për të gjitha porositë vlera e të cilave është më e madhe se 2990 den.

- për të gjitha porositë me para në dorë ose me kartë pagese elektronike

- me para në dorë ose me kartë pagese elektronike.

PËR NJË JETË MË TË SHËNDETSHME DHE MË TË LUMTUR
PËR NJË JETË MË TË SHËNDETSHME DHE MË TË LUMTUR
Në fokus
21.12.2022.
Në fokus

PËR NJË JETË MË TË SHËNDETSHME DHE MË TË LUMTUR

21.12.2022.

Arsyet për të nisur aventurën e quajtur “hiking” janë të pafundme. Qoftë thjesht shëtitje të lehta, ngjitje sfiduese apo ngjitje shkëmbinjsh, janë mënyra fantastike për të përmirësuar gjendjen fizike dhe për t'u kujdesur për shëndetin tuaj mendor. Ju mund të zgjidhni rrugën, ritmin dhe kohëzgjatjen sipas nivelit të fitnesit dhe qëllimeve tuaja për të ndërtuar gradualisht një themel të fortë të forcës dhe qëndrueshmërisë. Sot, një sistem i fortë imunitar është më i rëndësishëm se kurrë, dhe ecja mund të rrisë aftësinë natyrale të trupit tuaj për të luftuar sëmundjet.
 

Pavarësisht nëse jeni një alpinist fillestar, një alpinist me përvojë, një adhurues  i natyrës që në moshë të re ose një person që iu drejtua natyrës vetëm kur e detyroi një përditshmëri e ngarkuar dhe kaotike, përfitimet e shijimit të natyrës dhe avantazheve të saj janë të pamatshme. Ju mund ta ndjeni atë me frymën e parë të ajrit të mprehtë malor dhe pas shëtitjes së parë do t'ju hapet një botë krejt e re. Kalimi i kohës jashtë do të zgjojë një ndjenjë që do t'ju bëjë të pyesni veten se çfarë keni pritur! Por mos u shqetësoni, Hiking është një aktivitet për njerëzit e të gjitha moshave, kështu që mos u habisni kur shihni të moshuarit vitalë dhe të gëzuar në rrugë duke shijuar kilometrat dhe ngjitjet e shumta. Përfitimet e ecjes në këmbë janë të shumta, dhe ne do të rendisim vetëm disa më poshtë.


PËRMIRËSIMI I SHËNDETIT KARDIOVASKULAR

Sëmundjet moderne të jetesës që vijnë nga mungesa e aktivitetit fizik, stresi dhe ushqimi i pabalancuar përfshijnë obezitetin, hipertensionin, sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin. Përmirësimi i shëndetit kardiovaskular jo vetëm që do të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të këtyre sëmundjeve, por gjithashtu do t'ju bëjë të ndiheni dhe të dukeni më të rinj. Edhe ecja e lehtë mund të rrisë rrahjet e zemrës tuaj në një nivel mesatar, gjë që ndihmon në përmirësimin e aftësisë aerobike dhe qëndrueshmërisë. Me kalimin e kohës, trupi juaj përshtatet me nivelet e reja të fitnesit, në mënyrë që të mund të ecni më gjatë, më shpejt dhe më fort pa u ndier i lodhur ose pa frymë.
 

RRITJA E DENSITETIT KOCKOR

Dendësia e kockave dhe toni i muskujve bien pas moshës 30 vjeçare. Një nga mënyrat më të mira për të ngadalësuar këtë proces është ushtrimi. Osteoporoza është sëmundja e sotme që prek të dyja gjinitë dhe përveç një diete të shëndetshme të mbushur me kalcium, një rol të rëndësishëm në parandalim luan edhe aktiviteti fizik. Sa më shumë aktivitet aerobik dhe stërvitje forcash, aq më mirë për kockat tuaja. Megjithatë, që këto aktivitete të jenë efektive në rritjen e densitetit të kockave, ato duhet të kryhen në një nivel mesatar deri në të lartë. Sigurisht, ecja në një shteg të pjerrët është më shpërblyese sesa një shëtitje e lirë nëpër një luginë.


