за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ЗОШТО ИСКУСНИТЕ ТРЧАЧИ ОБОЖАВААТ TRAIL ТРЧАЊЕ + СОВЕТИ ЗА ПОЧЕТНИЦИ
Трчање
25.03.2021.
Трчање

ЗОШТО ИСКУСНИТЕ ТРЧАЧИ ОБОЖАВААТ TRAIL ТРЧАЊЕ + СОВЕТИ ЗА ПОЧЕТНИЦИ

25.03.2021.

Тротоари. Пешаци. Семафори ... Been there, done that! Време е да се тргнеме од патот (буквално) и да ја искусиме убавината на trail трчањето (трчање по патека).

Кој може да биде trail трчач? Секој од нас! А кој најмногу ќе ужива во патеката? Љубители на природата, вистинските авантуристи кои немаат проблем да станат рано наутро и да го разбудат своето тело.

Причината поради која trail трчањето стана толку популарно, особено за време на пандемијата, е тоа што оваа дисциплина ве мотивира да се оддалечите од гужвите и градскиот метеж, да се изолирате и да уживате во чистиот воздух и контактот со природата. Покрај тоа, trail е одлична дисциплина за сите трчачи кои сакаат да ги подобрат своите перформанси.

Трчањето по патека (trail) е многу напорно и бара добра, дури одлична физичка подготвеност. Површината на патеката е нерамна и често лизгава, со многу нерамнини, што го прави трчањето понапорно, но и позабавно. Сè што ви треба е соодветна опрема за trail трчање и авантуристички дух.

Ако оваа приказна ве мотивираше да пробате trail running, еве уште неколку совети кои сигурно ќе ви бидат корисни.

БИДЕТЕ СИГУРНИ И САМОУВЕРЕНИ ДОДЕКА ГИ ИСТРАЖУБАТЕ TRAIL ТЕРЕНИТЕ

Како да се постигне ова? Соодветни патики за trail. Многу е важно моделот кој ќе го изберете да биде соодветен за површината на која трчате, но исто така и да не претставува пречка, односно да не е неудобен или погрешна величина. Ако трчате по терен со камења, изберете патики кои имаат мек, но малку поголем ѓон во споредба со стандардните модели за трчање, како што е случајот со патиките HOKA.

Доколку трчате по угорници, adidas патиките за trail ќе ви обезбедат сигурност и удобност, а доколку изберете патека за трчање во локалната шума, Nike патиките за trail се најдобриот избор за вас.

Испробајте неколку различни модели пред да започнете со оваа авантура, но бидете сигурни дека секој од нив ќе ви обезбеди сигурност, стабилност и совршена поддршка на секој чекор.

ОПРЕМЕТЕ СЕ СООДВЕТНО ЗА TRAIL АВАНТУРА

Кога трчате во природа, мора да бидете соодветно подготвени. Затоа, лесната и водоотпорна гардероба која овозможува проток на воздух е многу важно да ја имате на вас додека трчате. Добро познати брендови, како што се Nike и adidas, сѐ повеќе внимаваат на колекциите направени од рециклирани и биоразградливи материјали, па ќе имате шанса да придонесете за зачувување на животната средина и да го направите трчањето на патеката што е можно поедноставно и поубаво.

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ И НА ДЕТАЛИТЕ

Пред сѐ, бидете сигурни дека патиките за trail ви се соодветна величина за да се чувствувате удобно. Бидете сигурни дека вашата гардероба има доволно џебови и прегради за да можете да ги чувате потребните ситници, како што се телефон, шише со вода или друго. И, не заборавајте - уживајте во секој момент на патеката.

Се надеваме дека овој текст ве мотивираше овој викенд да се впуштите во авантура наречена trail трчање. Ако ви треба опрема која што ќе ви ја пружи најдобрата поддршка, најдете ја во нашите продавници или нарачајте online.

Тимот на Sport Vision