Пребарај ја страната
БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

за сите нарачки чија вредност е поголема од 2490 ден.

Контактирајте не на : 02/3055-222
ИСПОРАКА ВО РОК ОД 5 РАБОТНИ ДЕНА

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ

- во готово или со електронска платежна картичка.

Трчање
28.10.2020.

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ КОГА КУПУВАТЕ ПАТИКИ ЗА ТРЧАЊЕ

Да се ​​најде вистинскиот пар патики за трчање не е лесно. Понудата на познати брендови е разновидна, перформансите варираат од модел до модел, а покрај тоа, има уште неколку важни карактеристики на кои треба да обрнете внимание. Сепак, со соодветен совет, ова пребарување може да биде многу едноставно.

Иако овој текст е наменет првенствено за почетници во трчање, треба да го прочитаат и оние кои веќе пробале да трчаат, со цел да се потсетат на сите детали што треба да ги имаат предвид пред да тргнат во потрага по совршени патики за трчање.

Колку време треба да трае купувањето на патики за трчање?

Вие не можете само да ги пробате патиките за трчање и да излезете од продавницата. Планирајте да поминете најмалку половина час до 45 минути во неа. Не брзајте при изборот на патики. Ако купувате за прв пат, пробајте неколку различни модели, бидејќи патиките од познати брендови се разликуваат во дизајнот. Направете неколку чекори во продавницата, неколку скокови, видете како патиките „се однесуваат“ на ногата и само тогаш донесете конечна одлука.

На што е потребно да размислувате кога ги бирате патиките за трчање?

Со себе задолжително носите чорапи за трчање, кои ќе ги носите или веќе ги носите на тренинг. Ако носите погрешни чорапи, премногу тенки или премногу дебели, може да добиете погрешен впечаток за патиките, што создава проблеми подоцна, кога веќе ќе ги купите.

Ако носите анатомски (ортопедски) влошки, не заборавајте да ги понесете, бидејќи од тоа зависи и изборот на патики за трчање.

Треба да се чувствувате пријатно во патиките за трчање. Патиката треба да биде добра, односно стапалото треба добро да се вклопи во него, но сепак треба да има доволно простор за „дишење“. Многу е важно петата да биде фиксирана.

Исто така важно e патиките што ги носите да бидат со соодветна должина. Подобро е да купите патики што се половина број поголеми или дури еден број, отколку помали. Со други зборови, патиките за трчање не треба да бидат „таман“, бидејќи при трчањето, ногата се шири, така што треба да имате повеќе простор напред.

Ако купувате патики за прв пат, пробајте модели од различни брендови. Ова не значи дека еден бренд е полош од друг, туку вашите стапала можеби одговараат на други модели, кои се поразлични од моделите кои ги избрале вашите пријатели. И запомнете, ако патиките не ви се пријатни при одење, сигурно нема да ви бидат пријатни додека трчате.

Полесните патики ќе ви дадат поголема брзина при трчањето, додека истовремено апсорпцијата на ударот врз земјата е помала. Исто така, патиките за тренинг треба да бидат потешки од оние кои ги носите за време на трката/натпреварот, па ако резултатите не се клучни за вас, можете да се одлучите и за нив.

Горниот дел на патиката треба да биде изработен од неколку материјали. Мрежаст материјал од напред (mesh) кој овозможува вентилација на стапалата.

Ѓонот треба да биде малку заоблен одозгора и дебел на петата. Би било идеално да имате мешан состав (пена/гума), што придонесува за подобро амортизирање и апсорпција при удар. Предниот дел на ѓонот треба да биде флексибилен.

И уште една напомена. Ако не сте навикнати да избирате патики за трчање, консултирајте се со продавачот. Фактори како што се должината на трчањето, неделната километража, па дури и вашата телесна тежина и стилот на одење се од голема важност.

Патики за трчање можете да најдете во сите наши продавници како и на online shop. Во нашата понуда има многу привлечни модели од светски познатите брендови, а ваше е само да изберете модел кој совршено ви одговара и – правец кон патеката!

Тимот на Sport Vision

Остави коментар

Trenutno nema komentara

Слични статии

07.
Jun.
2021.
Трчање
Се ближат деновите со високи температури, но и трчање коe полесно ќе го издржите во оваа облека за трчање. Еве ги моделите на кои треба да обратите внимание....
06.
May.
2021.
Трчање
Трчањето за многумина не е омилена физичка активност, но сигурно е меѓу најздравите, а придобивките се многубројни и неспоредливи.
26.
Apr.
2021.
Трчање
New Balance FuelCell Rebel v2 патиките за трчање ќе ви помогнат да го поставите вашиот личен рекорд при трчањето. Погледнете ги нивните перформанси.
23.
Apr.
2021.
Трчање
adidas оваа сезона под мотото #TrustYourRun ја претстави новата колекција на патики за трчање SOLARBOOST 3 и SUPERNOVA +.
12.
Apr.
2021.
Трчање
Пристигнаа новите adidas SOLARBOOST 3 & SUPERNOVA+ патиките за трчање! Ние ги испробавме и сега ги споделуваме нашите впечатоци со вас.
25.
Mar.
2021.
Трчање
Кој може да трча trail? Одговорот е едноставен и јасен - секој! Ова е причината зошто оваа дисциплина стана толку популарна меѓу трчачите за време на пандеми...
13.
Oct.
2020.
Трчање
Иако есента пристигна – тоа не значи дека треба да се откажете од трчањето – без разлика дали трчате рекреативно или сте активен спортист.
04.
Aug.
2020.
Трчање
Добро е познато дека брендот Reebok е еден од најдобрите кога станува збор за дизајнот и перформансите на обувките и опрема за тренинг.
13.
Mar.
2020.
Трчање
Новото истражување на брендот adidas откри досега малку познати, но интересни податоци за тркачите ширум целиот свет. Откријте ги во овој текст.
12.
Dec.
2019.
Трчање
Новата Nike Shield колекција патики за трчање ќе ви го одземат вниманието од лошото време и ќе ви овозможат да се фокусирате на она што е најважно – за...