Adidas ја претставува новата колекција за фитнес дизајнирана да ги поддржи жените за време на спортските активности, без разлика дали избираат јога или тренинг со висок интензитет. Statement Collection е инспирирана од добро познати и успешни жени, меѓу кои Dua Lipa, Karlie Kloss, Stella McCartney, Shay Mitchell, Hannah Bronfman, Garbiñe Muguruza и нуди извонредни можности за жените кои имаат различен пристапи за тренингот.

Колекцијата содржи неколку парчиња на облека, но исто така и дополнителна опрема. Колекцијата се карактеризира со цветни и геометриски мотиви, динамичен дизајн и посебен материјал кој за време на вежбањето се лади и го спречува прекумерното потење.

Бидејќи жените кои се занимаваат со различни спортови бараат посебна гардероба за вежбање, Statement Collection обезбедува се што е потребно за удобност и безбедност. Таа е заснована на три спортски типови наречени All Me, Don’t Rest и Stronger For It. Секој е дизајниран совршено да се вклопи во различните форми на телото, како и да ги задоволи барањата на секој тренинг, од оние поумерените до многу интензивните.

ALL ME TOP обезбедува совршена поддршка, комплетна удобност и слобода на движење. DON’T REST TOP  се одликува со класична спортска силуета како и сигурност без разлика на на видот на движење. STRONGER FOR IT TOP е совршено прилагодена за интензивно и напорно тренирање.

Statement Collection доаѓа во шарени бои и впечатливи принтови, кои во комбинација ја даваат најсовремената опрема за фитнес, смела и моќна, исто како што жените ја носат од моментот кога излегуваат на улица до најсложените тренинзи.

Колекцијата е достапна во продавниците на Sport Vision како и на Online shop.