Пребарај ја страната
БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

за сите нарачки чија вредност е поголема од 2490 ден.

Контактирајте не на : 02/3055-222
ИСПОРАКА ВО РОК ОД 5 РАБОТНИ ДЕНА

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ

- во готово или со електронска платежна картичка.

Трчање
13.03.2020.

ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ADIDAS ЈА ОТКРИВА НОВАТА СУШТИНА НА УМЕТНОСТА НА ТРЧАЊЕТО

Суштината на уметноста на трчањето не е во тоа да бидеме најбрзи – покажа новото истраување на Adidas направено врз искуството на 6.000 тркачи од шест светски метрополи (Лос Анџелес, Њујорк, Лондон, Шангај, Токио и Париз). Студијата Why We Run покажала дека денешните тркачи се повеќе фокусирани на други бенефити, односно 87% од нив трчаат поради личен напредок.

Поради тоа тимот за трчање на adidas, во рамките на кампањата Faster Than_  во чиј фокус се личните приказни за развој и напредок, ги повика тркачите да дадат целосно нова смисла на значењето на зборот “брзо”, односно да го споделат мислењето дека “брзо е лично чувство”.

Истражувањето покажало дека динамиката на современиот живот е една од главните причини зашто луѓето решаваат да трчаат , па 60% од анкетираните сметаат дека редовното трчање допринесува за нивното психичко здравје, додека 47% од нив кажуваат дека трчањето им овозможува да се ослободат од стресот кој им го наметнува модерното секојдневие. 68% од испитаниците признава дека единствено додека трчаат не носат мобилен тлефин со себе.

Дури 34% од нив трчајќи запознале нов пријател, а 20% од нив го сретнале и својот партнер.

Водени од резултатите, луѓето од adidas ги повикаа овие тркачи да станат дел од кампањата Faster Than_  и да ги инспирираат другите така што ќе ги споделат своите приказни поврзани со личниот развој. Кампањата исто така, ги слави и тркачите како Martinus Evans, кој негативните коментари и смеењето на цена на неговото тело ги претвара во мотивација, или пак Noah Lyles моменталниот светски шампион во трчање на 200 метри во машка категорија.

Приказната на Chinae Alexander, покрупен фитнес модел, или Ellie Lacey, која преживеала трансплантација на црн дроб, а после тоа станала светски шампион во трчање, потоа приказната на Kathrine Switzer за надминување на предрасудите и животните препреки, исто така се дел од кампањата. Switzer е позната по тоа што била првата која учествувала на Бостонскиот маратон во 1967, кога машките тркачи на сила ја истуркале од стазата. Меѓутоа таа физички се изборила и ја завршила трката.

Благодарејќи на овие приказни, дизајнерите на adidas ги креираа овие нови модели на патики, но и опрема за трчање кој допринесува кон чуството за брзина кај самите тркачи. Нов, современ и лесен SL20 дизајн, со современ Lightstrike  среден дел на ѓонот за експлозивни движења и брзина, преку маиците и долните делови на тренерки, adidas ја креираа колекцијата за било кој тркач.

Дадете му ново значење на зборот брзо во новите Adidas SL20 патики за трчање. Моделот пронајдете го во нашите продавници или нарачајте ги онлајн.

Тимот на Sport Vision

Остави коментар

Trenutno nema komentara

Слични статии

04.
Mar.
2021.
Новости
Денот на жената се приближува и по тој повод ви предлагаме оригинални подароци за 8-ми Март кои можете да ги најдете во нашата понуда.
02.
Mar.
2021.
Тренинг
Горниот дел од телото - рацете, рамената и грбот се проблематични кај повеќето луѓе, дури и кај оние кои редовно тренираат. Овие вежби најчесто ги занемарува...
11.
Feb.
2021.
Трендови
Време е да ви ги претставиме сите трендови кои ќе ја одбележат пролетната сезона оваа година.
04.
Feb.
2021.
Фудбал
Приказната за легендарните копачки adidas PREDATOR доби продолжение кое сите со нетрпение го очекуваа. Моделот PREDATOR FREAK пристигна во нашите продавници,...
02.
Feb.
2021.
Занимливости
Деновите кои ги поминувате дома, освен за тренинг, можете да ги искористите и за уживање со документарци кои го носат епитетот за најдобри на сите времиња. О...
26.
Jan.
2021.
Тренинг
Ако стомакот е ваша проблематична зона, не само кога зборуваме за слабеење и вишок маснотии, туку и за дефинирање на стомакот, треба да знаете дека не сте са...
14.
Jan.
2021.
Тренинг
И покрај тоа што празниците сè уште не се завршени, време е да почнеме да вежбаме со цел да ги согориме сите вишок калории. Ви претставуваме 30-минуте...
11.
Jan.
2021.
Новости
Дали ги донесовте вашите новогодишни резолуции за 2021 година? По годината која постави многу предизвици, ве покануваме да продолжите да се грижите за себе и...
04.
Jan.
2021.
Трендови
Започнува потрагата по подароци и ви предлагаме да подарите за време на овие празници некои од нашите избрани комбинации на љубителите на спортскиот стил.
18.
Dec.
2020.
Тренинг
Plank е една од најдобрите вежби за целото тело. Погледнете кои динамични вежби можете да ги направите дома.
string(0) ""
string(0) ""