за сите нарачки чија вредност е поголема од 2990 ден.

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

- во готово или со електронска платежна картичка.

Пребарај ја страната
ADIDAS ПРЕТСТАВУВА ДО СЕГА НЕВИДЕНА ТЕХНОЛОГИЈА ПРЕКУ МОДЕЛОТ SOLARBOOST
Трчање
22.06.2018.
Трчање

ADIDAS ПРЕТСТАВУВА ДО СЕГА НЕВИДЕНА ТЕХНОЛОГИЈА ПРЕКУ МОДЕЛОТ SOLARBOOST

22.06.2018.

adidas Running лансираше нова линија патики SOLARBOOST, инспирирана од NASA инжињеринг и дизајнирана во склад со најновите технологии. Станува збор за модел со исклучителни перформанси, а се одликува со посебна TFP (Tailored Fiber Placement) иновација која се однесува на внимателно скроени влакна, милиметарска прецизност во изработката на секој елемент на патиките, и совршено спојување на деловите од силуетата.

Изработката на SOLARBOOST моделот се заснова на ARAMIS технологијата, која ја анализира кожата на поединецот, коските и мускулите како би дизјанирала што поудобна патика. Во исто време, овозможува прецизно да се одреди како се движи стапалото на спортистот додека трча и создава совршена патика.

Благодарејќи на засилениот средишен дел на ѓонот создадена е максимална удобност и подршка на стапалото, така да тркачот може самоуверено да се движи при било која подлога, без разлика на брзината и должината на трчањето.

Токму самодовербата е клучна инспирација за креирање на SOLARBOOST моделот, во склоп на кампањата “Run to Rise”. Имајќи го во предвид фактот дека љубителите на трчањето често трчаат како би стекнале доверба во себе, и да зајакнат во другите животни аспекти, силуетата е дизајнирана да гради самодоверба опремувајки ги со најмодерна технологија.

Правејки паралела со конструкцијата на вселенските бродови во кои секој дел има единствена дејност, секој елемент на SOLARBOOST моделот е создаден така да има посебна функција за максимален перформанс. Новиот модел е тежок само 295 грама, што ја прави 15 грама полесна од претходната Energy Boost патика, додека истовремено овозможува врвна сигурност и амортизација.

 “Почувствувавме дека е време да ги предизвикаме постоечките перформанси на машки и женски патики за трчање. За да креираме лесна и удобна силуета за секој тркач, пронајдовме инспирација во автомобилската и вселенската индустрија. Дојдовме до TFP технологијата, која ни овозможи да ги поврзаме материјалите на патиката попрецизно од било кога. Тоа успеавме да го искомбинираме со Energy rail и оптимизираната BOOST технологија за што поголема ефикасност. Успеавме да ја произведеме технички најдобрата патика за трчање која досега е направена во нашиот сектор”, рече Kris Ekman, Сениор Продукт Менаџер за adidas Running.

Тестирањето од страна на adidas Runners заедницата во клучните градови ширум светот, во широк опсег на температурни разлики и услови, докажа дека лесниот, издржлив модел ги содржи најсвежите иновации на adidas.

Новите adidas SOLARBOOST  машките и женски патики за трчање се достапни во Sport Vision Тетово – Палма Мол и online.

Слични статии

18.
Apr.
Трчање
На радост на сите љубители на трчањето, оваа пролет на пазарот на Македонија пристигнаа нови, стилизирани патики со уникатна и револуционерна BOOST технологи...