за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
5 ЛЕТНИ АКТИВНОСТИ КОИ НЕ ВКЛУЧУВААТ ТРЧАЊЕ
Новости
20.07.2021.
Новости

5 ЛЕТНИ АКТИВНОСТИ КОИ НЕ ВКЛУЧУВААТ ТРЧАЊЕ

20.07.2021.

Претходно презентиравме 6 причини зошто сакаме да трчаме, но ќе се согласиме дека постои друга група на луѓе кои навистина не сакаат да трчаат.

Ако и вие спаѓате во оваа група и барате активност за летните денови - ви нудиме дури 5 предлози за активности што се исклучително ефикасни и интересни и што е најважно за оние кои не сакаат да трчаат - не вклучуваат трчање.

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - КАРДИО ТРЕНИНГ ВО КОЈ ЌЕ УЖИВАТЕ

Ако трчањето не ви одговара на зглобовите или ве оптеретува премногу - велосипедизмот може да биде соодветна алтернатива. Покрај тоа што е многу ефикасна форма на кардио тренинг, возењето велосипед е исто така многу практично и не бара посебна подготовка.

Заменете го вашиот автомобил со велосипед овој викенд и запознајте ја вашата околина од нова перспектива.

ВОЗЕЊЕ РОЛЕРИ – ЕФЕКТИВЕН ТРЕНИНГ И ЗАГАРАНТИРАНА ЗАБАВА

Пристигнувањето на летото особено ги воодушевува љубителите на ролери. Со децении возењето ролери е една од омилените форми на рекреација за луѓе од различни возрасти и покрај тоа што е забавно, има исклучително позитивно влијание и на зајакнување на мускулите на нозете и задникот. Дури и ако сте малку постари и не сте ја совладале оваа вештина, не дозволувајте тоа да ве обесхрабри. Ослободете се од стравот, одберете го вистинскиот пар ролери за себе и уживајте во вашата нова активност.

ПЛАНИНАРЕЊЕ - РЕЛАКСАЦИЈА НА УМОТ И ТЕЛОТО

Шетајте по патеките и откријте ја лековитата моќ на природата. Истражувањата покажаа дека останувањето во природа само 30 минути го намалува нивото на кортизол, хормон на стрес, за дури 21%.

Изберете кои височини ќе ги освојувате ова лето, уживајте во придобивките од планината и не заборавајте на квалитетна опрема за планинарење.

ОДБОЈКА - НА ПЕСОК ИЛИ НА ТЕРЕН

Соберете го тимот, земете ја топката и упатете се на најблиската плажа или терен. Уживајте додека го движите вашето тело и го будите тимскиот дух. Доколку организирате натпревар покрај вода, сѐ што ви треба е костим за капење, топка и желба за фер-игра и добра забава.

ПЛИВАЊЕ - НЕИЗБЕЖЕН ТРЕНИНГ ВО ТЕКОТ НА ЛЕТОТО

Спасот од летните горештини многумина од нас го бараат на блиските плажи. Непотребно е да се каже, постојат многу познати позитивни ефекти од пливањето кои се поврзани со зајакнување на голем број мускулни групи, кондиција и издржливост. Покрај тоа, длабокото дишење за време на пливањето нè ослободува од вознемиреност, го намалува нивото на стрес и со тоа ефикасно влијае на релаксирачкиот ефект.

Без разлика дали ќе изберете да пливате во базен, езеро или море - во нашата понуда можете да најдете разновидна опрема за пливање за сите возрасти.

Секако, внимавајте на соодветна исхрана во текот на летото и доволен внес на течности. Силно препорачуваме да избегнувате директно изложување на сонце за време на високите температури. Откријте ја вашата формула за тоа како да бидете сѐ поздрави секој нов ден.

Тимот на Sport Vision