Пребарај ја страната
БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

за сите нарачки чија вредност е поголема од 2490 ден.

Контактирајте не на : 02/3055-222
ИСПОРАКА ВО РОК ОД 5 РАБОТНИ ДЕНА

- на сите нарачки во готово или со електронска платежна картичка

ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ

- во готово или со електронска платежна картичка.

Новости
16.07.2020.

NEW SUMMER VIBES: Ова се најновите трендови во фитнесот

Поимот за здрав живот е многу променет во последните неколку месеци. Оваа промена се случи поради актуелната ситуација во целиот свет, а пред се беше изразена кога повеќе време поминуваваме во својот дом. Нашите домови станаа мини теретани, сите се посветивме на здравата исхрана и редовниот тренинг со цел квалитетно да го поминуваме нашето време и да останеме во форма.

Сите ќе се согласиме дека тоа и не е така лошо. Луѓето пронајдоа многу иновативни начини за вежбање во нови околности и продолжија да ги практикуваат и сега кога ситуацијата се враќа во нормала. Нема сомнеж дека тренизните дома или во двор ќе останат едни од најголемите трендови ова лето. Во прилог, мал водич низ новите фитнес трендовите, со кои доста ќе се уморите, редовно ќе се смеете, и најважни, ќе бидете задоволни со самите себе.

Кратки, а интензивни тренинзи се новиот тренд во светот

Ако мислевте дека вашиот HIIT не може да биде поинтензивен, мора да ви кажеме дека сте се прелажале, бидејќи 2020 го донесе новиот тренд micro-HIIT.
Многу луѓе, секојдневниот натрупан распоред ги спречуваше да се посветат на интензивни тренизни, решија дека micro-HIIT е супер тренинг кој дава и многу подобри резултати. Тоа значи дека треба секоја слободна минута да се искористи за тренинг, без разлика дали е тоа пауза за кафе, ручек или некоја друга активност.

Micro-HIIT може да трае од две до три а најмногу 7 минути, додека супер резултати се постигнуваат поради тоа што овој тренинг претставува “здрав стрес” за организмот. Трошењето на калории и масти е многу побрзо а резултатите се одлични.

Динамичните тренинзи дома се must ова лето

Дали некогаш сте биле на динамичен тренинг во теретана каде безброј вежбачи возат собни велосипеди? На девојките веројатно во глава им се врти сцена од филмот “Дневникот на Бриџит Џонс”. Епа да, на тој тренинг мислиме.

Ова лето, велосипедите наместо во теретана ќе ги возиме дома, на тераса или во двор, со онлајн тренер преку телефон, таблет или лаптоп – како вам ви е полесно. Некои собни велосипеди на себе имаат и екрани на кои можете и да ги следите динамични тренинзи.

Доколку не ви се вози велосипед, постојат и други динамични вежби во кои спаѓаат и јога сесиите и медитациите, но и 10 минутни вежби за сила кои ќе го разбудат вашето тело.

Дрвото како реквизит за вежбање

Ова лето дрвото лесно може да стане вашиот омилен реквизит за вежбање, а сите знаеме дека вежбањето во природа е здраво и делотворно. Зашто тогаш надворешните реквизити да не се искористат за тренинг на отворено?

Користете и траки за вежбање бидејќи ќе ви овозможат изведување на сите вежби, без никакво оштетување, а можете и да ја искористите и дрвената клупа во паркот за скелкови, вежи за рацете и слично.

Тренинзите на познатите се вистински хит ова лето
Многу познати личности ги лансираа своите канали на YouTube каде ги споделуваат обуките што ги практикуваат со своите следбеници. Меѓу нив се најпознатите фитнес инструктори, но и холивудските sвезди и супермодели. Кого и да следиш, нема да погрешиш! За некои од овие вежби ќе ви треба дополнителна опрема или реквизити, за други нема, а наша препорака е да комбинирате вежби за различни мускулни групи, без оглед на тоа која славна личност ги препорачува.

„Smart“ boxing

Еден од најновите трендови во светот на фитнесот се однесува на т.н. „Паметен“ бокс. Имено, дизајниран е уред кој го следи секој удар што го правите за време на часовите за бокс. Можете да го носите околу зглобот или глуждот и со тоа да го измерите напредокот со текот на времето. На тој начин ќе знаете на сите времиња колку сте напредувале, додека секое тренирање ќе ви биде многу забавно. Друга предност на апликацијата е што можете да ги споредите вашите резултати со резултатите на другите корисници.

Dance, Dance, Dance

Не може секој да танцува како никој да не ве гледа, но тоа е секако еден од најголемите фитнес трендови на летото 2020 година. Иако на прв поглед е едноставно, танцувањето е многу тежок спорт што дефинитивно треба да го воведете во вашата рутина за фитнес. Изберете ги омилените битови, опуштете се и движете го вашето тело, бидејќи нема подобар начин да ги обликувате мускулите, да се смеете и да бидете во добро расположение.

Наша препорака е да изберете атрактивна спортска облека за секој ваш танц, бидејќи исто така ќе ве натера да се чувствувате феноменално, а во исто време да ја потенцирате вашата фигура. Направете плејлиста и движете се!

Се надеваме дека со овој текст ве наведовме да започнете нова фитнес дисциплина и ве охрабривме да го завршите ова лето на квалитетен начин. И веќе знаете каде можете да ја најдете комплетната опрема што совршено ќе го следи вашиот секој потег - во нашите продавници и на Online shop.

 

Тимот на Sport Vision

Остави коментар

Trenutno nema komentara

Слични статии

20.
Jul.
2021.
Новости
Високите температури не треба да нѐ ограничуваат во физичката активност. Искористете ги постудените денови, како и пониските температури наутро и навечер и о...
08.
Jun.
2021.
Новости
Брендот ASICS е еден од најголемите новитети во нашата понуда оваа сезона. Ги откриваме деталите што треба да ги знаете за овој бренд, но исто така и за моде...
20.
May.
2021.
Новости
Искористете ги одличните попусти до 50% на над 1.000 одбрани производи.
19.
May.
2021.
Новости
Ве очекуваме со одличен избор и супер попусти од 20% до 50% на целиот асортиман од 20 до 31 мај во ТЦ Глобал, Струмица.
02.
Apr.
2021.
Новости
Пролетна ПРОМОЦИЈА во SPORT VISION што едноставно не смеете да ја пропуштите.
15.
Mar.
2021.
Новости
Одлична можност ексклузивно за членовите на Sport&Bonus програмата за лојалност во Sport Vision: секој купувач со направена сметка над 4.000 денари во му...
04.
Mar.
2021.
Новости
Денот на жената се приближува и по тој повод ви предлагаме оригинални подароци за 8-ми Март кои можете да ги најдете во нашата понуда.
11.
Jan.
2021.
Новости
Дали ги донесовте вашите новогодишни резолуции за 2021 година? По годината која постави многу предизвици, ве покануваме да продолжите да се грижите за себе и...
06.
Dec.
2020.
Новости
Започна сезоната на ВРЕДНИ НАГРАДИ со SPORT VISION и VISA!
17.
Nov.
2020.
Новости
Познатиот спортски и lifestyle бренд adidas ја претстави својата нова колекција на спортска опрема, создадена за најразлични видови на тренинг. Новата COLD.R...