HUMBJE PESHE

Ecja me një ritëm të moderuar është një mënyrë e shkëlqyer dhe e natyrshme për të humbur peshë gradualisht. Djegia e kalorive varet nga faktorë të tillë si intensiteti, ritmi, niveli i fitnesit, mosha dhe pesha trupore. Nëse synimi juaj është humbja e peshës, zgjidhni rrugë më të vështira ngjitjeje për të djegur më shumë kalori. Natyra ju motivon, plotëson, zgjon pasionin dhe humbja e peshës zë vendin e dytë edhe pse trupi juaj po riformohet dhe jeni plotësisht të kënaqur me rezultatet.

 

PËRMIRËSIMI I BILANCIT

Ndërsa ecni në shtegun, me këpucët për hiking të duhura për ecje, këmbët dhe muskujt e trupit tuaj janë të angazhuar vazhdimisht për të siguruar stabilitet dhe ekuilibër në terrene të pabarabarta. Këta muskuj forcohen me kalimin e kohës, ekuilibri përmirësohet. Përveç kësaj, ecja në këmbë ndihmon në rritjen e proprioceptimit – ndërgjegjësimin e mendjes për pozicionin dhe lëvizjen e trupit në lidhje me mjedisin. Ndërsa plakemi, është vërtet e rëndësishme të punojmë në ekuilibër.

FORCIMI I MUSKUJVE

Përveç muskujve të këmbëve, Hiking forcon edhe muskujt e tjerë të trupit, duke përfshirë krahët dhe shpinën. Në fakt mund të themi se gjatë këtyre lloj shëtitjeve angazhohen të gjitha grupet e muskujve. Ecja përpjetë angazhon muskujt e kraharorit, kuadricepsin dhe kërdhokullën, ndërsa ecja përpjetë përfshin ijet, kyçet dhe bërthamën. Muskujt e krahut dhe të shpinës mund të forcohen duke përdorur shtylla ecjeje ose duke veshur një çantë shpine për ecje, kështu që është mirë të zgjidhni pajisje cilësore për ecje.

 

REDUKTIMI I STRESIT

Stresi dhe sëmundjet mendore si ankthi dhe depresioni janë bërë për fat të keq një pjesë e jetës së përditshme për shumë njerëz. Kalimi i kohës në natyrë mund të na ndihmojë të rikthehemi në momentin e tanishëm dhe të zgjojmë një ndjenjë qetësie shumë të dëshiruar. Kombinimi i aktivitetit fizik dhe shijimit të natyrës, me ajër të pastër dhe një ambient pozitiv mund t'ju sjellë në një gjendje ekuilibri dhe qetësie. Ndoshta ecja në këmbë nuk do t'i zgjidhë problemet tuaja, por mund t'ju forcojë dhe t'ju përgatitë të përballeni më lehtë me sfidat e përditshme.

 

 

SOCIALIZIMI

Ecja është një mënyrë e shkëlqyer për të pasuruar jetën tuaj shoqërore. Nëse dëshironi të shkoni vetëm në këtë lloj aktiviteti, do të gjeni shpejt miq dhe njerëz me mendje të njëjtë me të cilët çdo kilometër në shteg do të jetë i lehtë. Do të qeshni shumë, do të mësoni shumë dhe do të kuptoni se puna në grup është çelësi për të kapërcyer edhe pengesat më të vështira.

Mendoni se çfarë ju motivon. Humbje peshe, reduktim stresi, shëndet fizik, shoqërim, dashuri për natyrën apo një kombinim i të gjithave si më sipër? Duke pasur parasysh qëllimin që keni vendosur, zgjidhni llojin e ecjes dhe ritmin. Ajo që mund të premtojmë është se përveç qëllimit tuaj të dëshiruar, ju do të merrni shumë më tepër.


Natyra ka kaq shumë për të na ofruar dhe na takon ne ta përqafojmë me gjithë zemër. Do të gjeni një aleat të shkëlqyeshëm në produkte dhe gamën e larmishme të këpucëve, veshjeve dhe pajisjeve të jashtme në dyqanet Sport Vision ose në dyqanet tona online. Gati për një sfidë?


Ekipi i Sport Vision