноќите, не заборавајте прибор за готвење. Секогаш е погодно да ставите шише со вода или термос во еден од страничните џебови. Важно е секогаш да е при рака!

Дополнителна облека - дури и ако одите на прошетка од само неколку часа, дополнителната облека не е на одмет. Дополнителен слој облека ако залади, резервни пар чорапи ако се навлажни, екстра активна облека, како и капут за дожд во случај на дожд. Овој тип на облека обично е тенок и лесен, па зазема малку простор. Овој дел е спакуван во близина на врвот.

Додатоци за лична хигиена - доколку преноќите ќе ви требаат неколку ситни предмети како четка за заби, паста за заби, сапун и гел за дезинфекција. Мала крпа, тоалетна хартија и влажни марамчиња исто така. Овде можете да спакувате и крем со висок заштитен фактор.

Прва помош – во овој пакет е добро да најдете се што ви треба во случај на несреќа. Ханзапласт со различни големини, завој, средство за дезинфекција, антибиотска крема, антиалергиски лек, пинцета, ножици, лекови против болки, крема за убод од инсекти, како и некое средство за одбивање.

На врвот, покрај личната хигиена и прва помош, можете да спакувате и капа или капа, ракавици, очила за сонце. Во т.н „Капакот“ на ранецот се претпочита за пакување телефон, клучеви, пари, документи и други ситници.

 

СЕКОГАШ КОРИСТЕТЕ ДОПОЛНИТЕЛЕН ПРОСТОР ЗА ПАКУВАЊЕ

Планинарските ранци се познати по бројните надворешни џебови, прегради, а наш совет е максимално да ги користите. Страничните џебови, обично мрежести, се идеални за шишиња со вода. Во џебовите можете да спакувате и енергетски производи, јаткасти плодови и други видови грицки, кои брзо и лесно ќе ви ја донесат потребната енергија. Компас, GPS, фенерче, планинарски нож, кибрит или запалка се исто така мали нешта што е важно да ги имате при рака, па можете да ги спакувате и во вашите џебови. Пешачки стапови, планинарски јажиња и секира може да се спакуваат со помош на петелки на самиот ранец. Последни на листата, но не и најмалку важно се кесите за отпадоци. Секогаш имајте ги со вас за да го фрлите отпадот и однесете го до најблискиот контејнер.

 

НЕ ТРГНУВАЈТЕ НА ПАТОТ БЕЗ ПРЕТХОДНО ПОДГОТВЕНИ АПЛИКАЦИИ

Бидејќи денешните модерни технологии ја заменија старата добра хартиена мапа, користете ги максимално. Покрај апликацијата Google Maps, која дава можност да преземете мапа и да ја користите дури и кога немате пристап до Интернет, има и бројни други кои ќе ви ја олеснат и збогатат секоја рута. Еден од нашите омилени е апликацијата AllTrails. Исто така, апликацијата Gaia GPS е одлична. Сепак, се подразбира дека ќе се подготвите пред патувањето, па овие апликации ќе ви бидат само дополнителна помош.

Изборот на добар outdoor ранец е од големо значење и важно е да го прилагодите на себе, својата конституција и потреби. Во нашите продавници и на online shop ќе најдете голем избор на ранци од брендови специјализирани за спортски активности на отворено.

 

Тимот на Sport Vision

Слични статии

28.
Nov.
Outdoor
Природата се движи, инспирира, прави да се чувствувате подобро - па зошто да не го земете ранецот и да тргнете во друга outdoor авантура?
31.
Oct.
Outdoor
Секоја hiking авантура е патување во непознатото – непредвидлива, предизвикувачка и, пред сè, забавна активност која ги инспирира вистинската љу...
19.
Oct.
Outdoor
Во ова упатство за избор на правилни обувки за спортови на отворено, ги споредуваме предностите на два вида обувки за такви прилики.
25.
Jul.
Outdoor
За сите оние кои ја сакаат удобноста на хотелското сместување, ова ќе биде огромно отстапување од зоната на удобност.
20.
Dec.
Outdoor
Нескротливата природа и удобноста изгледаат целосно некомпатибилни, сепак, Kander го овозможи тоа.