Пребарај ја страната
БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

за сите нарачки чија вредност е поголема од 2490 ден.

Контактирајте не на : 02/3055-222
ИСПОРАКА ВО РОК ОД 5 РАБОТНИ ДЕНА

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ

- во готово или со електронска платежна картичка.

Занимливости
24.04.2020.

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ГЛЕДАЈТЕ: ДОКУМЕНТАРНА СЕРИЈА „ПОСЛЕДНИОТ ТАНЦ“

Документарците на Нетфликс се одлични за сите љубители на спортот, што е веќе докажано неколку пати претходно. Во тие спортски документарци, посветени на луѓето и тимови кои оставиле белег во различни дисциплини, може да се пронајдат важни животни пораки и мотивација без разлика на околностите.Тие пораки се за поразот да биде сфатен  како лекција, а не како неуспех и никогаш да не се откажуваме. Без разлика дали ја сакате кошарката и редовно ја следите, не треба да ја пропуштите приказната за најголемиот кошаркар на сите времиња во тимот на Chicago Bulls кој освои дури пет НБА титули! Серијата премиерно е претставена на Нетфликс во недела, на 19. Април, и е наша денешна препорака.

Photo credit: instagram.com/jasonmhehir

Зошто ,,Последниот танц’’ е документарец кој мора задолжително да го погледнете? Бидејќи овој ‘’режисерски бисер’’нa Jason Herir е единствениот спортски документарец, каков што немате видено. Срцето на приказната е НБА сезоната 1997-1998, раскажана од перспективата на легендарните Bulls. Во првите две епизоди, од вкупно 10 коишто ќе бидат емитувани до средина на месецот Мај, добивме шанса да ја видиме неоткриената страна на славниот тим, како и на Michael Jordan.

Последниот танц е вистинско богатство за сите кошаркари, меѓутоа и за фановите на Michael Jordan кој од страна на еден обожавател беше опишан како ‘’поезија во движење’’. Содржи дури 500 саати материјал кој успешно е сочуван на страна од очите на јавноста повеќе од 20 години. Во 1997. познатиот М.Џ. и дозволи на камерманската екипа да го следи целиот негов тим за време на целата сезона , меѓутоа под еден услов – материјалот да се користи само кога ќе биде дозволено. Таа дозвола пристина дури 20 години подоцна, 2016. Приказната за успехот на Chicago Bulls, спортот кој ги одбележа нивните животи и клубот со кој се стекнаа со слава,недоволно искажано со аплаузот на навивачите, приказната за Michael Jordan, Scotie Pippen, Phil Jackson и останатите големи имиња кои ја одбележаа неверојатната историја на тимот.

Photo credit: John Ruthroff/Agence France-Presse — Getty Images

Страст која може да се почувствува во секоја секунда, огромната енергија на луѓето кои играле кошарка за уште поголем поттик , преставена е во вистинскиот момент на светот.

Последниот танц е серија која можеби не е фокусирана исклучиво на спортот, меѓутоа е со сигурност потсетник за неговата моќност. Трагите на она што спортот го прави магичен присутни се во секој момент во документарецот. Неоткриени детали и приказни, снимки на одлучувачки поени, често постигнати во последните секунди, расправии на теренот и надвор од него – сето тоа може да се види во серијата за легендарните Bulls.

Последниот танц не е само кошарката и Jordan како негов најистакнат поединец! Последниот танц е приказна за убавината на играта, детскиот дух, љубовта која трае од детство, посветеноста, храброста и легендите. Вистинската за најдобрите!

Не ја пропуштајте оваа шанса да ја гледате.

Извор на фотографиите од насловната страница: NUCCIO DINUZZO/CHICAGO TRIBUNE/TNS

Тимот на Sport Vision

Остави коментар

Trenutno nema komentara

Слични статии

04.
Mar.
2021.
Новости
Денот на жената се приближува и по тој повод ви предлагаме оригинални подароци за 8-ми Март кои можете да ги најдете во нашата понуда.
02.
Mar.
2021.
Тренинг
Горниот дел од телото - рацете, рамената и грбот се проблематични кај повеќето луѓе, дури и кај оние кои редовно тренираат. Овие вежби најчесто ги занемарува...
11.
Feb.
2021.
Трендови
Време е да ви ги претставиме сите трендови кои ќе ја одбележат пролетната сезона оваа година.
04.
Feb.
2021.
Фудбал
Приказната за легендарните копачки adidas PREDATOR доби продолжение кое сите со нетрпение го очекуваа. Моделот PREDATOR FREAK пристигна во нашите продавници,...
02.
Feb.
2021.
Занимливости
Деновите кои ги поминувате дома, освен за тренинг, можете да ги искористите и за уживање со документарци кои го носат епитетот за најдобри на сите времиња. О...
26.
Jan.
2021.
Тренинг
Ако стомакот е ваша проблематична зона, не само кога зборуваме за слабеење и вишок маснотии, туку и за дефинирање на стомакот, треба да знаете дека не сте са...
14.
Jan.
2021.
Тренинг
И покрај тоа што празниците сè уште не се завршени, време е да почнеме да вежбаме со цел да ги согориме сите вишок калории. Ви претставуваме 30-минуте...
11.
Jan.
2021.
Новости
Дали ги донесовте вашите новогодишни резолуции за 2021 година? По годината која постави многу предизвици, ве покануваме да продолжите да се грижите за себе и...
04.
Jan.
2021.
Трендови
Започнува потрагата по подароци и ви предлагаме да подарите за време на овие празници некои од нашите избрани комбинации на љубителите на спортскиот стил.
18.
Dec.
2020.
Тренинг
Plank е една од најдобрите вежби за целото тело. Погледнете кои динамични вежби можете да ги направите дома.
string(0) ""
string(0) ""